Okap kuchenny: który sprawdzi się najlepiej?

Okap kuchenny to element wyposażenia kuchni, o którym nie warto zapominać. Dzięki niemu można szybko pozbyć się z pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów i oparów unoszących się nad kuchenką. Jeśli dodatkowo okap kuchenny jest elegancki i stylowy, może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Okap kuchenny ma konkretne funkcje – zapewnia utrzymanie przyjemnego zapachu w kuchni oraz pomaga w pozbywaniu się pary wodnej i nadmiaru wilgoci. To drugie zadanie jest szczególnie istotne dla stanu kuchni, gdyż zbyt duża wilgoć w pomieszczeniu może doprowadzić do zawilgocenia ścian. Ponadto, gdyby nie okap to niesiona z parą tłusta mgiełka osiadałaby na meblach i suficie, a to z kolei przyciągałoby do nich kurz. Tak ważna rola jaką okap kuchenny pełni w kuchni sprawia, że wybór tego odpowiedniego powinien być dobrze przemyślany. A opcji jest kilka.

Okapy kuchenne, według podstawowego podziału, dzielimy na wyciągi i pochłaniacze. Te pierwsze zasysają powietrze wraz z parą i niechcianymi zapachami, aby potem odprowadzić je na zewnątrz (dlatego podłącza się je do przewodu kominowego). Z kolei pochłaniacze działają w oparciu o bardziej skomplikowaną technologię, gdyż pracują w układzie zamkniętym. Oznacza to, że pobierane przez taki okap kuchenny powietrze jest najpierw oczyszczane z zapachów, tłuszczu i dymu, a następnie wydmuchiwane do wnętrza kuchni. Co ważne, w pochłaniaczach znajdziecie filtry węglowe, które trzeba regularnie wymieniać.

W sklepach z wyposażeniem kuchni znaleźć można różne rodzaje okapów kuchennych, jednak do tych najczęściej wybieranych należą okapy podszafkowe, przyścienne, wyspowe oraz okapy do zabudowy.

Okap kuchenny podszafkowy: rozwiązanie dla małych kuchni

Okap kuchenny podszafkowy, ze względu na to, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca, świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Jednak, taki okap kuchenny nie jest pozbawiony wad, spośród których największą jest słaba wydajność. Z tego powodu, tego typu okapy kuchenne nie nadają się do dużych kuchni i aneksów kuchennych. Z drugiej strony, ich niskie ceny sprawiają, że podszafkowe okapy są bardzo popularne i coraz częściej spotkać można je w polskich domach i mieszkaniach.

Okap kuchenny do małej kuchniOkap kuchenny do małej kuchni fot. OBI

Okap kuchenny wyspowy: idealny do dużych pomieszczeń

Okap kuchenny wyspowy, jak sama jego nazwa wskazuje, montuje się nad kuchenną wyspą. To jedno z najdroższych i najbardziej zaawansowanych urządzeń, które można mieć w swojej kuchni. Takie okapy kuchenne przeznaczone są do pomieszczeń, w których płyta grzewcza znajduje się na środku, na wyspie kuchennej i montuje się je do sufitu. Złożone są z podstawy i rury odprowadzającej, a ich szerokość wynosi około 90 cm, dlatego przeznaczone są do pomieszczeń o wielkości co najmniej 20 m2.

Okap kuchenny przyścienny: klasyczne rozwiązanie dla wszystkich

Okap kuchenny przyścienny, zwany też kominowym, to najbardziej tradycyjna konstrukcja. Takie okapy wiszą samodzielnie nad płytą grzewczą, a ich cechą charakterystyczną jest długi komin z rurą doprowadzoną do szybu wentylacyjnego.

Okapy kuchenne przyścienne dzielą się na narożne i skośne, a ich korzystne ceny czynią je bardzo popularnymi. Ponadto, ich zaletą jest wysoka wydajność, więc świetnie radzą sobie z pochłanianiem pary wodnej i zapachów. Można znaleźć okapy przyścienne o różnych kształtach, dlatego mogą stać się stylowymi ozdobami wnętrz.

Okap kuchenny do zabudowy: gdzie sprawdzi się najlepiej?

Okap kuchenny do zabudowy jest rozwiązaniem dla tych, którzy wolą ukryć to urządzenie w ciągu mebli kuchennych. Tego typu okapy kuchenne zazwyczaj montuje się w szafce, wycinając w jej spodzie odpowiednią wnękę. Okap kuchenny do zabudowy można także wkomponować w konstrukcję kartonowo-gipsową nad wyspą kuchenną.

Takie okapy kuchenne sprawdzą się zarówno w dużej, jak i małej kuchni – wszystko zależy od wybranego sposobu ich montażu.

Okap kuchenny wyspowy w nowoczesnym styluOkap kuchenny wyspowy w nowoczesnym stylu fot. Castorama

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.