Trendy w projektowaniu AGD. Ma być funkcjonalnie i ponadczasowo

Wraz z rozwojem technologii w dziedzinie AGD, idą zmiany w designie domowych sprzętów. Projektanci coraz częściej stawiają na prostotę, ale bez nudy, a także wybierają formy, które podkreślają innowacyjne rozwiązania. Dobrze widać to na przykładzie ekspresów do kawy.

Zmiany w projektowaniu AGD zachodzą bardzo szybko. Wiele z nich jest podyktowanych innowacjami technologicznymi, a część zmianami w aranżacji współczesnych kuchni. Przykładowo popularyzacja paneli dotykowych, spowodowała odejście od wszelkiego rodzaju pokręteł, co znacząco zmieniło wygląd urządzeń domowych. Z kolei w aranżacji wnętrz coraz popularniejsze są kuchnie o jednolitej zabudowie, gdzie AGD jest ukryte za frontami bądź płynnie się w nie wpisuje. Dlatego na rynku pojawiają się szerokie linie urządzeń do zabudowy. Zmiany zachodzą zarówno w projektowaniu dużych sprzętów AGD - lodówek, piekarników, kuchenek, jak i małych - robotów kuchennych, blenderów czy ekspresów do kawy.

Ekspres do kawy Simens EQ6 plusEkspres do kawy Simens EQ6 plus mat. prasowe

Ekspresy do kawy to szczególna grupa produktów. Powstały jako sprzęt do kawiarni i restauracji. Ich estetyka nie była zatem priorytetem. Jednak wraz wkroczeniem ekspresów do domów prywatnych nabrały elegancji i stylu. Na ich przykładzie nowe trendy w projektowaniu AGD są szczególnie widoczne.

Design dla wymagających

Nowe AGD powinno być utrzymane w duchu nowoczesnej elegancji o ponadczasowym charakterze. Oznacza to, że odchodzimy od wszelkich zbędnych elementów i wyszukanych kształtów. Nad efekciarstwo przedkładamy elegancką prostotę i styl, który nigdy nie wychodzi z mody. Stawiamy zatem na gładkie powierzchnie i starannie wyrysowane formy, które odnajdą się każdej przestrzeni. Dlatego w ekspresie do kawy Siemens EQ.6 plus nie znajdziemy niepotrzebnych udziwnień i ozdób. Jego forma jest najlepszą dekoracją. Uwodzi dyskretną elegancję i dostosowaniem formy do funkcji. Delikatne zaokrąglenia dodają mu łagodności, a stalowe elementy sprawiają, że wygląda na sprzęt profesjonalnego baristy. Mamy tu nowoczesny i intuicyjny panel dotykowy, który z łatwością przeprowadzi przez arkana parzenia kawy, a do tego wygląda szalenie nowocześnie.

Ekspres do kawy Simens EQ6 plusEkspres do kawy Simens EQ6 plus mat. prasowe

Na przykładzie ekspresu Siemens EQ.6 plus widzimy także trend na czarne AGD. Po długiej dominacji sprzętów białych, następnie stalowych i po krótkiej modzie na kolorowe urządzenia w końcu przyszedł czas na ponadczasową czerń. Jest to kolor postrzegany jako wyrafinowany i szykowny. W nieco połyskującym wydaniu kojarzy się dodatkowo z nowoczesnością, a nawet luksusem. Właśnie w połyskującej wersji jest najczęściej wprowadzany w małym AGD, a w macie w dużych urządzeniach.

Piękna funkcjonalność

Żaden sprzęt AGD, nawet najbardziej efektowny nie sprawdzi się, jeśli nie będzie funkcjonalny. Projektanci starają się zatem, żeby design nie ograniczał funkcjonalności urządzeń, a wręcz ją podkreślał. W ekspresie Siemens EQ.6 plus pojemniki na wodę i ziarna umieszczono tak, żeby były łatwe do napełnienia i czyszczenia. Nie trzeba się „szarpać” z urządzeniem, a wokół pojemników nie gromadzą się zabrudzenia. Do tego wykonywanie każdej kolejnej czynności odbywa się płynnie. Nie przeszkadzają zbędne elementy, a kształt urządzenia jest wyprofilowany tak, żeby nic nie ograniczało ruchów użytkownika. Dzięki temu parzenie kawy jest jeszcze łatwiejsze i każdy może się przy tym poczuć jak profesjonalista.

Wszystko wskazuje na to, że obecne trendy w projektowaniu AGD szybko nie przeminą. Zapanował bowiem design stylowy, o ponadczasowym wyrazie i przyjazny użytkownikowi. Czy można chcieć czegoś więcej?

Więcej o: