Mole spożywcze. Jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze to bardzo duży problem w domu. Powinniśmy reagować jak najszybciej. Pojawienie się nawet jednego mola to fatalny znak. Może to oznaczać, że niebawem pojawi się ich... dziesiątki, a nawet setki.

Mole spożywcze jak wyglądają

Mole najczęściej pojawiają się w naszej kuchni przyniesione przez nas samych z zakupami, dlatego trzeba zawsze dokładnie oglądać zakupy pod tym kątem. Mało kto o tym wie, ale motyle należą do rzędu motyli. W dorosłym stadium mole spożywcze są koloru brązowo-szarego.

Moli spożywczych niekiedy bardzo trudno się pozbyć, ale nie jest to niemożliweMoli spożywczych niekiedy bardzo trudno się pozbyć, ale nie jest to niemożliwe fot. gbohne/ flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Mole spożywcze jaja

W większości przypadków niewidoczne jaja znajdują się w opakowaniach z ziarnami, płatkami, mąkami, orzechami czy kaszami. Po otwarciu opakowania trzeba uważnie przyjrzeć się zawartości. Naszą uwagę powinny przykuć kokony i dziwnie posklejane ziarna. Jak tylko coś nas zaniepokoi powinniśmy szybko pozbyć się z domu takiego produktu. Mole rozmnażają  się błyskawicznie. Dorosła samica składa 200 jaj dziennie. Ale ustrzec się przed plagą warto - zawsze profilaktycznie -  do rozgrzanego do ok. 100 st. C piekarnika włożyć na kilkanaście minut blachę z cienką warstwą zakupionego produktu np. kaszy. W ten sposób zastaną zabite niewidoczne mole jaja.

Dom bez owadów - środki i preparaty

Mole spożywcze larwy

Mole w stadium larwalnym są jasnokremowymi lub  żółtawymi larwami. Najczęściej można je spotkać w tylnej części szuflad lub nawet na ścianach za szafkami - gdzie mogą się w spokoju przepoczwarzać.

Mole spożywcze jak się pozbyć

  • regularne mycie szafek, w których trzymamy produkty sypkie
  • mole nie lubią intensywnych zapachów warto więc zawiesić w kuchni suszonej lawendy lub bylicy boże drzewko.
  • mole nie lubią wysokiej temperatury. Jeśli wszystkie potencjalne zagrożone szafki i szuflady potraktujemy gorącym strumieniem ciepłego powietrza z suszarki to pozbędziemy się nie tylko moli, ale też jaj i larw.
  • wszystkie sypkie produkty po przyniesieniu do domu dokładnie oglądamy i przesypujemy w szczelne szklane opakowane. Plastik i papier nie są dla moli żadną barierą
  • mole nie lubią również zimna. Jeśli mamy miejsce w zamrażarce to warto świeżo zakupione kasze, mąki itp. umieścić w niej na dwutygodniowej kwarantannie.

Sposoby na muchy

Środek na mole spożywcze

Nie będziemy mieć problemu z zakupem specjalnych preparatów, pułapek i plastrów na mole. Producenci gwarantują skuteczność, ale z własnego doświadczenia proponuję Wam zakup różnych środków i wypróbowanie ich na własnych molach. Dla mnie najlepsze były pułapki na mole, w formie naklejek, które przyciągają do siebie owady i przyklejając się giną. Należy je umieścić je tam gdzie spodziewamy się ich ataków.Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.