Światowej sławy designerzy i największe marki wciąż kreują nowe trendy w wystroju wnętrz. Są one dosyć uniwersalne, dlatego nie zmieniają się równie często, co trendy modowe (wystroju wnętrz nie zmienia się w końcu z taką częstotliwością, jak zawartości swojej szafy). Trwałość wnętrzarskich trendów nie zraża projektantów, którzy wciąż starają się inspirować nas nowymi pomysłami, bazującymi zwykle na kilku różnych nurtach, odpowiadających typom ludzkich charakterów.
W designie występuje kilka kierunków, jednak do tych najbardziej charakterystycznych należą styl klasyczny, styl minimalistyczny, styl rustykalny i styl loftowy. Sprawdźcie, jak urządzić kuchnię zgodnie z każdym z wymienionych stylów.
Kuchnia zaprojektowana w stylu klasycznym kojarzy się z ciepłem domu rodzinnego. W jej wystroju nie chodzi o design, a o stworzenie przytulnej, domowej atmosfery. Urządzając kuchnię tradycyjną nie trzeba gonić za modą. Zamiast tego lepiej postawić na klasyczne meble i funkcjonalne rozwiązania, które świetnie sprawdzą się w domach, zamieszkałych przez rodziny, także wielopokoleniowe.
Styl klasyczny jest na tyle uniwersalny, że odpowiada zarówno dziadkom, jak i rodzicom oraz dzieciom. W kuchni tradycyjnej nie ma więc miejsca na ekstrawagancję i udziwnienia. Najczęściej pojawiają się w niej proste, drewniane meble, które uważane są za ponadczasowe. Do takich kuchni często wybiera się meble w odcieniach bieli, beżu, pasteli oraz jasnej szarości.
W kuchni zaaranżowanej w stylu klasycznym próżno szukać jednego wyróżniającego się elementu wystroju. Wśród elementów jej wyposażenia znaleźć można więc klasyczny okap, granitowy zlewozmywak (przeważnie biały lub beżowy, a coraz częściej także szary) i dopasowaną do niego baterię z wykończeniem granitowym lub nawiązującym do kolorystyki całego pomieszczenia.
Kuchnia tradycyjna jest też pełna akcesoriów. Często są one ustawione w widocznych miejscach, w tym również na blacie, ponieważ właściciele takiej kuchni nie tylko cenią tradycję, ale także lubią czynnie korzystać z tego pomieszczenia, gotując i jedząc przygotowywane potrawy wspólnie z domownikami.
Kuchnia minimalistyczna jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które kochają sterylną przestrzeń, czystość formy i nowoczesność. W takim wnętrzu nie pojawiają się ani na bibeloty, ani tym bardziej poustawiane na wierzchu akcesoria i sprzęty - wszystkie ukrywa się w szafkach, przeważnie takich o minimalistycznej formie, gładkiej powierzchni i ukrytych uchwytach. Przeważnie do kuchni minimalistycznej wybiera się meble białe na wysoki połysk, czarne (grafitowe), a czasami także meble w mocnych kolorach, np. czerwone, żółte czy fioletowe.
W kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym ściany aranżowane są zgodnie z zasadą "mniej znaczy więcej", toteż w takich wnętrzach nad blatami często umieszcza się lustra lub gładkie tafle szkła. Najpopularniejszym rodzajem zlewozmywaka do takiej kuchni jest czarny, granitowy zlewozmywak, stanowiący najmocniejszy element wystroju. Kolejnym mocnym elementem bywa także designerski, czarny okap np. z wykończeniem z tafli szkła. Designerska często jest też bateria do zlewozmywaka, najlepiej w geometrycznej formie.
Minimalistyczna kuchnia, jak sama nazwa wskazuje, najlepiej sprawdzi się w domach minimalistów, którzy cenią prosty, ale jednocześnie nowoczesny design, porządek i funkcjonalność.
Lacobel w aranżacjach. Szkło lacobel w kuchni >>
Na kuchnię w stylu rustykalnym zazwyczaj decydują się osoby o sentymentalnym charakterze. Styl ten kojarzy się z domkiem na przedmieściu lub wakacjami na wsi. W kuchni rustykalnej można więc spotkać meble przypominające te, które stały w kuchniach naszych babć i prababć. Jej ściany zazwyczaj zdobią ceramiczne płytki, inspirowane piecami kaflowymi.
W kuchni w stylu rustykalnym także sprzęty mają bardziej tradycyjny charakter. Znaleźć można tam więc okapy w klasycznych kształtach oraz zlewozmywakowe baterie stylizowane na retro, np. z wykończeniem w kolorze miedzi oraz dopasowane do nich uchwyty szafkowe.
Właściciele kuchni rustykalnych cenią oryginalny design, ale dbają także o to, by urządzane w tym stylu pomieszczenie miało duszę. Dlatego w takich kuchniach pełno jest ozdobnych bibelotów, takich jak elementy decoupage, malowane pojemniki, wiklinowe kosze oraz haftowane tekstylia. Takie dodatki nadają kuchni domowego, przytulnego charakteru i pozwalają przenieść się w marzeniach do wymarzonego domku na prerii.
Płytki patchwork ceramiczne i cementowe >>
Coraz popularniejsze stają się także kuchnie loftowe (industrialne), będące idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących design i potrafiących łączyć stare elementy z nowymi. Kuchnie w stylu loftowym powstają zazwyczaj w dawnych budynkach fabrycznych i starych kamienicach, czyli tam, gdzie można skuć tynk do gołej, surowej cegły, będącej nieodłącznym elementem tego stylu.
Podczas tworzenia loftowej kuchni jej właściciele zazwyczaj decydują się na odsłonięcie ciekawych elementów designu wnętrza, w tym cegły i betonu, uzupełniając je nowoczesnymi meblami i dodatkami. W takich wnętrzach świetnie wyglądają drewniane, białe lub stalowe meble. W kuchni zaaranżowanej w tym stylu nie może zabraknąć designerskiego okapu i równie designerskiej baterii zlewozmywaka (najlepiej prostej, o nieco surowych kształtach). Do najpopularniejszych baterii zaliczają się baterie czarne, wykonane ze szkła i stali, które idealnie wpisują się w loftową przestrzeń.
Na kuchnię industrialną zazwyczaj decydują się osoby ceniące design i nieoczywiste połączenia, które nie boją się surowych klimatów i odważnych, często nowatorskich rozwiązań.
5 kuchni w stylu retro. Jak powinna wyglądać kuchnia retro? >>