Składanie serwetek na różne okazje

Składanie serwetek to niełatwa sztuka - ale można ją szybko przyswoić. A warto - bo w ten sposób można stworzyć efektowną dekorację stołu na każdą okazję. Prezentujemy składanie serwetek krok po kroku.

Składanie serwetek - dekoracja stołu

Składanie serwetek to umiejętność, którą warto nabyć - dzięki niej w kilku prostych ruchach przygotujemy piękną ozdobę na stół. Aranżacja nakrycia będzie wyglądała na dopracowaną, a my przyjmiemy gości w elegancki i wyjątkowy sposób. Istnieje wiele sposób na składanie serwetek - od najprostszych, które opanuje nawet osoba nie posiadająca zdolności manualnych, do skomplikowanych, w efekcie których uzyskujemy na przykład kształt łabędzia. Jeśli okaże się, że tworzenie trudniejszych dekoracji przerasta nasze możliwości, nic straconego - serwetka złożona w najprostszy sposób będzie wyglądała dobrze, kiedy dodamy do niej gałązkę, kwiatek, złotą obrączkę - lub położymy ją na talerzu z ciekawym, kolorowym wzorem.

Składanie serwetek - kieszonka na sztućce

Składanie serwetek służy nie tylko do zdobienia nakrycia - w prosty sposób możemy też przygotować "saszetkę", w której umieścimy sztućce obok talerza. Poniższy tutorial pokazuje, jak można uzyskać prostą, ale robiącą wrażenie kieszonkę z oddzielnymi przegródkami na widelec, nóż i łyżkę. W tym celu najlepiej wykorzystać serwetkę papierową, której niewielki rozmiar będzie idealnie pasował do wielkości sztućców. Większą serwetę, którą zwykle kładziemy na kolanach na czas posiłku, lepiej położyć z drugiej strony talerza - lub złożyć ją w ciekawy sposób i umieścić bezpośrednio na talerzu. Takie dwie serwetki przy jednym nakryciu nie wykluczają się wzajemnie, ponieważ każda ma inne zastosowanie.

DIY: Potrójna kieszonka z serwetki na sztućce

Składanie serwetek - dekoracja na Wielkanoc

Kiedy już opanujemy składanie serwetek, koniecznie wykorzystajmy tę umiejętność w święta. To czas, kiedy przykładamy szczególną wagę do dekoracji stołu, a tak wyjątkowa okazja nie obędzie się bez serwetek przy nakryciach. A skoro już jesteśmy przy Wielkanocy, może warto pokusić się o tematyczną ozdobę, na przykład króliczka? Uzyskanie zwierzątka z kawałka materiału jest prostsze niż mogłoby się wydawać - wystarczy uważnie prześledzić poszczególne kroki pokazane na filmiku poniżej. A kiedy już uda się zrobić jednego, zachęcamy do przygotowania całego "stadka" - najlepiej każdego w innym kolorze.

Składanie serwetek - dekoracja na Walentynki

Składanie serwetek w serduszka przyda się z kolei w Walentynki. Można tego święta nie lubić i go nie obchodzić, ale ono i tak zdaje się z roku na rok przybierać na sile. A jego symbolem jest i zawsze będzie czerwone serduszko. Tego jednego dnia w roku serduszka opanowują sklepy, ekrany kinowe i telewizyjne, a często również jadalnie, sypialnie i łazienki w naszych domach. Na tych parę chwil pojęcie nadmiaru przestaje istnieć. A skoro tak, proponujemy dołożyć dodatkowe serduszko na talerzu przy okazji aranżowania romantycznego posiłku.

Jak złożyć serwetkę w serduszko? Dekoracja walentynkowa

Składanie serwetek - dekoracja na Wigilię

Składanie serwetek na Wigilię może być wyjątkowo przyjemne. W salonie stoi już świąteczne drzewko, z kuchni dochodzi zapach korzennych ciasteczek, a wszystkim zdążyła się udzielić atmosfera radosnego oczekiwania - nie tylko na prezenty. Wszystkie dekoracje bożonarodzeniowe dobieramy starannie, aby pasowały do aranżacji wnętrza lub wprowadziły do niego na czas świąt wybrany motyw przewodni. A jak wyglądają nakrycia stołowe? Tam zagościły niewielkie choinki w soczyście zielonym kolorze i z kokardką na czubku mającą symbolizować gwiazdę. Poniżej zobaczycie, jak je wykonać.

Proste DIY: choinka z serwetki

Więcej o:
Copyright © Agora SA