Okno w kuchni

Kuchnia z oknem daje dużo możliwości aranżacyjnych i jest o wiele bardziej komfortowa w użytkowaniu, niż ciemne aneksy kuchenne. Okno w kuchennym wnętrzu zapewnia lepsze doświetlenie oraz lepszą wentylację w pomieszczeniu, w którym, dzięki temu, przyjemniej spędza się czas. Nie można jednak zapominać, że kuchnia z oknem niesie też ze sobą pewne wyzwania, szczególnie w kwestii planowania meblowej zabudowy.

Posiadanie kuchni z oknem ma wiele zalet, z których największą jest stały dostęp do naturalnego światła. Jednak okno w kuchni stwarza też pewne trudności aranżacyjne, dlatego przy projektowaniu zabudowy meblowej trzeba pamiętać o paru istotnych szczegółach.

Planując zabudowę kuchenną wokół okna trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, na jakiej wysokości jest ono zamontowane. Gdy kuchenne okno umieszczone zostało nisko nad podłogą, to możliwości zabudowania ściany szafkami są dość ograniczone, ponieważ standardowa wysokość szafek to 85-90 cm.

Wysokość szafek stojących wpływa na wysokość strefy roboczej, czyli blatu, a ta warunkuje komfort podczas wykonywania prac kuchennych. Zbyt niski blat wymusi pochyloną pozycję, która jest niekorzystna dla naszych pleców. Jeżeli wysokość zamontowania okna nie pozwala na ergonomiczne zaprojektowanie dolnych szafek, powinniśmy z nich zrezygnować na rzecz innych rozwiązań.

- radzi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka Spółki Meblowej KAM.

Jeśli pod oknem nie ma wystarczającej ilości miejsca na zabudowę meblową, to można przestrzeń tę zagospodarować w inny sposób, na przykład projektując niższą zabudowę, która będzie służyć za siedzisko. W takim miejscu można także postawić stół z krzesłami lub taboretami zajmującymi mniej miejsca.

Okno w kuchni - zmywanie z widokiem

Inaczej wygląda kwestia projektowania kuchni, w której okno zamontowane jest na odpowiedniej wysokości, czyli powyżej 100 cm. W takim przypadku można zaplanować montaż szafek także pod oknem i tym samym zyskać dodatkową strefę przechowywania i dobrze oświetlony blat do pracy. Warto zastanowić się nad wyborem blatu, który idealnie wkomponuje się w przestrzeń pod oknem i zastąpi parapet. Taki zabieg umożliwia poszerzenie roboczej przestrzeni.

Warto wiedzieć, że pod oknem nie powinno się umieszczać ani płyty gazowej, ani płyty indukcyjnej. Można jednak tę część blatu zagospodarować na strefę zmywania. Koniecznie trzeba wówczas wyposażyć zlewozmywak w taką baterię, która nie będzie przeszkadzać w otwieraniu okna. Co więcej, przy planowaniu zabudowy wokół okna trzeba wziąć pod uwagę jego umiejscowienie względem kierunków świata oraz nasze codzienne zwyczaje, aby zapewnić sobie komfort podczas gotowania oraz wykonywania innych typowo kuchennych czynności. 

Okno w kuchni - aranżacje

Dawniej w kuchni pod oknem znajdował się parapet, a pod nim kaloryfer. We współczesnych aranżacjach częściej spotykanym rozwiązaniem jest łączenie okna z blatem i zastępowanie nim parapetu.

Okna w kuchniOkna w kuchni Fot. KAM

Jeżeli zdecydujecie się na umiejscowienie strefy zmywania na blacie pod oknem, to pod zlewozmywakiem warto zaplanować miejsce na kosz na śmieci a obok umieścić zmywarkę.

Okna w kuchniOkna w kuchni Fot. KAM

Jak wiadomo, w kuchni każdy centymetr wolnej powierzchni ma znaczenie dla komfortu jej użytkowania, dlatego warto dobrze zastanowić się nad wykorzystaniem przestrzeni już na etapie projektowania kuchni. Dobrym pomysłem jest zamontowanie pomiędzy oknem a blatem roboczym relingów na podręczne akcesoria kuchenne.

Okno w kuchniOkno w kuchni Fot. KAM

Okno może być mocnym punktem w kuchennej aranżacji, ponieważ skutecznie doświetla wnętrze. Dodatkowo, gdy jego wysokość nie pozwala na zaprojektowanie pod nim meblowej zabudowy, można zaplanować pod nim kącik jadalniany.

Okno w kuchniOkno w kuchni Fot. KAM

Więcej o:
Copyright © Agora SA