Ścierki kuchenne i ich rodzaje: przegląd rozwiązań

Ścierki kuchenne znaleźć powinny się w każdej kuchni. Są niezwykle przydatne w czasie prac kuchennych lub podczas sprzątania. Ścierki kuchenne produkowane są z różnych materiałów, od których zależy ich przeznaczenie. Przedstawiamy różne rodzaje ścierek kuchennych.

Ścierki kuchenne do naczyń – jakie wybrać?

Ścierki kuchenne do naczyń to obowiązkowy element, bez którego trudno byłoby się obejść w każdej kuchni. Jednak, wbrew pozorom, wybór tych odpowiednich wcale nie jest taki prosty. Zazwyczaj podczas kupowania ścierek do kuchni kierujemy się ich ceną i wyglądem. To błąd, ponieważ przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich właściwości, od których zależy przeznaczenie i funkcjonalność tego typu tekstyliów.

Ścierki kuchenne stosuje się głównie do wycierania różnych powierzchni, toteż podczas ich wybierania trzeba zwrócić uwagę na ich chłonność.  Ponadto, dobra ścierka do naczyń musi być trwała, a więc wykonana z odpowiedniego materiału. Do wyboru mamy ścierki kuchenne z bawełny, bambusowe i wiele innych.

Ciekawe ścierki kuchenne w literyCiekawe ścierki kuchenne w litery fot. Fabryka Form

Ścierki kuchenne z bawełny czy ścierki kuchenne bambusowe?

Od wielu lat najbardziej popularne są ścierki kuchenne wykonane z bawełny. Materiał ten dobrze wchłania wodę, szybko schnie, a tekstylia z niego wykonane mają zazwyczaj bardzo atrakcyjne ceny.

Od jakiegoś czasu w sklepach spotkać można też ścierki bambusowe, które mają wiele zalet. Przede wszystkim, posiadają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.  Są też niezwykle chłonne i schną szybciej od ścierek bawełnianych. Co więcej, ścierki kuchenne bambusowe nie wywołują alergii skóry i nie przenoszą alergenów. Wszystko to sprawia, że są idealne dla alergików.

Ściereczki kuchenne białe: ścierki kuchenne gofrowane i inne

Ze względu na dużą różnorodność produktów dostępnych w sklepach z dodatkami do wnętrz, każdy może zdecydować się na takie ścierki kuchenne, które nie tylko będą funkcjonalne, ale też dopasują się do stylistyki wnętrza. Najpopularniejsze  i najbardziej uniwersalne są ścierki kuchenne białe, które znaleźć można w wielu wersjach. Bardzo efektowne są ścierki kuchenne gofrowane, jednak klasyczne ścierki w białym kolorze również mogą pięknie uzupełniać aranżację kuchni.

Ścierki kuchenne w białym kolorze mają pewien minus – szybko się brudzą, a wiele plam powstałych podczas przygotowywania posiłków jest trudnych do wywabienia podczas prania. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszych ścierek kuchennych. Jeśli mają rzeczywiście służyć domownikom, zamiast być tylko dekoracją, to warto przemyśleć wybór ścierek w innym, ciemniejszym kolorze.

Klasyczne ścierki kuchenneKlasyczne ścierki kuchenne fot. IKEA

Więcej o: