Czy warto instalować klimatyzator w domu? Czego oczekiwać od nowoczesnego klimatyzatora?

Zastanawiacie się, czy warto zamontować klimatyzator w domu? Odpowiadamy od razu - warto. Ale tylko nowoczesne urządzenia. Nie tylko obniżają temperaturę bez bezpośredniego nawiewu zimnego powietrza, ale też zużywają o wiele mniej energii, niż stare klimatyzatory. To zresztą nie jedyne ich zalety!

Klimatyzacja stała się standardem w samochodach, w biurach i sklepach. Coraz częściej zakładamy ją też w mieszkaniach. Nic dziwnego, przy coraz cieplejszych latach, wejście do pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze pozwala odetchnąć i nabrać sił. Możliwość regulowania temperatury jest szczególnie ważna dla osób starszych i wrażliwych na zmiany pogody. Jednak nawet zupełnie zdrowi ludzie doceniają ich dobroczynny wpływ na samopoczucie.

Klimatyzatory mogą pracować w dzień i w nocy, a więc zapewniają na optymalną temperaturę całą dobę. Dodatkową zaletą klimatyzatora jest osuszanie powietrza. Poczucie komfortu zapewnia wilgotność na poziomie w granicach 40-60 proc. – po prostu łatwiej się wówczas oddycha. W większości urządzeń zainstalowany jest filtr oczyszczający powietrze z pyłu, roztoczy, zarodków grzybów i pleśni, niektórych bakterii i wirusów, a nawet zapachów. Do zatrzymywania większych cząsteczek stosuje się filtry tkaninowe, do mniejszych filtry elektrostatyczne. Ta funkcja jest niezwykle ważna dla alergików, którzy w zdrowiu mogą funkcjonować wyłącznie w czystym powietrzu.

Mimo wielu zalet na niekorzyść klimatyzatorów przemawiały wysokie zużycie energii elektrycznej oraz nieprzyjemne podmuchy zimnego powietrza. Jednak w najnowszym klimatyzatorze Wind-Free™ AR9500M marki Samsung te niedogodności udało się wyeliminować.

Klimatyzator Wind-Free AR9500M marki SamsungKlimatyzator Wind-Free AR9500M marki Samsung mat. prasowe

 Jaki klimatyzator do domu wybrać?

Klimatyzatory mogą być ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kasetonowe, kanałowe i podstropowe. W domach najczęściej montuje się urządzenia ścienne. Klimatyzatory przypodłogowe przypominają grzejniki. Klimatyzatory kasetonowe i podstropowe spotyka się najczęściej w biurach, sklepach i salach konferencyjnych. Obsługują nawet do 150 m kw.

Klimatyzatory występują w kilku typach. Split składa się z dwóch lub więcej części - jedna jest zamontowana na zewnątrz budynku, druga w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Jednoczęściowy monoblok ciepłe powietrze odprowadza poprzez przewód o średnicy ok. 13-15 cm, którego wylot jest wystawiony przez uchylone okno lub podłączony do kratki wentylacyjnej.

Zimno bez podmuchów

Najważniejszym parametrem klimatyzatora jest jego wydajność (moc) chłodnicza. Powinna wynosić 0,1 kW na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Do pokoju o powierzchni 20 m kw. odpowiedni jest więc klimatyzator o mocy 2 kW. Jeśli jest zbyt mała, urządzenie nie schłodzi powietrza do żądanej temperatury. Z kolei zbyt duża, znacznie obciąży nasz budżet.

W większości urządzeń schłodzone powietrze tworzy zimne podmuchy. W najnowocześniejszych klimatyzatorach firmy Samsung, w zastrzeżonej technologii Wind-FreeTM Cooling ta uciążliwości już nie doświadczymy. Klimatyzator Wind-Free™ AR9500M utrzymuje bowiem komfortową temperaturę w pomieszczeniach bez nieprzyjemnego wrażenia bezpośredniego nadmuchu zimnego powietrza. Jak udało się to osiągnąć? Jest to zasługa nowej technologii, w dzięki której powietrze rozpraszane jest przez 21 tys. mikrootworów. W ten sposób nie pojawia się efekt przeciągu. Prędkość powietrza nie przekracza 0,15 m/s. Co więcej, gdy zachodzi potrzeba szybkiego schłodzenia, urządzenie AR9500M można przestawić na tryb Fast Cooling, a po osiągnięciu właściwej temperatury automatycznie przełącza się w tryb chłodzenia Wind-Free TM Cooling. Przeprowadzone testy wykazały, że ten dwustopniowy system chłodzenia pomieszczeń pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 72%. W ten sposób Samsung wyeliminował dwie największe niedogodności, na jakie najczęściej wskazują użytkownicy klimatyzatorów.

Sygnał z komórki

Kolejne udogodnienie, jakie Samsung wprowadził w najnowszym modelu to możliwość zdalnego sterowania. Klimatyzator AR9500M współpracuje z siecią Wi-Fi. Dzięki temu można sterować nim z dowolnej lokalizacji za pomocą aplikacji Smart Home. Jadąc do domu, możesz więc rozpocząć schładzanie mieszkania, aby po przestąpieniu progu nie czekać na obniżenie temperatury. Korzystając z aplikacji, możesz też otrzymywać informacje o efektywności i dziennym zużyciu energii, a także o rozwiązaniach umożliwiających naprawienie ewentualnej usterki. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala nam oszczędzać czas, energię i w pełni korzystać z dobrodziejstw klimatyzatora.

Zazwyczaj o klimatyzacji zaczynamy myśleć dopiero, gdy nadciągają tropikalne upały. Wydaje się jednak, że nie ma na co czekać. Zalety najnowszych urządzeń mówią same za siebie. Dzięki nim zagwarantujemy sobie komfortowe warunki we własnych czterech kątach, nie tylko w ciągu najbliższego lata, ale i wielu, wielu kolejnych.

Więcej o: