Szuflada: wygodne przechowywanie w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym miejsca do przechowywania nigdy nie jest za wiele. Świetnie sprawdzają się tam systemy szuflad, w których ukryć można wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria. Szuflady kuchenne występują w wielu wersjach, dlatego z łatwością można dobrać do meblowej zabudowy system idealnie dostosowany do naszych potrzeb.

Nieoceniona rola szuflad

Systemy wysuwne, do których należą również szuflady, są jednymi z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań, jakie można spotkać w meblach kuchennych. Zawdzięczają to nie tylko pełnemu wysuwowi, który zapewnia łatwy dostęp do przechowywanych produktów, ale też nowoczesnym prowadnicom, systemom miękkiego dociągu oraz cichego domyku, gwarantującym komfort użytkowania.

Nie da się ukryć, że najbardziej praktyczne w kuchni są szuflady, które ułatwiają organizację i utrzymywanie porządku w szafkach kuchennych. W szufladach przechowywać można różne produkty, w tym małe akcesoria kuchenne, takie jak korkociąg i sztućce. Świetnie sprawdzą się też do organizacji większych przedmiotów oraz przedmiotów o niestandardowych kształtach (tłuczków, tarek, lejków czy przykrywek). Do szuflady warto wrzucać także wszelkie elementy, które łatwo zgubić, takie jak zapałki, otwieracze do puszek oraz zapasowe klucze.

Kluczem do zaprowadzenia porządku w kuchennych szufladach jest odpowiednia ich organizacja. Najpierw musimy przemyśleć, co gdzie chcemy trzymać. Co przyda nam się w strefie gotowania (np. sztućce i przyprawy), co w strefie zmywania (tabletki do zmywarki, zapasowe gąbki, worki na śmieci), a co w strefie przechowywania. Gdy już sobie odpowiemy na to pytanie pozostaje tylko dobranie typu i rozmiaru szuflady – głębsze na większe produkty, płytsze na drobniejsze

– wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

Szuflada dostosowana do potrzeb

Systemy szuflad kuchennych występują w wielu różnych wariantach. Różnią się one między sobą przede wszystkim rozmiarami i rodzajem wykończenia. Istnieją też specjalne rozwiązania przeznaczone pod zlewozmywak, które są wyprofilowane z uwzględnieniem syfonu, aby maksymalnie wykorzystać dostępną w tej szafce przestrzeń. Co więcej, wybierać można między szufladami frontowymi, z których każda ma oddzielny, widoczny od zewnątrz front, oraz wewnętrznymi. W przypadku tych drugich za jednym frontem schowanych jest kilka niezależnych szuflad.

Do każdej z szuflad można dobrać funkcjonalne systemy organizacji. Wykonane z tworzywa wkłady na sztućce lub słoiki na przyprawy, poręczne uchwyty na talerze, maty antypoślizgowe, a przede wszystkim relingi i ścianki, które pozwalają podzielić wnętrze szuflad i posegregować znajdujące się w nich przedmioty. Dzięki temu nic się nie przesunie, nie pomiesza i nie zniszczy. Co ważne raz ustawiony system organizacji w każdej chwili można przesunąć i dostosować do zmieniających się oczekiwań. 

- wyjaśnia Damian Rybak.

Szuflady ażurowe

Bardzo ciekawym i praktycznym uzupełnieniem klasycznych systemów szuflad są, wykonane z drutu, modele ażurowe, także występujące w różnych szerokościach i różnych wysokościach. Tego typu szuflady świetnie sprawdzają się do przechowywania pokrywek, patelni, garnków oraz produktów potrzebujących cyrkulacji powietrza.

Na uwagę zasługuje Szuflada Multi z wyprofilowaną ociekarką. To wygodne rozwiązanie w kuchniach, w których nie ma górnej zabudowy. To również ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie mogą sięgać wysoko, a także dla dzieci uczących się pierwszych obowiązków w kuchni. Wykonaną z drutu ociekarkę łatwo utrzymać w czystości - tackę na wodę łatwo wyjąć i opróżnić. Wykonany z drutu stelaż wystarczy umyć z dodatkiem detergentu.

– mówi Damian Rybak.

Ci, którzy marzą o przytulnej kuchni i nie boją się elementów utrzymanych w stylistyce retro, powinni zdecydować się na szuflady wiklinowe, montowane na drewnianych prowadnicach lub ustawiane na otwartych półkach w charakterze koszy. Wiklinowe szuflady to idealne miejsce do przechowywania warzyw, pieczywa oraz wszelkich kuchennych akcesoriów. Poza funkcją przechowywania pełnią też funkcję ozdobną i sprawiają, że kuchnia nabiera uroku.

Systemy szuflad to świetny sposób na dobrą organizację i przechowywanie w kuchni. Dodatkowo pomagają w utrzymywaniu w tym pomieszczeniu porządku, co jest bardzo dużą zaletą tego rozwiązania. Każdy, kto marzy o funkcjonalnej i nowoczesnej kuchni powinien zaplanować w meblowej zabudowie miejsce na pojemne i wygodne szuflady.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.