Co zamiast firan i zasłon? Pomysły na nowoczesną aranżację okna

Firanki przez lata królowały w naszych oknach. Wraz z zasłonami stanowiły nieodłączny element dekoracji wnętrza. Dziś zestaw ten powoli odchodzi do lamusa. Ich miejsce zajmują inne przesłony.

To prawda, że firany i zasłony znakomicie chronią wnętrze przed ciekawskimi sąsiadami i ocieplały pomieszczenia. Ale jednocześnie zmniejszają pokoje, co przy niewielkich metrażach nie jest korzystne. Czym je zastąpić?

Żaluzje w oknach

Jeszcze kilka lat temu były symbolem nowoczesności, dziś klasyczne aluminiowe żaluzje spotykamy coraz rzadziej. Dlaczego? Bo choć świetnie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i dobrze zaciemniają, są zimne i nie tworzą przytulnego klimatu. Zupełnie inne są żaluzje drewniane. Mają piękne, naturalne odcienie, idealnie komponują się z meblami i ramami okiennymi. Tworzą bardzo stylowe klasyczne wnętrze. Z kolei orientalny charakter nadadzą pomieszczeniu żaluzje bambusowe – są elastyczne, lżejsze od tradycyjnego drewna i odporne na wilgoć. Można je zamontować np. w łazience. Do okna o nietypowym kształcie, a także w przeszklonych sufitach, oknach dachowych czy wieloskrzydłowych, idealnie nadadzą się żaluzje plisowane (harmonijkowe). Mogą zasłaniać całą powierzchnię okna lub tylko jego fragment. W zależności od materiału mogą całkowicie zaciemniać pomieszczenie lub przepuszczać światło.

Uniwersalne rolety

Wybór rolet jest ogromny. Różnią się materiałem i sposobem ściągania. Najprostsze rolety są zwijane na wałek. Są idealne do minimalistycznych i niedużych wnętrz. Rolety rzymskie - składane w harmonijkę, lub weneckie, które marszczą się przy ściąganiu, sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i dużych pomieszczeniach. Pamiętajmy też , że nie przylegają one ściśle do szyb i światło może wnikać do wnętrza przez szpary między nimi a oknem, dlatego lepiej nie montować ich w sypialni. Nie należy nimi przesłaniać także okien szerszych niż 2 m, bo nie będą się ładnie układały. Rolety rzymskie nie nadają się do domu alergika, bo w  tkaninie przy oknie zawsze gromadzi się sporo kurzu.

W nowoczesnym wnętrzu można zamontować fotorolety. Obraz na nich może być z jednej lub z obu stron. Okno z fototapetą tworzy spory obraz, dlatego  bardziej nadaje się do dużych wnętrz (w małych może przytłoczyć). Fotorolety znakomicie sprawdzają się we wnętrzach stale przysłoniętych, np. w łazienkach, ale też w sypialni.

Ekrany okienne w nowoczesnym wnętrzu

Ciekawym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach są ekrany na okno, czyli żaluzje panelowe. Przywołują dalekowschodnie klimaty. Na specjalnych stelażach montuje się usztywniony materiał. Ekrany przesuwają się po wielotorowej szynie, dzięki czemu można odsłaniać i zasłaniać dowolne części okna. Ekran to najczęściej taka sama tkanina, jak w roletach, ale można zastosować też np. drukowaną. Bardzo efektownie i „japońsko” wyglądają ekrany z mat bambusowych. Minusem żaluzji panelowych jest to, że zajmują sporo miejsca (od sufitu do podłogi), dlatego sprawdzają się w dużych salonach i pokojach dziennych.

Nietypowe przesłony

Zyskują coraz więcej zwolenników. Przesłony z koralików, piórek czy wstążek nawleczonych na żyłki lub sznurki i powieszone w oknie, każdemu wnętrzu nadadzą indywidualny charakter. W zależności od pory roku i nastroju można dowolnie zmieniać dekoracje. Jesienią i zimą sprawdzają się np. cotton ball lights, czyli girlandy świetlne z niewielkich bawełnianych kulek z oświetleniem ledowym, a wiosną kwiaty z krepiny. Samodzielnie wykonane przesłony to znakomity pomysł na dekoracje okien z pokoju dziecka.

Więcej o: