Komody do sypialni. Historia komody i pomysły na aranżacje. Jak dobrać komody do sypialni?
Za twórcę komody uważany jest nadworny ebenista króla Ludwika XIV, a jej nazwa nie bez powodu oznacza z francuskiego "wygodę" - nic dziwnego, że komoda w ciągu 300 lat stała się meblem powszechnie używanym na całym świecie, w tym także w Polsce. Polski rozdział w historii komody jest zresztą całkiem interesujący.
Komody - skąd się wzięły?
Pierwszą dokładnie opisaną komodą była ta, którą Andre Charles Boulle stworzył ok. 1690 roku do sypialni króla Ludwika XIV: miała jak wszystkie meble słynnego barokowego artysty proste masywne kształty, była bogato ozdobiona intarsjami (a Boulle zasłynął m.in. właśnie udoskonaleniem techniki intarsji i wprowadzeniem do niej takich materiałów jak miedź, cyna, srebro, szylkret i egzotyczne drewno) i kutymi ozdobami z brązu. Oczywiście była znacznie bardziej wyrafinowana niż pojawiające się w XVII wieku we Francji i w Anglii proste, zbudowane na ramiakowej konstrukcji komody składające się z drewnianej skrzyni i 2, 3 lub 4 szuflad.
Wraz z oświeceniową modą na francuzczyznę komoda rozpowszechniła się w całej Europie: początkowo wykorzystywano ją jako wyposażenie sypialni, potem trafiła do jadalni, gabinetów i salonów. Później służyła głównie jako miejsce do przechowywania bielizny i pościeli, następnie znalazły w niej miejsce dokumenty i różne podręczne drobiazgi, a na jej blacie eksponowano domowe bibeloty, pamiątki i zdjęcia. Do różnych zastosowań i miejsc stworzono niezliczone wersje komód: o różnych formach, wielkościach, kształtach przedniej ścianki szuflad i ich liczbie - komoda stała się meblem powszechnie używanym i wyparła dawne toporne skrzynie.
Komody po polsku
W Polsce komoda rozpowszechniła się w drugiej połowie XVIII w., nosząc czasem spolszczoną nazwę praski. Często, zwłaszcza w zamożniejszych domach szlacheckich, stanowiła element wyprawy ślubnej - panna dostawała ją w posagu wraz z zawartością czyli haftowaną pościelą, ręcznikami, obrusami i serwetami. Komody wędrowały więc ze swoimi właścicielkami śladem rodowych mariaży, koligacji i spadków, nie bez wpływu na ich losy pozostawała też ówczesna burzliwa historia naszego kraju.
Czy powstał kiedykolwiek jakiś specyficzny polski typ komody? Jeśli chodzi o formę raczej nie, choć pewnych zasad tego jak powinna wyglądać możemy doszukiwać się chociażby w stylistyce mebli ''Ładu'' - słynnej warszawskiej spółdzielni artystów, która rozpoczęła swoją działalność w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Polska odzyskawszy niepodległość poszukiwała swojej tożsamości również w dziedzinie kultury i sztuki użytkowej.
Członkowie ''Ładu'' uważali, że mebel powinien być podporządkowany kompozycji całego pomieszczenia - stąd preferowali meble przygotowywane indywidualnie na potrzeby każdego projektu. Bardzo ważne było też harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności. Polecając wizytę na zorganizowanej w 1936 roku wystawie "Sztuka wnętrza" Ignacy Pytlakowski pisał: ''Grupa Ład'' jest stowarzyszeniem plastyków, których działalność w dziedzinie estetycznego zorganizowania wnętrza oparta jest na zespoleniu sztuki z rzemiosłem, ma na celu ścisłe związanie formy plastycznej z użytym materiałem i przeznaczeniem przedmiotu. Czerpiąc z tradycji twórczości polskiej oraz przy użyciu materiału krajowego surowca i oparciu się o potrzeby naszego społeczeństwa, ''Ład'' osiągnął własny typ mebla, tkaniny i przedmiotu użytkowego o charakterze oryginalnym polskim." Ładowskie komody z ozdobnym mazerunkiem słojów drewna zaprojektowane przez Czesława Knothe znalazły się m. in. w polskich ambasadach w Berlinie, Paryżu, Sztokholmie oraz Londynie. Również Wojciech Jastrzębowski projektując wyposażenie gmachów urzędów państwowych proponował do ich wnętrz monumentalne, zdobione charakterystycznymi, geometrycznymi ornamentami meble.
Białe komody do sypialni
Biel we wnętrzach wróciła do łask po latach popularności mebli w kolorze wenge. Jej pozycję dodatkowo wzmocnił trend skandynawski, który nauczył nas urządzania wnętrz opartych na jasnych barwach. Białe komody do sypialni wykorzystujemy nie tylko jako meble do przechowywania - stawiamy na nich rośliny doniczkowe, które są istotnym elementem stylu skandynawskiego. Możemy też postawić na nich grafiki w ramach zamiast wieszać je na ścianach. Biały kolor we wnętrzu optycznie powiększa przestrzeń oraz sprawia, że łatwiej jest nam odpoczywać. W pojedynkę jednak może dawać wrażenie szpitalnej sterylności, dlatego warto połączyć go z innymi barwami (koniecznie ciepłymi). Mamy przy tym sporą dowolność, ponieważ białe meble będą wyglądały dobrze na każdym tle.
Fot. Black Red White
Komody nowoczesne do sypialni
Styl nowoczesny charakteryzuje się szeroko pojętą prostotą. W meblach królują podstawowe formy geometryczne pozbawione zdobień - tutaj dekoracją samą w sobie ma być wysoka jakość materiałów, jaki zostały użyte do wykończenia mebli. Komody nowoczesne do sypialni również powinniśmy dobierać według takich wytycznych. Jeśli szukamy komody na nóżkach, wybierzmy nóżki wysokie, które umożliwią wygodne sprzątanie podłogi pod meblem (zbyt nisko umiejscowiony korpus mebla utrudni utrzymanie czystości w tym miejscu). Uchwyty meblowe również powinny mieć geometryczne kształty i jednolity kolor - nie zwracamy na nie większej uwagi przy kupowaniu mebli, ale czasem zdarza się, że wymieniamy same uchwyty - wtedy warto o tym pamiętać. Komody nowoczesne do sypialni powinny mieć gładkie fronty - modne w ostatnich latach lakierowane powierzchnie powoli ustępują miejsca matowemu wykończeniu.
Fot. Pixers
IKEA komody do sypialni
Lubimy miejsca, które pozwalają nam kupić wyposażenie całego wnętrza bez konieczności szukania poszczególnych elementów w różnych sklepach. Takim miejsce jest IKEA. Komody do sypialni do zaledwie część asortymentu, który oferuje ta znana sieciówka. Meble dedykowane wnętrzom sypialnianym są sprzedawane w seriach, które pozwalają na zaaranżowanie nimi całego wnętrza - możemy też dokupić jeden z elementów, jeśli np. przechowywanie ubrań planujemy zorganizować w zabudowie meblowej, którą zbuduje stolarz. Na które komody do sypialni IKEA warto zwrócić uwagę? Informacje na ten temat zebraliśmy w artykule, do którego prowadzi poniższy link.
Komody IKEA - które kupujemy najchętniej, jak dopasować je do aranżacji, jak przerobić komodę z IKEA >>
Fot. IKEA
Komody sosnowe do sypialni
Meble wykonane z drewna są ponadczasowe. Ten szlachetny materiał nigdy nie wyjdzie z mody, pięknie się starzeje, a jeśli z czasem zechcemy odnowić jego powierzchnię, możemy tego dokonać na kilka równych sposobów. Komody sosnowe do sypialni dobra propozycja dla osób, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania we wnętrzach oraz tych, które chciałyby połączyć klasykę z nowoczesnością - im dedykowane są nowoczesne, proste formy meblarskie. Drewniana powierzchnia może być zabezpieczona lakierem, bejcą lub olejem do drewna - możemy ją również pomalować specjalną farbą w dowolnym kolorze. Daje nam to niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, ponieważ nawet meble raz pomalowane można malować ponownie (przy zbyt wielu warstwach farby należy stare powłoki zeszlifować) oraz dodawać różne efekty dekoratorskie - m.in. przecierki i łączenia kolorów (w tym modne ombre). Komody sosnowe możemy też malować tylko częściowo - np. zostawić korpus w naturalnym kolorze, a nowy nadać tylko szufladom.
Fot. IKEA
-
Pufy - komfortowe siedziska do wnętrza i ogrodu!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Dzieci chcą wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci. I liczą na rodzicówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kwiatowe wzory i jasne kolory - piękna pościel na nadchodzącą wiosnę!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Rośliny pnące na balkon, dzięki którym zyskasz prywatność
- Zabawki edukacyjne dla najmłodszych: szczeniaczek robi furorę. A cena? Na każdą kieszeń
- Dom Jane Austen został wystawiony na sprzedaż. Tak mieszkała słynna pisarka!
- Jakie rośliny ozdobne do ogrodu wybrać? Oto najpiękniejsze kwiaty ogrodowe!
- Czym wyczyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację
- Aranżacja nowoczesnego balkonu i ogrodu. Jakich elementów nie może zabraknąć?