Zielona łazienka: aranżacje, inspiracje, porady

Zielona łazienka to świetny pomysł na stworzenie w domu oazy spokoju i relaksu. Wybraliśmy aranżacje w różnych stylach, które zainspirują was do urządzenia własnej zielonej łazienki.

Zielony kolor świetnie sprawdzi się w łazience. Dlaczego? Zieleń, jak żaden inny kolor, kojarzy się ze świeżością - co w łazience jest szczególnie pożądane. Zielona łazienka nie musi jednak oznaczać, że cała aranżacja ma być podporządkowana tej barwie - można ją zastosować na parę równych sposobów. Jak?

Łazienka z zielonym akcentemŁazienka z zielonym akcentem Fot. Deante

Łazienka biało-zielona w nowoczesnym stylu

Zielona łazienka w nowoczesnym stylu powinna być wykończona płytkami w kształcie kwadratu lub prostokąta, najlepiej w większym formacie (np. 30 x 60 cm). Nie wszystkie ściany muszą mieć jednak zielony kolor - w zależności od kształtu pomieszczenia, mogą to być dwie ściany, a czasem wystarczy jedna - np. nad wanną lub pod prysznicem. Pozostałe ściany możemy wtedy pokryć płytkami w białym kolorze, który w połączeniu z zielenią świetnie podkreśli świeży charakter aranżacji. Biel, na zasadzie kontrastu, może się pojawić pod postacią mozaiki lub płytek przypominających cegły (pamiętajmy, by je zaimpregnować i raczej nie układać pod prysznicem). W większej łazience możemy postarać się o dodatkowy efekt dekoracyjny w postaci ombre - tonalnego przejścia pomiędzy różnymi odcieniami tego samego koloru (w tym przypadku zieleni). Wystarczy znaleźć kolekcję, która oferuje kilka zielonych odcieni, lub dopasować pod względem rozmiaru płytki różnych marek lekko się tym odcieniem różniące. A jeśli mamy obawy, że zielone płytki znudzą się nam po jakimś czasie, zastosujmy białe - a na zielono pomalujmy sufit lub ściany ponad linią płytek.

Biało-zielona łazienkaBiało-zielona łazienka Fot. Ferro

Łazienka szaro-zielona

Zielona łazienka z dodatkiem szarego koloru to modna i ciekawa propozycja na aranżację. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dopasowaniu odcieni każdego z kolorów, aby zieleń niechcący nie zeszła na drugi plan. Dobrze będą się komponowały: jasna szarość z pastelową zielenią, ale kiedy chcemy zastosować ciemnoszary kolor, pasująca do niej butelkowa zieleń sprawi, że łazienka stanie się ponura i przytłaczająca. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy dzięki zastosowaniu wzorzystych płytek, w których dominującym kolorem będzie zielony. Szarość na ścianach możemy z kolei uzyskać nie tylko dzięki płytkom - do cementowych z orientalnym wzorem może bardziej pasować masa dekoracyjna przypominająca beton (pamiętajmy o impregnacji po położeniu). Meble łazienkowe w takiej aranżacji powinny mieć kolor biały, jasnoszary lub jasnego drewna.

Szaro-zielona łazienkaSzaro-zielona łazienka Fot. Ikea

Zielona łazienka - akcenty

Zielona łazienka może bazować również na akcentach kolorystycznych. Aranżację utrzymaną w bieli lub szarości pięknie urozmaicą detale w zielonym kolorze - ręczniki, pojemniki do przechowywania, dozowniki, dywanik, zasłona prysznicowa. Bardziej odważnym polecamy umywalkę "otuloną" zielenią - pod warunkiem, że naprawdę lubią ten kolor, ponieważ jej wymiana może się wiązać ze sporymi kosztami. Nie zapominajmy też o roślinach - sztucznych, jeśli nie mamy ochoty poświęcać czasu na ich pielęgnację; lub żywych - istnieją gatunki nadające się do trzymania w łazience. Rośliny przydadzą się też przy urządzaniu wnętrza w stylu eko lub zen.

Zielone akcenty w łazienceZielone akcenty w łazience Fot. Łukasz Zandecki, Villeroy&Boch

Zielona łazienka - aranżacje w zgodzie z trendami

Dekoracyjne motywy na szkle nie są już u nas niczym nowym, jednak w związku z modą na roślinne akcenty - przeskalowane liście monstery, paproci, itp., warto zainteresować się tego typu wykończeniem ściany. Lacobel możemy zastosować na ścianie za umywalkami, nad wanną, a nawet pod prysznicem. Delikatnie podświetlona od góry "roślinność" zyska dodatkowej głębi, przez co poczujemy się jak w prawdziwej dżungli. Dla wzmocnienia efektu zastosujmy na podłodze płytki drewnopodobne oraz ten sam odcień drewna na meblach łazienkowych.

Łazienka z motywem zieleniŁazienka z motywem zieleni Fot. Rafał Lipski

Zielona łazienka - inspiracje

Zieleń można w łazience zastosować na wiele różnych sposobów. Wybraliśmy kilka aranżacji, które mogą pomóc wam w stworzeniu własnej oazy spokoju.

Zielona łazienkaZielona łazienka fot. Ceramika Arte

W aranżacji zielonej łazienki na zdjęciu powyżej zastosowano płytki Arte z kolekcji Tango: dekor modern o wymiarach 22,3 x 44,8 cm, w cenie 34,99 zł/szt.; oraz glazurę green w takim samym rozmiarze, w cenie 29,98 zł/m kw.

Płytki z kolekcji Arte TangoPłytki z kolekcji Arte Tango fot. Ceramika Arte

Zdjęcie poniżej: zielone płytki ścienne Midian Verde marki Paradyż w formacie 60 x 20 cm i cenie 68,88 zł/m kw.; mozaika Midian Verde marki Paradyż w formacie 29,8 x 29,8 cm i cenie 41,21 zł/szt. marki Paradyż.

Biało-zielona łazienkaBiało-zielona łazienka Fot. Paradyż

W tej aranżacji (zdjęcie poniżej) zieleń znalazła się w formie akcentu - jest to obraz szklany Lemon Stone marki Tubądzin składający się z siedmiu elementów.  Wymiary: 74,8 x 209,8 cm, cena 754,49 zł/całość.

Łazienka z zieleniąŁazienka z zielenią Fot. Tubądzin

Więcej o: