Wybieramy zlew kuchenny. Nasze propozycje

Zlew kuchenny to jeden z podstawowych elementów, jakie znaleźć można w każdej kuchni. Jest on przydatny podczas wielu czynności wykonywanych w tym pomieszczeniu. Podczas wybierania zlewozmywaka do kuchni trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Radzimy, jaki zlew kuchenny wybrać.

Wybierając zlew kuchenny trzeba dobrze się zastanowić nad tym, czego od niego oczekujemy. W ten sposób można łatwo zawęzić obszar swoich poszukiwań. Wybór warto uzależnić, między innymi, od tego, czy często gotujecie i czy macie zmywarkę.

Zlew kuchenny musi przede wszystkim być praktyczny, odporny na uszkodzenia i łatwy w utrzymaniu czynności. Jednocześnie powinien być estetyczny i dopasowany do stylu kuchni. Na szczęście, w sklepach z armaturą kuchenną znaleźć można szeroki wybór zlewozmywaków, dlatego każdy z łatwością wybierze zlew kuchenny dopasowany do jego potrzeb.

Na jaki zlew kuchenny się zdecydować? Odpowiedź na to pytanie nie jest. Wybierać można spomiędzy zlewów jednokomorowych, dwukomorowych i narożnych, wykonanych z różnych materiałów. Przedstawiamy zalety najpopularniejszych rozwiązań.

Zlew kuchenny stalowyZlew kuchenny stalowy fot. IKEA

Zlew kuchenny jednokomorowy

Zlew kuchenny z jedną komorą polecany jest szczególnie do małych pomieszczeń, w których ważny jest każdy centymetr, jednak taki zlew nadaje się do każdej kuchni. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie jest zmywarka – w takim przypadku zlew kuchenny używany jest na mniejszą skalę. To też dobre rozwiązanie dla domów i mieszkań z mniejszą liczbą domowników oraz tych, w których kuchni używa się sporadycznie. Ważne, aby zlew kuchenny jednokomorowy wybierać razem z szafką, na której ma być docelowo zamontowany.

Zlew kuchenny dwukomorowy

Dwukomorowy zlew kuchenny przyda się na pewno w kuchni należącej do dużej rodziny lub takiej, w której nie ma zmywarki. Zlewy dwukomorowe, jak sama nazwa wskazuje, mają dwie komory z odpływami, które mogą być tego samego lub różnych rozmiarów. Zazwyczaj mają prostokątny kształt, jednak coraz częściej spotkać można także dwukomorowe zlewy kuchenne owalne. Co ważne, taki zlew kuchenny wyposażyć można w pasujące do niego baterie kuchenne.

Zlew kuchenny narożny

Zlew kuchenny narożny przez wielu uważany jest za niezbyt praktyczny, jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Taki zlew to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich kuchni – montując go w narożniku można wykorzystać najmniej wygodną, a tym samym często niezagospodarowaną część blatu. Decydując się na narożny zlew kuchenny zyskujemy więcej miejsca do pracy, co może być dużą korzyścią szczególnie dla miłośników gotowania.

Zlew kuchenny ceramiczny

Ceramiczny zlew kuchenny to standard w amerykańskich domach, podczas gdy w Polsce w tym pomieszczeniu wciąż wygrywają stalowe zlewy (te ceramiczne znaleźć można raczej w łazienkach). Tworzy się je ze szlachetnej kamionki, wypalanej po ukształtowaniu w bardzo wysokiej temperaturze. To powoduje, że każdy ceramiczny zlew kuchenny jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle ważną cechą w przypadku zlewu kuchennego.

Ceramiczny zlew kuchenny to idealna propozycja dla osób, które często gotują i równie często zmywają ręcznie. W przeciwieństwie do zlewu kuchennego ze stali, bardzo trudno go zarysować, dlatego przez długi czas będzie on wyglądał jak nowy.

Zlew kuchenny granitowy

Granitowy zlew kuchenny, podobnie jak ceramiczny, jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak jego prawdziwą zaletą jest duża odporność zarówno na bardzo wysokie, jak i skrajnie niskie temperatury. Co więcej, zlew kuchenny z granitu przetrzyma nawet działanie wyjątkowo żrących środków chemicznych.

Taki zlew może pozostać w świetnym stanie przez wiele lat, jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja. Na szczęście, granitowy zlew kuchenny łatwo utrzymuje się w czystości, dlatego jego czyszczenie nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów.

Elegancki zlew kuchennyElegancki zlew kuchenny fot. IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.