Kuchnia z wyspą - jak ją urządzić?

Kuchnia z wyspą jest dla wielu symbolem kuchni idealnej. Jej otwarte wnętrze przyciąga wszystkich domowników, którzy chętnie spędzają wspólnie czas w tym pomieszczeniu. Aby kuchnia z wyspą była w pełni funkcjonalna, trzeba ją odpowiednio zaaranżować. Podpowiadamy, jak najlepiej urządzić kuchnię z wyspą.

Kuchnia z wyspą: zalety

Kuchnia z wyspą to marzenie wszystkich pasjonatów gotowania, którzy lubią w tym pomieszczeniu spędzać czas z najbliższymi oraz raczyć gości świeżo przygotowanymi potrawami podczas spotkań towarzyskich.  Wyspa w kuchni to też rozwiązanie, które pozwala wygodnie poruszać się wśród garnków i innych kuchennych sprzętów – jej blat może być nie tylko używany w charakterze stołu, ale i przestrzeni roboczej.

Innymi słowy, kuchnia z wyspą może być prawdziwym sercem domu lub mieszkania. Wówczas wokół niej zbierać się będą zarówno domownicy, jak i ich goście. Jednak, aby tak się rzeczywiście stało, kuchnia z wyspą musi zostać odpowiednio zaprojektowana.

Jasna kuchnia z wyspaJasna kuchnia z wyspa fot. BLACK RED WHITE

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Choć wyspa w kuchni kojarzy się raczej ze stylem prowansalskim, to można wstawić ją także do kuchni urządzonej w sposób bardziej współczesny. Nowoczesna kuchnia z wyspą jest zwykle otwarta na salon i stanowi łącznik między tymi dwoma pomieszczeniami. Takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń i jest też niezwykle praktyczne. Wyspa w kuchni otwartej na salon pozwala na przygotowanie posiłków bez utraty kontaktu z osobami spędzającymi czas w salonie. To duże ułatwienie chociażby podczas urządzanych przez nas spotkań towarzyskich – dzięki wyspie w kuchni nie trzeba co chwilę opuszczać swoich gości lub krzyczeć do nich z sąsiedniego pomieszczenia, co na dłuższą metę bywa dość męczące i nieeleganckie.

Nowoczesna kuchnia z wyspą powinna być też pełna praktycznych rozwiązań. Wyspa w kuchni może, na przykład, mieścić pod blatem szafki i półki, które stworzą dodatkową przestrzeń do przechowywania. Ponadto, taka wyspa powinna znaleźć się w centralnej części pomieszczenia, gdyż w nowoczesnej kuchni uważana jest za serce domu.

Mała kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą kojarzy się zazwyczaj z wielkim pomieszczeniem w domu jednorodzinnym, toteż właściciele mieszkań często nawet nie myślą o stworzeniu takiej przestrzeni we własnym „M”. To błąd, bo wyspa znaleźć może się nawet w kuchni o mniejszym metrażu. Wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania.

Mała kuchnia z wyspą musi być nie tylko piękna i przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna.  Mimo wszystko, ustawienie wyspy w kuchni wymaga zapewnienia jej odpowiedniej ilości miejsca, dlatego najlepiej sprawdzi się w kuchni otwartej na salon. Lepiej zrezygnować z niej w małych, nieustawnych pomieszczeniach, które mogłaby zagracić i przytłoczyć.

Mała kuchnia z wyspą, otwarta na salon, może pełnić jednocześnie rolę blatu roboczego, stołu dla domowników, a nawet przestrzeni do pracy. Taka wyspa nie może być jednak zbyt duża i toporna, aby optycznie nie zmniejszyła przestrzeni.  Co ważne, na wyspie w kuchni można także umieścić zlew, co w przypadku wielu pomieszczeń może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Stylowa kuchnia z wyspąStylowa kuchnia z wyspą fot. IKEA

Projekty kuchni z wyspą

Funkcjonalna kuchnia z wyspą wymaga odpowiedniego projektu, którego wykonanie najlepiej zlecić profesjonaliście. Doświadczony architekt lub projektant wnętrz doskonale wie, co sprawdzi się w przypadku kuchni z wyspą i dopasuje możliwe rozwiązania do waszego pomieszczenia. Jeśli jednak zdecydujecie się na wykonanie projektu kuchni na własną rękę, koniecznie weźcie pod uwagę nasze porady. Pomogą wam one stworzyć piękną i funkcjonalną kuchnię z wyspą, która stanie się najważniejszym punktem waszego domu lub mieszkania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.