Lodówka do zabudowy: zalety tego rozwiązania

Lodówka do zabudowy jest aktualnie jednym z częściej wybieranych sprzętów AGD. Nie da się ukryć, że dobra, odpowiednio dobrana, lodówka pod zabudowę jest rozwiązaniem praktycznym, a przede wszystkim niezwykle estetycznym. Sprawdźcie, jakie zalety posiada lodówka do zabudowy.

Lodówki do zabudowy: dlaczego są tak popularne?

Lodówka do zabudowy nie bez przyczyny pojawia się w tak wielu polskich domach i mieszkaniach. Jak wiadomo, wybór lodówki jest jedną z najważniejszych decyzji jakie podejmuje się podczas  aranżacji swojej kuchni. Jej styl w dużej mierze wpływa na całościowy wygląd tego pomieszczenia, dlatego poza funkcjonalnością i mocą urządzenia, warto wybierać także jak najbardziej estetyczne rozwiązania. Do takowych z pewnością należy lodówka do zabudowy.

Lodówka pod zabudowę ma wiele plusów, które sprawiają, że dla wielu może okazać się lepszą opcją, niż lodówka wolnostojąca. Przede wszystkim, wpisuje się ona w trend ukrywania sprzętu AGD w kuchennej zabudowie. Taki zabieg sprawia bowiem, że kuchnia wydaje się większa i bardziej schludna. Lodówka do zabudowy świetnie sprawdzi się więc w kuchniach minimalistycznych.

Niektórzy mogą obawiać się, że lodówka pod zabudowę może psuć się z powodu nieodpowiedniej wentylacji lub uszkodzenia mebli kuchennych. Jednak takie lodówki zaprojektowane są w ten sposób, aby można było korzystać z nich bez ryzyka wystąpienia którejś z wyżej wymienionych awarii.

Lodówka w ciemnej zabudowie
Lodówka w ciemnej zabudowie fot. IKEA

Lodówka do zabudowy No Frost – najlepsze rozwiązanie

Lodówka do zabudowy wyposażona w system No Frost to takie urządzenie, w którym powstawanie szronu w zamrażarce ograniczone jest do minimum. Dzięki temu, nie ma potrzeby rozmrażania lodówki, co jest niezwykle wygodne i pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości cennego czasu.

System No Frost usuwa ciepłe powietrze z lodówki, a zamiast niego wdmuchuje do jej środka chłodne powietrze. W ten sposób wnętrze urządzenia jest regularnie osuszane, a w efekcie tego nie powstaje w nim ani szron, ani lód.

Lodówka do zabudowy z systemem No Frost jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjna lodówka. Wprawdzie taki sprzęt jest nieco droższy od lodówek nieposiadających takiego systemu, jednak inwestycja w tego typu lodówkę jest opłacalna i szybko się zwróci.

Lodówka podblatowa do zabudowy: do jakiej kuchni?

Lodówka do zabudowy montowana pod blatem to opcja idealna dla właścicieli niewielkich kuchni, w których ważny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni. Takie urządzenia charakteryzują się zazwyczaj małymi rozmiarami, dzięki którym można umiejscawiać je pod blatami w zabudowach kuchennych. Ponadto, podblatowa lodówka pod zabudowę nie przytłoczy wnętrza, a wręcz przeciwnie – zamaskowana w ciągu szafek sprawi, że kuchnia powiększy się optycznie.

Podblatowa lodówka do zabudowy świetnie sprawdzi się także jako dodatkowa lodówka w większej kuchni, np. do przechowywania zimnych napojów. W takim przypadku warto zamontować ją pod blatem w wyspie kuchennej.

Lodówka do zabudowy: wymiary standardowych rozwiązań

Lodówka do zabudowy powinna być dopasowana do zabudowy kuchennej. W sklepach ze sprzętem AGD znaleźć można kilka dostępnych wymiarów takich lodówek. Do wyboru mamy lodówki o wysokości:

  • do 89,9 cm,
  • od 120 do 129,9 cm,
  • od 140 do 149,9 cm,
  • od 150 do 169,9 cm,
  • od 170 do 179,9 cm,
  • od 180 cm.

Poza wysokością, przy wybieraniu lodówki wziąć pod uwagę trzeba także jej szerokość. Wśród standardowych rozwiązań dostępne są więc urządzenia o szerokości:

  • do 54,9 cm,
  • od 55 do 57,9 cm,
  • od 58 do 61,9 cm.

Warto pamiętać o tym, że lodówka pod zabudowę, choć będzie miała podobne wymiary, będzie różnić się od typowej lodówki pojemnością – sprzęty przeznaczone do zabudowy mieszczą mniej produktów, niż lodówki wolnostojące. Wszystko przez to, że są nieco płytsze i węższe (muszą zmieścić się w kasecie zabudowy).

Podsumowując, lodówka do zabudowy to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, a wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że każdy może znaleźć sobie urządzenie w pełni odpowiadające jego potrzebom.

Klasyczna zabudowa kuchenna z ukrytą w niej lodówką
Klasyczna zabudowa kuchenna z ukrytą w niej lodówką fot. Leroy Merlin
Więcej o: