Kafelki do kuchni: nowoczesne płytki na ścianę

Kafelki do kuchni wciąż są podstawowym materiałem wykończeniowym, jaki wybieramy przy urządzaniu tego pomieszczenia. Które wzory i kolory cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Sprawdzamy, które kafelki do kuchni są najpopularniejsze.

Kafelki do kuchni - ceglany detal

Kafelki do kuchni mogą przyjmować przeróżne formy - nie tylko kwadratowych płytek w rozmiarze 20x20 cm, jakie znamy z domów naszych rodziców. Na fali popularności stylów skandynawskiego i industrialnego chętnie wykańczamy ściany cegłami - a raczej płytkami imitującymi cegły, ponieważ te pierwsze są zbyt ciężkie i mają zbyt dużą grubość, aby stosować je jako okładzinę. Kafelki do kuchni również mogą przypominać cegły - a mnogość kolorów dostępnych na rynku pozwoli dopasować je do niemal każdego stylu w aranżacji wnętrz. Jeśli jednak planujemy położyć je na ścianie nad blatem roboczym, warto wybrać płytki klinkierowe - nie tylko przypominają one do złudzenia tradycyjne cegły - są też dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości. Kafelki do kuchni w takiej formie podkreślą industrialny charakter wnętrza, jeśli zdecydujemy się na kolor czarny. Biały sprawdzi się z kolei w kuchni prowansalskiej i skandynawskiej.

Płytki Foggia NeroPłytki Foggia Nero Fot. Cerrad

Kafelki do kuchni - mozaika

Kafelki do kuchni w nieco mniejszym formacie, czyli mozaika, wprowadzą nieco urozmaicenia do aranżacji. O ile z przyklejeniem płytek w większych formatach możemy sobie poradzić samodzielnie, o tyle ułożenie mozaiki najlepiej będzie zlecić fachowcowi. Drobne elementy umieszczone na siatce dają za to możliwość łatwego przycięcia do pożądanego rozmiaru, podczas gdy pełną płytkę musielibyśmy potraktować np. maszyną do cięcia glazury. Zanim jednak wybierzemy kafelki do kuchni, zastanówmy się, czy chcemy, by ściana nad blatem miała jednolity kolor - płytki, w tym również mozaikę, możemy łączyć ze sobą różnymi kolorami. Wystarczy wyciąć w siatce formatu 30x30 cm kilka kostek w różnych miejscach lub jeden większy kwadrat na środku - a następnie wypełnić te miejsca elementami w kontrastujących barwach. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy, jeśli wymieszamy na ścianie kafelki matowe z błyszczącymi.

Płytki Cambia Grafit LappatoPłytki Cambia Grafit Lappato Fot. Cerrad

Kafelki do kuchni - modny beton

Kafelki do kuchni są w stanie sprostać naszym wymaganiom nawet, jeśli zawsze marzyliśmy o tym, by wykorzystać w aranżacji beton. Ten prawdziwy wymaga umiejętnego nałożenia na ścianę, a następnie równomiernego wygładzenia oraz zaimpregnowania, by nie chłonął wody i zanieczyszczeń, o które na ścianie nad blatem kuchennym jest wyjątkowo łatwo. W to miejsce możemy zastosować płytki ścienne imitujące beton. Sprawdzą się szczególnie wielkoformatowe - zastosowanie rozmiaru 60x60 cm zminimalizuje ilość fug do zaledwie kilku pionowych (odległość między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi to zwykle 60 cm, więc wystarczy jeden pas płytek, co przy okazji wiąże się z brakiem fug poziomych). Kafelki do kuchni w szarym kolorze świetnie komponują się z drewnianym blatem kuchennym oraz białymi frontami meblowymi. Dla dodania industrialnego charakteru możemy na ich tle umieścić metalowe relingi, na których powiesimy czarne kubki.

Płytki Tassero GrisPłytki Tassero Gris Fot. Cerrad

Kafelki do kuchni - ściana jak podłoga

Kafelki do kuchni nie muszą grać pierwszych skrzypiec w aranżacji - czasem chcemy, by to meble wysuwały się na pierwszy plan. Jakie zatem płytki zastosować, by nie konkurowały z zabudową meblową, a jedynie tworzyły dla niej subtelne tło? Kafelki do kuchni, które mają spełniać takie zadanie, powinny być gładkie, w jednolitym kolorze oraz mieć dopasowane fugi w tym samym odcieniu (wtedy podziały będą niemal niewidoczne). Warto rozważyć zastosowanie na ścianie tego samego koloru co na podłodze - lub wręcz położenie nad blatem tych samych płytek, co pod stopami.

Płytki Tassero Beige LappatoPłytki Tassero Beige Lappato Fot. Cerrad

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.