Karnisze: rodzaje, przeznaczenie, pomysły na aranżacje. Jak dopasować karnisz do wnętrza?

Karnisze są niezbędne, jeśli chcemy mieć w mieszkaniu firany i zasłony. Listwa maskująca karnisz przyda się, kiedy planujemy szyny sufitowe. A jak jeszcze można wykorzystać w mieszkaniu karnisze?

Karnisz podwójny

Karnisz podwójny jest niezbędny, gdy planujemy umieścić na oknie zarówno firany, jak i zasłony - pozwala na niezależne od siebie przesuwanie i drapowanie tkaniny na każdym z drążków. Taki karnisz może być montowany do ściany lub sufitu i składa się z dwóch rurek umieszczonych w takiej odległości od siebie, aby nawet gęste zmarszczenie firan i zasłon nie powodowało, że tkaniny będą ściśnięte. Ale karnisz podwójny to również szyna (plastikowa lub metalowa) sufitowa z dwoma tunelami na uchwyty do zasłon. Jak widać na zdjęciu poniżej, karnisz tego typu można umieścić również na oknie półokrągłym - i wygląda to całkiem ciekawie.

Podwójny karniszPodwójny karnisz Fot. IKEA

Listwa maskująca karnisz

Listwa maskująca karnisz przyda się, kiedy planujemy umieścić firany i zasłony na szynie sufitowej, która poza funkcjonalnością nie ma w zasadzie żadnych innych zalet - nie zdobi, nie dodaje aranżacji charakteru. To właśnie listwa maskująca karnisz wieńczy dzieło i podnosi estetykę we wnętrzu. Gotowe listwy maskujące, jakie możemy obecnie znaleźć w sklepach, są przeważnie wykonane z wysokiej jakości styropianu pokrytego dla utwardzenia powłoką z kruszywa kwarcowego. To jednocześnie pozwala na wielokrotne malowanie powierzchni bez jej uszkodzenia.

Listwa maskująca karnisz występuje w bardzo wielu wzorach - najprostsze wyglądają jak cienkie belki o prostokątnym przekroju, a bardziej dekoracyjne jak dobrze nam znane listwy sztukateryjne. Mają też różne rozmiary, które dobieramy w zależności od stylu aranżacji i wielkości wnętrza. Co ciekawe, listwa maskująca pozwala na zamontowanie oświetlenia - umieszczona od wewnętrznej strony taśma LED świetnie sprawdzi się w budowaniu nastroju po zmroku.

Podświetlenie zasłon w salonie - taśma LED schowana za maskownicą karniszaPodświetlenie zasłon w salonie - taśma LED schowana za maskownicą karnisza Fot. Jarosław Matla

Listwa maskująca karnisz to nie jedyny sposób na ukrycie szyn, na których umieszczamy zasłony. Jeśli planujecie zrobić we wnętrzu podwieszany sufit, można od razu pomyśleć o pozostawieniu miejsca przy oknie, w którym potem zamocujemy szyny (tam, gdzie mają się znaleźć, nie robimy zabudowy gipsowo-kartonowej).

Karnisz schowany za podwieszeniem sufitu z gipso-kartonuKarnisz schowany za podwieszeniem sufitu z gipso-kartonu Fot. Bartłomiej Senkowski/ BLACKHAUS Karol Ciepliński

Karnisz rozporowy

Karnisz rozporowy przypomina wyglądem drążek do ćwiczeń, jaki kiedyś zdarzało nam się instalować w drzwiach do pokoju (na metalowych lub drewnianych ościeżnicach). Obecnie unikamy takich rozwiązań, szczególnie, jeśli mamy w mieszkaniu nowoczesne ościeżnice wykonane z materiałów, które taki drążek mógłby uszkodzić. Karnisz rozporowy działa na podobnej zasadzie, ale montujemy go wewnątrz wnęki okiennej. Teleskopowa budowa umożliwia szybki montaż oraz dopasowanie do wnęk, które mają niestandardową szerokość. Dodatkowym atutem jest bezinwazyjny montaż - karnisz rozporowy nie niszczy ściany, ponieważ nie ma potrzeby umieszczania w niej żadnych mocowań. To idealna opcja do wynajmowanego mieszkania.

Karnisz metalowy

Karnisz metalowy montowany na ścianie może mieć subtelne zakończenie w formie kuli, kostki lub walca - takie modele będą idealne do aranżacji nowoczesnych, w tym minimalistycznych. Kiedy jednak chcemy nieco zaszaleć z dekoracjami w mieszkaniu i planujemy bogate zdobienia, warto wybrać karnisz metalowy kuty z ozdobnymi końcówkami w kształcie kwiatów, liści czy "przeplatanki" tworzącej kształt kuli. Do kompletu dobieramy firany i zasłony uszyte z dekoracyjnych tkanin - i gęsto marszczymy je na oknie (aby uzyskać najlepszy efekt, firany i zasłony powinny mieć szerokość dwukrotnie większą od długości karnisza). Idąc w tym kierunku możemy sobie pozwolić nawet na błyszczące zasłony z wypukłym wzorem kwiatowym - pod warunkiem, że na sąsiedniej ścianie nie znajdzie się wzorzysta tapeta.

Okna - dekoracje: karnisz na zakręcie >>

Karnisze dekoracyjneKarnisze dekoracyjne Fot. Mariusz Pietroń

Rolety rzymskie na karnisz

Rolety rzymskie są świetną alternatywą dla tych, którzy nie chcą mieć (lub z jakiegoś powodu nie mogą) firan i zasłon. Tkanina z ciekawym wzorem pięknie udekoruje okno, a prosty mechanizm pozwoli szybkim ruchem ręki zasłonić okno na noc. Rolety zwykle montuje się na ścianie nad otworem okiennym lub bezpośrednio na ramie okiennej - ale występują również rolety rzymskie na karnisz. Różnią się one od innych typów rolet sposobem wykończenia w górnej części - powinny się tam znaleźć szelki lub tunel, w który zostanie włożona rura karnisza.

Roleta rzymska na karniszuRoleta rzymska na karniszu Fot. Dekoria

Karnisz sufitowy

Karnisz sufitowy zwykle umieszczamy nad oknem, ale możemy wykorzystać go również w inny sposób. Świetnie sprawdzi się do oddzielenia garderoby od sypialni (zdjęcie poniżej). Odpowiednio dobrany materiał, np. mięsisty aksamit w głębokim, eleganckim kolorze doda aranżacji wnętrza nieco buduarowego sznytu. Zastosowanie takiego rozwiązania to także oszczędność - tkanina zastąpi bowiem fronty meblowe, które szczególnie przy zabudowie meblowej na całą szerokość ściany pociągnęłaby za sobą wysokie koszty. Drugi pomysł na zastosowanie karnisza sufitowego w innym miejscu niż nad oknem to wejście do pokoju, np. sypialni lub salonu. Poza aspektem dekoracyjnym pozwala to na rezygnację z zakupu skrzydła drzwiowego wraz z ościeżnicą - czyli kolejną oszczędność.

Karnisz sufitowyKarnisz sufitowy Fot. IKEA

Więcej o:
Copyright © Agora SA