Szafki kuchenne - podstawowe elementy w każdej kuchni

Szafki kuchenne są podstawą wyposażenia każdej kuchni. To one służą do przechowywania wszystkich niezbędnych produktów i sprzętów oraz są podporą dla blatu, będącego najważniejszą przestrzenią roboczą. Z tego względu, wybór zabudowy kuchennej powinien być dobrze przemyślany pod każdym względem. Radzimy, czym kierować się przy wybieraniu szafek kuchennych.

Szafki kuchenne – jakie najlepsze?

Szafki kuchenne, jeśli zostaną odpowiednio dobrane, będą służyć wam przez lata. Ich zakup jest dość dużym wydatkiem, dlatego wybór tych mebli powinien być dobrze przemyślany. Podczas poszukiwania szafek idealnych warto więc zwracać uwagę na pewne parametry, którymi charakteryzują się poszczególne modele. Najważniejsza jest na pewno jakość materiału, z którego zostały one wykonane. Powinien być on nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim solidny i odporny na uszkodzenia czy wilgoć.

Za najbardziej eleganckie i klasyczne uważa się szafki kuchenne drewniane (najczęściej z drewna bukowego lub dębowego), jednak aby przetrwały w dobrym stanie wymagają pielęgnacji i odpowiedniego zabezpieczenia. Ci, którzy szukają tańszych rozwiązań, sięgają po meble z płyt wiórowych i płyt MDF, których twardość porównywalna jest do twardości litego drewna.

Wysokość szafek kuchennych – standardowe zalecenia

To, czy szafki kuchenne będą funkcjonalne, zależy między innymi od ich wysokości. Warto też pamiętać, że tylko szafka kuchenna o odpowiednich rozmiarach zapewni wam komfort pracy w kuchni, toteż to kryterium trzeba potraktować bardzo poważnie.

Wysokość mebli w kuchni należy przede wszystkim dobrać do wzrostu użytkowników pomieszczenia, jednak przyjęło się, że standardowa szafka kuchenna powinna mieć 82 cm wysokości (72 cm korpusu i 10 cm cokołu). Właśnie do szafek o takich wymiarach powstaje większość sprzętów AGD przeznaczonych pod zabudowę. Jeśli więc zależy wam na łatwym i szybkim urządzeniu swojej kuchni, warto zdecydować się właśnie na szafki kuchenne o standardowej wysokości.

Szare szafki kuchenneSzare szafki kuchenne fot. CASTORAMA

Fronty do szafek kuchennych: rodzaje

Szafki kuchenne powinny być nie tylko ładne, ale także (a może nawet przede wszystkim) solidne i odporne na potencjalnie szkodliwe dla nich czynniki. Dużą rolę odgrywa tu materiał, z którego wykonane są fronty szafek, najbardziej widocznych dla naszych oczu.

Najsolidniejsze, jak można się domyślać, są fronty drewniane. Szafki kuchenne z takimi frontami wyglądają niezwykle efektownie, a jednocześnie uniwersalnie. Ponadto, ze względu na właściwości materiału, wyróżniają się również trwałością. Jednak takie fronty nie należą do najtańszych, toteż wiele osób decyduje się na ich zamienniki z płyt wiórowych i pilśniowych MDF. Można także zdecydować się na fronty szklane lub stalowe.

Jeśli natomiast chodzi o estetykę frontów do szafek kuchennych, to na rynku dostępnych jest mnóstwo ciekawych rozwiązań. Bez problemu znajdziecie fronty wykonane zgodnie z wyznacznikami każdego stylu, w dowolnym kolorze i z możliwymi kilkoma rodzajami wykończenia do wyboru. Bardzo popularne są aktualnie fronty minimalistyczne oraz te ze żłobieniami, w rustykalnym stylu.

Uchwyty do szafek kuchennych – jakie wybrać?

Szafki kuchenne mogą być ozdobą same w sobie, jednak warto wyposażyć je w pewne praktyczne elementy, które jednocześnie dodatkowo uatrakcyjnią ich wygląd. Mowa oczywiście o uchwytach do szafek kuchennych, których dodanie lub wymiana może odmienić wasze szafki kuchenne lub dodać im charakteru.

W sklepach z dodatkami do wnętrz możecie znaleźć różne rodzaje uchwytów do szafek kuchennych, od tych klasycznych po bardzo awangardowe. Różnią się między sobą nie tylko designem, ale też wielkością i materiałem z jakiego są wykonane. Warto zdecydować się na takie, które pozwolą na wygodne otwieranie i zamykanie szafek, a jednocześnie będą dopasowane do stylu całego wnętrza.

Stylowe szafki kuchenne w modnej aranżacjiStylowe szafki kuchenne w modnej aranżacji fot. IKEA

Szafki kuchenne IKEA – popularny wybór

Choć szafki kuchenne znaleźć można w ofercie wielu sklepów i prywatnych producentów, to jednak wciąż do tych najbardziej popularnych należą meble z sieci IKEA. Ich wybór ma swoje zalety, do których należą wygoda zakupów, łatwa dostępność, korzystne ceny, prosty sposób planowania, szybki montaż, możliwość zamówienia dostawy oraz dostęp do usług konsultanta, który doradzi niezdecydowanym klientom i pomoże w doborze idealnych szafek.

Inną zaletą wynikającą ze skorzystania z oferty IKEA jest fakt, że wszystkie szafki kuchenne dostępne w asortymencie sieci można zobaczyć na żywo i przymierzyć do siebie poszczególne elementy w jednym ze sklepów stacjonarnych. Ponadto, wymiary mebli kuchennych IKEA dostosowane są do sprzedawanych w sklepach sieci akcesoriów, takich jak pojemniki, kosze, itd., dlatego jeśli lubicie zaopatrywać się w dodatki tej firmy, wybór jej szafek kuchennych będzie dla was najlepszym rozwiązaniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.