Meble tapicerowane: jakie kupujemy najchętniej?

W 2018 roku Polacy pokochali szarość we wszystkich jej odcieniach, powoli zaczęli rezygnować z sof wyposażonych w funkcję spania i polubili meble na wysokich nóżkach - tak wynika z raportu stworzonego przez Fabrykę Mebli Gala Collezione. Wnioski te pokazują, że każdego roku nasze upodobania dotyczące aranżacji pokoju dziennego ulegają zmianie, lubimy różnorodność i jesteśmy coraz bardziej otwarci na najnowsze wnętrzarskie trendy.

Meble tapicerowane: kształt

Przez lata najważniejszym elementem każdego polskiego salonu był narożnik w kształcie litery L. Był on uznawany za mebel zarówno elegancki, jak i funkcjonalny, ponieważ posiadał dodatkową funkcję spania i pojemnik na pościel. Z tego powodu wiele rodzin przez lata chętnie sięgało po taki narożnik, aby zapewnić sobie wygodną i praktyczną przestrzeń wypoczynkową.

Obecnie trendy nieco się zmieniły. W 2018 roku prawie połowa Polaków zdecydowała się na umieszczenie w swoim salonie sofy. Serca naszych rodaków podbiły eleganckie i wizualnie lżejsze zestawy 3+2+1. W domach i mieszkaniach zaczęły więc pojawiać się dwuosobowe i trzyosobowe sofy, łączone w różnych konfiguracjach. Poza mniejszymi sofami, Polacy często decydowali się też na sofy o znacznie większych gabarytach, nawet wielosiedziskowe, wyposażone w różne dodatkowe funkcje, takie jak barek czy funkcja relaksu.

Meble tapicerowane: funkcjonalność

Polacy przy wyborze sofy kierują się nie tylko jej wyglądem, ale również funkcjonalnością. Wolimy więc takie meble, które pozwalają nie tylko na wygodne spędzanie czasu, ale też na przenocowanie naszych gości. W ubiegłym roku aż 7 na 10 kupionych przez Polaków sof i narożników miało funkcję spania. To wysoki wynik, choć niższy o 10 proc. od tego z roku 2017. W 2018 roku coraz chętniej rezygnowaliśmy z funkcji spania na rzecz zestawów 3+2+1 - aż 56 proc. kupionych wtedy sof to meble służące do odpoczywania tylko w pozycji siedzącej.

Polacy doceniają w meblach także funkcję relaksu, umożliwiającą zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka. Świadczyć może o tym fakt, że aż 6 na 10 rodaków w 2018 roku kupiło mebel z przynajmniej jedną funkcją relaksu. Wybieraliśmy zarówno te rozkładane manualnie, jak i sterowane elektrycznie. Duże zainteresowanie meblami z funkcją relaksu świadczy o tym, że cenimy komfort i zależy nam na tym, by meble dostosowywały się do naszych potrzeb.

Nikt nie zaprzeczy, że meble do salonu powinny być piękne, aby mogły cieszyć oczy zarówno domowników, jak również ich gości. Jednak dla Polaków równie ważna co estetyka jest ich funkcjonalność. To dla niej decydujemy się na meble z różnymi funkcjami poprawiającymi nam komfort życia. Do tych najchętniej wybieranych zaliczają się takie elementy dodatkowe, jak ruchome i mobilne zagłówki, sterowane elektrycznie siedziska czy bary z pojemnikami i blatami służącymi jako stolik.

Meble tapicerowane: wysokie nóżki

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy można było zauważyć zdecydowany zwrot w kierunku mebli na wysokich, smukłych nóżkach - co drugi Polak w ubiegłym roku kupił sofę lub narożnik właśnie na takich nóżkach. Ich dużą zaletą jest wizualna lekkość i dodatkowa przestrzeń, która pojawia się między bryłą mebla a podłogą, która optycznie powiększa podłogę. Takie meble chętnie wybierane są przez właścicieli salonów o niewielkim metrażu. Meble na nóżkach przynoszą też dodatkową korzyść - o wiele łatwiej się pod nimi sprząta. 

Meble tapicerowane: szarości

Nie da się ukryć, że ulubionym kolorem Polaków jest szarość we wszystkich możliwych odcieniach. Przynajmniej ta na meblach - w 2018 roku 4 na 10 polaków zdecydowało się na sofę, narożnik lub fotel z szarą tapicerką. Jeśli już wybieraliśmy meble obite skórą naturalną, to raczej te w naturalnej palecie barw. Z kolei w przypadku mebli w obiciu z tkaniny, to popuszczaliśmy wodzę fantazji i sięgaliśmy po kolory polecane przez stylistów czy projektantów wnętrz, a także po meble w kolorze roku ogłoszonym przez Instytut Pantone.

Poniżej zamieszczamy dokładne statystyki dotyczące trendów w salonie w 2018 roku.

Meble tapicerowane - trendyMeble tapicerowane - trendy Gala Collezione

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.