Drzwi do łazienki. Jakie drzwi łazienkowe wybrać

Drzwi łazienkowe to często pomijany temat podczas planowania remontu. To błąd! Już na etapie projektu warto zastanowić się jakie drzwi będą najlepsze do naszej łazienki.

Drzwi łazienkowe

Drzwi do łazienki powinny mięć określone wymiary przewidziane przez prawo budowlane - minimum 80 szerokości i 2 metry wysokości. Zdarza się jednak tak (zwłaszcza w starym budownictwie), że otwór na drzwi jest węższy i będziemy potrzebowali drzwi o szerokości 70 cm, a nawet 60 cm. Bez obaw, nie brakuje i takich modeli na rynku.

Drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz i powinny być wyposażone w zamek. Polecam tzw. zamek z rozetą - zamyka się od wewnątrz, ale w razie potrzeby (np. zasłabnięcia podczas kąpieli) można go również otworzyć od zewnątrz - przy użyciu śrubokręta czy nawet monety.

Drzwi wewnętrzne. Jakie są wymiary drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne do łazienki - otwory wentylacyjne

Podstawową ich funkcją jest prawidłowe odprowadzanie wilgoci z łazienki. Drzwi łazienkowe powinny być wyposażone w dolnej części w otwory wentylacyjne o łącznej powierzchni co najmniej 220 cm kw - np. 5 okrągłych otworów o średnicy 7,5 cm. Jeśli samodzielnie wykonaliśmy otwory warto kupić maskujące tuleje, które osłonią wywiercone otwory. Kolejnym sposobem wentylacji jest kratka wentylacyjna wypełniająca prostokątny otwór (10 x 22 cm) umieszczony na dole drzwi. Otwory wentylacyjne w drzwiach można również zapewnić w inny sposób: nieco skracając skrzydło, tak by między nim a podłogą powstała szczelina odpowiedniej wielkości.

Drzwi przesuwne do łazienki

To doskonałe rozwiązanie do małych mieszkań. System drzwi przesuwnych, ukrywający skrzydło drzwi w ścianie pozwala zaoszczędzić nieco przestrzeni używkowej, którą możemy wykorzystać po zabudowy. Zastosowanie drzwi przesuwnych w kolorze ściany sprawia, że także powierzchnia korytarza powiększa się optycznie. Mają jednak wadę - słabo tłumią hałasy.

Drzwi do łazienki przesuwneDrzwi do łazienki przesuwne Fot. Porta

Szklane drzwi do łazienki

Mają swoich zwolenników i przeciwników. Zacznijmy od zalet. Szklane drzwi wykonane są ze szkła hartowanego, więc są w pełni bezpieczne. Wypełnienie możemy wybierać spośród szkła przejrzystego, matowego. metalicznego, piaskowanego lub barwionego. Struktura szkła może być gładka lub chropowata. Szklane drzwi bardzo dobrze sprawdzają się w ciemnych łazienkach, ponieważ doskonale doświetlają ich wnętrza. Są bardzo trwałe - dobrze znoszą wysoką wilgotność. Można je osadzić w każdym rodzaju ramy co znacznie poszerza ich możliwości aranżacyjne. Świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Do wad możemy zaliczyć kiepską izolację termiczną i akustyczną. Są także trudne w czyszczeniu. Sporą barierą jest ich cena!

Szklane drzwi do łazienkiSzklane drzwi do łazienki Fot. Invado

Harmonijkowe drzwi do łazienki

Najtańszym rozwiązaniem do łazienki są drzwi harmonijkowe, które składają się z kilku elementów nakładających się na siebie. Zajmują mało miejsca. Są łatwe w montażu - potrzebują jedynie górnej lub dolnej prowadnicy po której będą się przesuwać. Mogą być wyposażone w zamek. Nie zapewniają najlepszej izolacji akustycznej.

Więcej o: