Wyspa kuchenna w stylu loftowym: jak ją zaprojektować?

Wyspa kuchenna to obiekt westchnień wielu miłośników gotowania, spędzających w kuchni dużą część każdego dnia. Dzięki niej kuchnia jest nie tylko bardziej funkcjonalna, ale też ciekawsza pod względem aranżacji. Choć kojarzy się głównie ze stylem prowansalskim, wyspa kuchenna świetnie odnajduje się także w industrialnych, loftowych klimatach.

Aneks kuchenny z wyspą: podstawa stylu loftowego

Wyspa kuchenna w loftowych wnętrzach zajmuje bardzo ważne miejsce. Takie pomieszczenia cechują się zazwyczaj strzelistością i surowością wystroju. Pełne są ciemnych akcentów, czasem przełamanych mocniejszymi barwami (głównie czerwienią i żółcią). Na ścianach dominuje cegła lub beton, który także pojawia się na podłodze. Styl industrialny, ze względu na dość ciężki klimat, nie jest dla każdego. Nie da się jednak ukryć, że kuchnie urządzone zgodnie z jego wyznacznikami są niezwykle efektowne i przestronne.

W kuchni zaaranżowanej w stylu loftowym wyspa kuchenna to podstawa. Nie tylko zapewnia ona dodatkowe miejsca do pracy, ale też pozwala na zaaranżowanie przestrzeni do spożywania przygotowywanych posiłków. Zazwyczaj takie kuchnie otwarte są na salon, a nawet i na całą resztę mieszkania, a w tym przypadku wyspy kuchenne dodatkowo dzielą przestrzeń na różne strefy.

Meble kuchenne z wyspą do loftowej kuchni: jakie wybrać?

Jeśli chcecie urządzić swoją kuchnię w stylu loftowym i zdecydowaliście się na zaplanowanie w niej wyspy kuchennej, musicie wybrać odpowiedni zestaw mebli. Zabudowa kuchenna do industrialnego wnętrza powinna być utrzymana w ciemnej kolorystyce. Najbardziej typowe dla stylu loftowego są czarne meble o frontach prostych lub żłobionych, o matowym wykończeniu. Ponadto, styl ten lubi takie elementy, jak wyeksponowane rury oraz surowe gałki do mebli.

Wyspa kuchenna powinna być dopasowana swoją estetyką do pozostałych mebli kuchennych, a dokładniej stanowić z nimi jeden komplet. Jeśli ma ona służyć także za kącik jadalni, to warto postawić przy niej wysokie stołki barowe. Najlepiej wyglądać będą te drewniane, o dość prostym designie.

Kuchnia z wyspą w stylu loftowymKuchnia z wyspą w stylu loftowym fot. Fabryka Form

Wyspa kuchenna: wymiary standardowej wyspy

Funkcjonalna wyspa kuchenna charakteryzuje się, między innymi, odpowiednimi wymiarami. Dzięki dobremu zaprojektowaniu tego elementu stanie się on niezwykle praktyczną częścią pomieszczenia.

Wymiary wyspy kuchennej warto dostosować bezpośrednio do rozmiaru kuchni, jednak istnieją pewne standardy, które sprawdzają się w większości przypadków. Przyjmuje się, że minimalna odległość wyspy kuchennej od ścian i mebli powinna wynosić 90 cm, przy czym warto zaznaczyć, że im większa jest ta odległość, tym wygodniejsze będzie korzystanie z wyspy. W otwartej kuchni loftowej można też pozwolić sobie na więcej, także w kwestii wymiarów wyspy. Zgodnie z ogólnie przyjętymi wytycznymi, w kuchni zamkniętej wyspa kuchenna musi mieć przynajmniej 20 m2 powierzchni, jednak w kuchniach loftowych lepiej zdecydować się na taką o większych rozmiarach.

Wyspa kuchenna IKEA:  w stylu loftowym i nie tylko

Wyspa kuchenna powinna być dopasowana do zabudowy kuchennej, dlatego najlepiej zamawiać wszystkie meble w jednym zestawie. Jeśli zdecydujecie się na zabudowę z oferty sieci IKEA, powinniście poszukać wyspy kuchennej także w jej asortymencie. Na szczęście, w IKEA znajdziecie wiele ciekawych rozwiązań, wśród których nie brakuje także wysp kuchennych idealnych do stylu loftowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.