Okap podszafkowy: do małej kuchni i nie tylko

Okap kuchenny pełni w kuchni bardzo istotną funkcję, jednak nie każdy akceptuje jego estetykę. Okap podszafkowy jest więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą rezygnować z posiadania okapu, ale jednocześnie nie chcą go eksponować. Radzimy, jaki okap podszafkowy może sprawdzić się u was najlepiej.

Okap kuchenny podszafkowy: zalety

Okap podszafkowy to rodzaj okapu kuchennego, który jest bardzo chętnie wybierany przez osoby szukające uniwersalnych elementów wyposażenia do swoich kuchni. Taki okap pozwala na zachowanie spójności stylistycznej we wnętrzu bez szkody na funkcjonalności całego pomieszczenia.

Z okapu w kuchni nie warto rezygnować, ponieważ pełni on bardzo ważną funkcję. Ten element wyposażenia usuwa nadmiar wilgoci i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jest niezwykle przydatny szczególnie w niewielkich kuchniach i właśnie w takich pomieszczeniach okap podszafkowy sprawdzi się najlepiej.

Okap podszafkowy ma swoje zalety, dla których warto rozważyć jego montaż w swojej kuchni. W kuchniach o niewielkim metrażu pozwala na pełne zagospodarowanie przestrzeni i zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Dzięki okapowi montowanemu pod szafką, można zyskać dodatkowe miejsca do przechowywania. Ponadto, okap podszafkowy pozwala na praktyczne rozplanowanie przestrzeni nad kuchenką, która byłaby niewykorzystana w przypadku tradycyjnego okapu kuchennego.

Inną korzyścią wiążącą się z wyborem okapu podszafkowego jest oszczędność – ten element wyposażenia wyróżnia się korzystną ceną, o wiele niższą od modeli wyspowych i kominowych.

Okap podszafkowy w nowoczesnej kuchniOkap podszafkowy w nowoczesnej kuchni fot. OBI

Okap podszafkowy 50 czy okap podszafkowy 60?

Okap podszafkowy jest rozwiązaniem, które można wykorzystać w każdej kuchni, zarówno tej małej, jak i większej. Aby był on funkcjonalny, powinien mieć odpowiedni rozmiar, idealnie dopasowany do zabudowy kuchennej. Do standardowych rozmiarów okapów podszafkowych należą okapy o szerokości 30 cm, 50 cm i 60 cm.

W niewielkiej kuchni najlepiej sprawdzi się mały okap podszafkowy, najlepiej ten o wymiarach 30 cm. W większych kuchniach lepiej stawiać na okapy w rozmiarach 50 i 60 cm, które zapewnią w takim wnętrzu lepszą wentylację.

Wybierając okap podszafkowy trzeba postawić na ten najbardziej wydajny, który skutecznie będzie oczyszczał powietrze w kuchni. Dlatego podczas poszukiwań trzeba zwracać uwagę na ilość powietrza filtrowanego w ciągu godziny (mierzy się ją w metrach sześciennych). Zasada jest prosta: im wyższa jest ta wartość, tym bardziej wydajny będzie dany okap.

Okap podszafkowy teleskopowy – do jakiej kuchni?

Często wybieranym rodzajem okapów kuchennych jest okap podszafkowy teleskopowy. Taki okap montuje się w szafce nad płytą grzewczą, dzięki czemu pozostaje on niewidoczny. Uruchamia się go przez wysunięcie jednej z jego części. Okap podszafkowy teleskopowy, dzięki opcji wysuwania i chowania, zajmuje jeszcze mniej przestrzeni, niż tradycyjny okap podszafkowy. Jako, że nie dominuje w kuchennej aranżacji, pasuje do każdego wnętrza. Teleskopowy okap podszafkowy jest dobrym wyborem dla każdego.

Okap podszafkowy to bardzo estetyczne rozwiązanieOkap podszafkowy to bardzo estetyczne rozwiązanie fot. IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.