Drewno w łazience

Urody drewnianych mebli, podłóg, blatów i detali nic nie zastąpi. Jeśli kochasz drewno, nie wahaj się go użyć również w łazience.

Byliście kiedyś w wykończonym drewnem domu? Atmosfera jest w nim niepowtarzalna. Właśnie ze względu na nią i na wspaniałe właściwości drewna tak chętnie wybieramy ten materiał. Jest trwały, ciepły w dotyku i łatwy w obróbce. Drewno zawsze wygląda pięknie: gdy jest nowe i gdy się zestarzeje. Choć tak je lubimy, obawiamy się jednak, że w łazience może je zniszczyć wilgoć.

Nic bardziej błędnego! No bo z czego buduje się sauny i łodzie? Drewno wspaniale radzi sobie z wilgocią. Trzeba tylko wybrać właściwy gatunek i odpowiednio je zabezpieczyć. Najważniejszy jest niski współczynnik skurczu – ten parametr sprawia, że drewno nie kurczy się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Takie cechy mają przede wszystkim gatunki egzotyczne, np. tek, merbau lub iroko. Z rodzimych najtwardsze są dąb i modrzew. Drewnianym elementom trwałości doda warstwa oleju, który wnika głęboko i nie wpuszcza wilgoci.

SUROWE PIĘKNO. Dobrze widoczne słoje, pęknięcia, sęki już nie są wadą drewna – to zaleta, którą warto wyeksponować.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Jalag / Lorenzen, Angelika

KLASYCZNA SYMETRIA. Symetryczny układ kącika z umywalkami podkreślają elementy wykonane z tego samego gatunku drewna.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Michal Mutor

Z NUTĄ NOSTALGII. Wyszukana na targu staroci komoda to prawdziwa perełka, z której można zrobić piękną szafkę pod umywalkę.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Radosaw Wojnar

JAK W SAUNIE. Przy białych sanitariatach (a takich jest najwięcej) nawet duże drewniane powierzchnie nie przytłoczą pomieszczenia.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Monika Lewandowska

EFEKTOWNE PASY. W drewnianą okładzinę wkomponowano podłużne lampy, tworząc niebanalną dekorację. A przy okazji łazienka jest dobrze oświetlona.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Celestyna Krl

KONSEKWENTNIE. Zarówno podłogę, jak i budowę wanny wykonano z parkietu przemysłowego – ładnego i trwałego. Dzięki temu we wnętrzu zapanował stylistyczny ład.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Monika Filipiuk - Obaek

DOBRA OCHRONA. Jeśli drewno pokryjemy olejem (kilkukrotnie), a potem co jakiś czas powtórzymy ten zabieg, nie zniszczy się ono nawet po zamoczeniu.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Micha Przedzik - Buczko

Z RECYKLINGU. Drewno szlachetnie się starzeje (również to niczym niezabezpieczone) i zawsze wygląda pięknie. A dodatki „z odzysku” mają niepowtarzalny urok.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Micha Skorupski

DROBNY AKCENT. Drewniane elementy ożywiają i ocieplają wnętrze. Biało-szara łazienka sprawiałaby wrażenie chłodnej i nijakiej, gdyby nie wnęki-półki i szafka z drewna.

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. Marcin Urban

Udane metamorfozy wnętrz

Więcej o: