Łazienka dla niepełnosprawnych - wymiary, wyposażenie i pomysły na aranżacje

Łazienka dla niepełnosprawnych znacznie różni się od typowej łazienki, jaką aranżujemy dla osób w pełni sprawnych ruchowo. Jakie wyposażenie powinno się w niej znaleźć w łazience dla niepełnosprawnych i jak je rozmieścić, by zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa?

W łazience dla niepełnosprawnych największe znaczenie mają wytrzymałe i stabilne urządzenia sanitarne oraz właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia - niezmiernie ważne jest, by znalazły się one w dogodnym położeniu dopasowanym do potrzeb osoby, która będzie z nich korzystała.W zależności od zakresu ograniczenia ruchowego te potrzeby będą inne - inaczej dopasowujemy aranżację dla osoby poruszającej się o kulach czy balkoniku, a inaczej dla korzystającej z wózka inwalidzkiego.

Przykładowe rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience dla niepełnosprawnychPrzykładowe rozmieszczenie urządzeń sanitarnych w łazience dla niepełnosprawnych Rys. Wawrzyniec Święcicki

Łazienka dla niepełnosprawnych - wymiary

W łazience dla niepełnosprawnych na wózku należy zapewnić powierzchnię manewrową, która umożliwi pełny obrót wózka, czyli koło o średnicy 150 cm. Wąż prysznicowy zamontowany przy wannie powinien mieć co najmniej 150 cm długości, sama wanna natomiast będzie o wiele bardziej wygodna w użytkowaniu, jeśli będzie miała drzwiczki. Najlepszym wyjściem jest jednak prysznic (będzie o nim mowa w dalszej części artykułu). Jakie jeszcze wymiary są ważne przy urządzaniu łazienki dla niepełnosprawnych?

Drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych

Drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych nie mogą być węższe niż 90 cm (w świetle), chociaż optymalna wielkość to 110 cm - oraz kąt otwierania większy niż 90 stopni. Poza tym drzwi powinny być oddalone od narożnika w pomieszczeniu o co najmniej 30 cm. Skrzydło drzwiowe uchylne można też zastąpić przesuwnym lub łamanym - pod warunkiem, że będzie się dawało lekko przesuwać. Klamkę montujemy na wysokości między 80 a 100 cm od podłogi.

Prysznic w łazience dla niepełnosprawnych

Tradycyjny brodzik stanowi utrudnienie dla osoby niepełnosprawnej. Aby ułatwić jej korzystanie z prysznica, powinien on mieć płaski brodzik lub być go w ogóle pozbawionym (czyli posadzka ze spadkiem z kierunku odpływu). Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, powinniśmy wybrać płytki antypoślizgowe (ewentualnie pamiętać potem o macie antypoślizgowej). Najbezpieczniej będzie też zrezygnować ze ścianki prysznicowej na rzecz przesuwanej zasłony - dzięki niej osoba niepełnosprawna będzie miała mniej ruchów do wykonania przy korzystaniu z prysznica. W zależności od stopnia niepełnosprawności, na ścianach montujemy uchwyty i składane krzesełko. A jaka powinna być bateria prysznicowa? Najlepiej podtynkowa - taki model nie wystaje na taką odległość jak tradycyjny, więc ryzyko zahaczenia o nią ciałem jest mniejsze.

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla niepełnosprawnych Fot. Femax/Roca

Toaleta dla niepełnosprawnych

Górna krawędź miski sedesowej powinna się znajdować na takiej wysokości, jak siedzisko wózka inwalidzkiego - dzięki temu przesiadanie się z jednego na drugie będzie bardziej komfortowe niż gdyby były na różnych wysokościach. Dodatkowo miska powinna mieć ok 70 cm długości - to pozwoli podjechać do niej wózkiem równolegle. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób poruszających się o kulach lub przy balkonikach - wtedy dopasowujemy wysokość zawieszenia sedesu do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała. Warto też zainwestować w miskę z funkcją bidetu, co pozwoli na dbanie o higienę minimalnym nakładem sił. Przycisk do spłuczki montujemy na wysokości 120 cm od posadzki, a papier toaletowy (podajnik) - 60 cm nad podłogą oraz w odległości co najmniej 70 cm od ściany "za plecami", aby sięganie po papier nie było utrudnione.

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla niepełnosprawnych Fot. Cersanit

Umywalka i bateria w łazience dla niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna na wózku nie sięgnie do umywalki na standardowej wysokości - powinna się ona znajdować 80 cm nad podłogą. Ale to nie jedyne, o czym musimy pamiętać - sama umywalka powinna mieć wklęsłą przednią krawędź, aby dało się wygodnie podjechać pod nią wózkiem. Z kolei bateria w takiej umywalce powinna mieć wydłużony uchwyt, aby bez trudu dało się regulować strumień i temperaturę. Lustro na ścianie nad umywalką umieszczamy pod kątem - jeśli mamy problem z określeniem, jaki to powinien być kąt (remontujemy łazienkę przed przybyciem do mieszkania osoby niepełnosprawnej), wystarczy usiąść na krześle, podczas, gdy druga osoba będzie regulowała położenie lustra, aż zobaczymy w całości swoje odbicie. Przydadzą się również uchwyty po obu stronach umywalki. Pod umywalką nie montujemy szafki ani półek.

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla niepełnosprawnych Fot. Koło

Aranżacja łazienki dla niepełnosprawnych

Każdy z nas chce się czuć dobrze we własnym domu - również w łazience, która, poza ułatwianiem dbania o higienę, ma nam służyć również do relaksu. Aranżując to pomieszczenie przykładamy największą wagę do tego, by było funkcjonalne, ale nie zapominamy o aspekcie dekoracyjnym - przebywanie w ładnym wnętrzu wpływa korzystnie na samopoczucie. Nie ma powodu, abyśmy rezygnowali z tego aspektu przy urządzaniu łazienki dla niepełnosprawnych. Konieczność zastosowania urządzeń sanitarnych dedykowanych potrzebom osób z ograniczoną sprawnością ruchową nie wyklucza zadbania o ładny wystrój. Możemy zatem wybrać takie płytki, jakie faktycznie nam się podobają - i śmiało inspirować się modnymi aranżacjami z czasopism i internetu.

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla niepełnosprawnych Fot. Koło

Meble w łazience dla niepełnosprawnych

W łazience dla niepełnosprawnych względy bezpieczeństwa są szczególnie istotne. Najważniejsze, poza dostosowaniem wymiarów i montażem dedykowanych rozwiązań, jest wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia, jakie mogą powodować meble - nie ma mowy o ostrych krawędziach i wystających elementach, o które można się skaleczyć lub zaczepić ubraniem. Ponadto, drzwiczki szafek powinny się uchylać pod kątem 110-180 stopni, a więc o wiele szerzej niż w przypadku standardowych mebli (w już posiadanej szafce możemy wymienić zawiasy na takie, które dadzą możliwość szerszego uchylania frontu). Dla osoby na wózku szafki powinny być zawieszone na wysokości 40 cm od podłogi - to pozwoli bez problemu podjechać jak najbliżej. Aby ułatwić korzystanie z szafek, warto zamocować półki na prowadnicach (będą się wysuwały). Jeszcze wygodniej będzie, kiedy półki zastąpimy ażurowymi pojemnikami - zawartość nie wypadnie przy wysuwaniu.

Oświetlenie w łazience dla niepełnosprawnych

Kwestia oświetlenia jest często pomijana przy urządzaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Dlaczego? Ponieważ nie dotyczy wyboru specjalnych opraw oświetleniowych ani ich umiejscowienia, a detali w postaci włączników - o takim "drobiazgu" nietrudno zapomnieć. Włączniki światła dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim powinny się znajdować na wysokości od 70 do 100 cm od podłogi. Z czystym sumieniem możemy natomiast zrezygnować z czujników ruchu, które coraz częściej instalujemy w domach - sposób poruszania się osoby niepełnosprawnej może sprawić, że oświetlenie będzie się często wyłączało.

Remont w 48 godzin: metamorfoza małej łazienki w bloku w Ursusie

Więcej o: