Kuchnia IKEA - aranżacje, projektowanie, cena i promocje

Kuchnia IKEA - jaka jest naprawdę? Sprawdzamy, gdzie szukać inspiracji oraz jak zaprojektować aranżację i zamontować kuchnię IKEA. A jak kształtują się ceny kuchni IKEA?

Kuchnia IKEA aranżacje - zainspiruj się

Zanim podejmiemy decyzję, którą kuchnię IKEA wybrać, warto zapoznać się z pełną ofertą - nie tylko z modelami szafek i kolorami frontów dostępnymi w poszczególnych seriach, ale również z inspirującymi aranżacjami, jakie znajdują się na stronie internetowej oraz w katalogu IKEA 2019. Być może dzięki temu będzie nam łatwiej określić, jaki styl aranżacji najbardziej nam odpowiada oraz z czym dane meble kuchenne połączyć, aby stworzyć ciekawe wnętrze.

Jeśli jednak galeria aranżacji okaże się niewystarczająca, możemy skorzystać z pomocy, którą IKEA nazwała "Interaktywna kuchnia do personalizacji" dostępnej na stronie www.ikea.com/pl/pl. Jak to działa i co nam daje? Otóż, najpierw wybieramy kształt zabudowy kuchennej, który nas interesuje (spośród kilku zdjęć). Pojawi się zdjęcie wybranej kuchni IKEA w powiększeniu wraz z naniesionymi punktorami w formie białych kropek, które wskazują elementy aranżacji mające przypisaną możliwość edycji. Klikając w poszczególne kropki możemy zmienić fronty szafek, blaty robocze, AGD, zlewy oraz baterie na dowolne z oferty IKEA. W ten sposób sprawdzamy, jak w rzeczywistości mogą wyglądać dane elementy w połączeniu, które sobie wymyśliliśmy.

Aranżacje kuchenne IKEA - meble HITTARP i JÄRSTAAranżacje kuchenne IKEA - meble HITTARP i JÄRSTA Fot. IKEA

Kuchnia IKEA to nie tylko meble. Mamy do dyspozycji również szeroką ofertę akcesoriów i elementów dodatkowych, które możemy dopasować do wybranych mebli kuchennych. Są to:

  • sprzęt AGD
  • baterie i zlewy kuchenne
  • blaty kuchenne
  • gałki i uchwyty
  • oświetlenie do kuchni
  • systemy przechowywania na ścianach
  • wyspy kuchenne i wózki
  • stołki i drabinki
  • panele ścienne
  • wyposażenie spiżarni.

Na podstronach serwisu internetowego IKEA poświęconych poszczególnym seriom mebli kuchennych znajdziemy również produkty (dodatki i akcesoria), które zostały wykorzystane w aranżacjach, co z pewnością ułatwi skomponowanie aranżacji własnej kuchni IKEA.

Aranżacje kuchenne IKEA - meble ASKERSUND i LERHYTTANAranżacje kuchenne IKEA - meble ASKERSUND i LERHYTTAN Fot. IKEA

Projektowanie kuchni IKEA - samodzielnie i z pomocą projektantów

Samodzielne projektowanie kuchni IKEA. Najwygodniej jest zlecić zaprojektowanie naszej kuchni IKEA specjalistom, ale jeśli chcemy podjąć się tego zadania na własną rękę, warto skorzystać z pomocy kalkulatora kuchennego umieszczonego na stronie internetowej IKEA. Najpierw wybieramy meble kuchenne, które nas zainteresowały. Następnie na rzucie przykładowego pomieszczenia, który "wyskoczy" na ekranie, nanosimy wymiary naszej kuchni oraz umiejscowienie drzwi, okien oraz przyłączy (gaz i woda). Klikamy "Zaprojektuj moją kuchnię" i po chwili otrzymujemy propozycję rozmieszczenia szafek kuchennych i sprzętów AGD w naszej kuchni - w wersjach 2D i 3D. Co ciekawe, zaproponowany projekt kuchni IKEA zawiera również ogólny kosztorys (wersję z AGD i bez).

Zanim jednak zaczniemy naszą zabawę w projektantów wnętrz, musimy dobrze zmierzyć pomieszczenie, w którym znajdzie się kuchnia IKEA. Szerokość, długość i wysokość wnętrza nie wystarczą - ważne są też: dokładne położenie przyłączy, gniazdek, otworu wentylacyjnego oraz okna, parapetu i grzejnika (jeśli są). Pomocny będzie w tym "Poradnik wymiarowania" umieszczony na stronie internetowej IKEA - przypomni, co trzeba zmierzyć, dowiecie się też z niego, jakie ustawienie mebli i sprzętów jest w kuchni najkorzystniejsze (przy różnych kształtach zabudowy meblowej) oraz jak uniknąć najczęstszych błędów przy projektowaniu kuchni.

Projektowanie kuchni IKEA przy pomocy specjalistów. A co mamy zrobić, jeśli samodzielne zwymiarowanie pomieszczenia i zaprojektowanie kuchni IKEA przerasta nasze możliwości? Możemy zamówić usługę wymiarowania - wtedy przyjedzie do nas specjalista z jednej z firm współpracujących z IKEA w celu dokonania pomiarów potrzebnych do wykonania projektu kuchni. Koszt takiej usługi to ok. 150 zł. Z gotowym rysunkiem zawierającym wszystkie potrzebne wymiary i informacje udajemy się do najbliższego sklepu lub punktu IKEA, gdzie projektanci pomogą dopasować meble, sprzęty i akcesoria kuchenne do danego pomieszczenia. Ta usługa kosztuje z kolei od 199 zł.

Meble kuchenne VOXTORPMeble kuchenne VOXTORP Fot. IKEA

Kuchnia IKEA - jak dokonać zakupu

Zakupy stacjonarne to nie jedyna dostępna opcja - swoją kuchnię IKEA możemy zamówić również przez internet lub telefon. Zanim jednak złożymy takie zamówienie, warto pojechać do sklepu stacjonarnego i obejrzeć na ekspozycji wybrane meble - czy ich kolor, jakość i funkcjonalności w pełni nam odpowiadają. Dopiero po takim wstępnym "zapoznaniu" będziemy mieć pewność, że nie popełnimy błędu. Czy jednak nie lepiej zamówić meble od razu w trakcie wizyty w sklepie? Nie zawsze jest to możliwe - czasem kolejka w punkcie zamówień jest tak duża, że nie chcemy tracić czasu lub potrzebujemy paru dni na zdecydowanie, czy lepszy będzie kolor biały czy czarny - a czasem zwyczajnie czekamy na zastrzyk gotówki.

Kuchnia IKEA przez internet. W takich sytuacjach możemy śmiało pozwolić sobie na zakup online. Dostawa wraz z wniesieniem to koszt od 49 zł (w zależności od ciężaru mebli), taka usługa jest realizowana we wszystkich miastach, gdzie znajdują się sklepy IKEA oraz w ich okolicach. Co ważne, nie musimy brać wolnego dnia w pracy na odbiór dostawy - nasza kuchnia IKEA przyjedzie do nas w terminie, jaki będzie dla nas wygodny (w kilkugodzinnym przedziale czasowym). 

Kuchnia IKEA przez telefon. Kolejna opcja to zamówienie telefoniczne. Dzwonimy do konsultanta IKEA po wcześniejszym przygotowaniu listy zakupów - na stronie internetowej lub nawet na kartce, byle tylko znalazły się tam numery katalogowe poszczególnych produktów. Następnie otrzymamy droga mailową link do płatności - jeszcze na tym etapie (przed dokonaniem zapłaty) możemy coś w naszym zamówieniu zmienić. Nasza kuchnia IKEA zostanie nam dostarczona w terminie, jaki ustaliliśmy w rozmowie telefonicznej.

Meble kuchenne KALLARPMeble kuchenne KALLARP Fot. IKEA

Kuchnia IKEA - montaż samodzielny lub w formie usługi

Samodzielny montaż kuchni IKEA. Kuchnie IKEA zostały zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie ułatwić ich montaż i instalację. Nie potrzeba profesjonalnej wiedzy z zakresu meblarstwa, by złożyć zabudowę meblową na własną rękę, warto jednak skorzystać z poradnika montażu, który IKEA przygotowała na taką okoliczność (do pobrania w formie pliku PDF na stronie internetowej firmy). Ponadto na www znajdziemy filmy pokazujące, jak poradzić sobie z montażem sprzętów kuchennych - oraz co może pójść nie tak i jak uporać się z ewentualnymi problemami.

Montaż i instalacja kuchni IKEA w formie usługi. Jeśli jednak nie mamy czasu lub obawiamy się samodzielnego montażu mebli kuchennych, możemy zamówić wykonanie całej pracy przez pracowników IKEA (a dokładniej firmy współpracującej z IKEA). Usługa obejmuje montaż mebli i wyposażenia wewnętrznego, instalację urządzeń i oświetlenia oraz blatów, zlewozmywaka, baterii, paneli ściennych, gałek i uchwytów. Cena usługi jest uzależniona od wartości całego zamówienia (mebli kuchennych bez AGD) i waha się miedzy 500 a 2500 zł.

Meble kuchenne TORHAMNMeble kuchenne TORHAMN Fot. IKEA

Kuchnie IKEA - cena i promocje

Na stronie internetowej IKEA znajdziemy wyceny mebli kuchennych widocznych na poszczególnych aranżacjach. Po kliknięciu w umieszczony pod ceną napis "Co obejmuje cena?" pojawi się szczegółowa informacja. Nie da się tego jednak przełożyć na koszt zakupu kuchni IKEA do naszego mieszkania, ponieważ to nigdy nie będzie dokładnie ten sam zestaw, co na zdjęciu. Aby dowiedzieć się dokładniej, z jaką wyceną przyjdzie nam się zmierzyć, powinniśmy skorzystać z opisywanego wcześniej "Kalkulatora kuchennego".

Promocje na kuchnie IKEA. Przede wszystkim warto wyrobić kartę IKEA FAMILY (w jednym ze sklepów stacjonarnych), dzięki której będzie nam przysługiwało więcej zniżek, niż klientom, którzy takiej karty nie posiadają. Promocje na kuchnie IKEA nie zdarzają się często, ale zwykle są reklamowane w telewizji, więc istnieje mała szansa, że je przegapimy. Takie okazje występują zwykle pod postacią obniżki cen samych produktów lub jako procent od wartości zakupu, który wraca na kartę podarunkową (do wykorzystania na zakupy w sklepie IKEA w ciągu kilku miesięcy od daty zakupu).

Więcej o:
Copyright © Agora SA