Płyta indukcyjna. Jak wybrać odpowiednią płytę do domu

Płyta indykcyjna to królowa wśród płyt grzewczych. Co prawda wymaga specjalnych naczyń, ale jest bezkonkurencyjna pod względem szybkości gotowania i utrzymywania w czystości. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Płyta indukcyjna - jak dla dużej rodziny czy dla pary?

Przede wszystkim zastanówmy się nad naszymi kuchennymi potrzebami. Gdy gotujemy często lub mamy dużą rodzinę mamy do wyboru płyty z pięcioma czy nawet sześcioma polami grzewczymi. Szerokość płyty może wynosić 70, 80 czy nawet 90 centymetrów. Najpopularniejsze są jednak płyty o szerokości 60 cm z czterema polami grzejnymi. Istnieją również modele z polami większymi niż standardowe dające możliwość łączenia pól tzw. „flexi”, jak również pola z funkcją grill.

Płyta indukcyjna dwupalnikowa
Płyta indukcyjna dwupalnikowa Fot. Franke

Płyta indukcyjna dwupalnikowa

Jeśli nie gotujecie zbyt często, mieszkacie sami to warto zainwestować w płytę dwupalnikową o szerokości 30 cm.

Płyta indukcyjna. Jaka domowa instalacja elektryczna

Zanim wybierzemy płytę sprawdzamy instalację elektryczną. Płyty posiadają moc od 3kW do 12kW. Częstym błędem jest podłączanie płyty indukcyjnej o dużej mocy na przykład 7,2 kW do zwykłej instalacji jednofazowej z bezpiecznikiem 16A,
podczas gdy w Polsce standardowo przydział mocy na mieszkanie to 5kW. Niewystarczająca moc może więc nastręczyć wiele trudności. Nie uzyskamy wówczas pełnej mocy grzewczej lub czekają nas kłopoty z „wyskakującymi korkami”. Problemy pojawią się, gdy będziemy chcieli włączyć dodatkowe urządzenia – piekarnik, czajnik elektryczny, zmywarkę. Dlatego płyty zaleca się podłączać do zasilania dwufazowego. Jedynie płyty dwupolowe, których moc zazwyczaj nie przekracza 3kW, można podłączyć do „zwykłego” gniazdka.

Płyta indukcyjna - 5 palnikowa
Płyta indukcyjna - 5 palnikowa Fot. Franke

Niektóre modele płyt indukcyjnych  wyposażone są w system regulacji poboru mocy maksymalnej. Od wartości 7200 W dla użytkowników, którzy nie maja ograniczenia poboru energii elektrycznej, do 2800 W dla użytkowników mających licznik 3 kW. Dzięki temu każdy może mieć w domu płytę indukcyjną.

Płyta indukcyjna czy gazowa? - porównanie

Płyta indukcyjna - ciekawe funkcje

  • intuicyjne sterowanie dotykowe dla każdego pola oddzielne
  • płyta zintegrowana z okapem – wentylacja włącza się po rozpoczęciu gotowania.
  • programy automatyczne takie jak rozmrażanie (42°C), utrzymywanie w cieple (70°C), gotowanie ziemniaków lub makaronu (94°C)
  • funkcja „booster” (zwiększenie mocy pola na grzewczego na 10 min.),
  • pauza (stop and go)
  • pola z dużą mocą, które posłużyć mogą do gotowania w dużych naczyniach.

Płyta indukcyjna, elektryczna czy gazowa? Co wybrać?

Płyta indukcyjna - miejsce montażu

Część wewnętrzna płyty indukcyjnej znajdująca się pod blatem powinna być dobrze izolowana, by ciepło nie przenikało niżej do szuflady czy szafek. Gdy decydujemy się na połączenie płyty z piekarnikiem powinien on być wyposażony w wentylator chłodzący. Ważną kwestią jest również montaż okapu nad płytą. Aby skutecznie odprowadzić cząsteczki tłuszczu i opary, szerokość płyty powinna być mniejsza od szerokości okapu na wysokości 50 cm. Modny od lat minimalizm upowszechnił montaż płyt na równi z blatem. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale również praktyczne ze względu na łatwość utrzymania czystości. Warto więc przed zakupem zapytać sprzedawcę czy wybrane przez nas urządzenie daje możliwość montażu na równi z blatem.

Płyta indukcyjna biała
Płyta indukcyjna biała Fot. Franke

Płyta indukcyjna biała, czarna...

Producenci prześcigają się we wzornictwie przyciągającym wzrok. Oprócz tradycyjnej i dość uniwersalnej czerni, pojawiają się płyty białe, w kolorze szampana, ze stalowymi ramkami szlifowanymi. Dużą popularnością cieszą się też płyty ze szlifowanymi krawędziami.

Więcej o: