Fronty kuchenne: na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Fronty kuchenne to element kuchennej zabudowy, od którego w dużej mierze zależy wygląd całego pomieszczenia. Wybierać należy je jednak nie tylko pod względem własnych upodobań, ale także ich jakości i funkcjonalności. Przedstawiamy różne rodzaje frontów kuchennych i radzimy, które warto wybrać.

Fronty kuchenne: rodzaje frontów

Wybór frontów kuchennych stwarza wiele możliwości aranżacyjne w kuchni. W zależności od własnego gustu i potrzeb można zdecydować się na proste, minimalistyczne fronty kuchenne, jak i te bardziej ozdobne, żłobione, stylizowane na stare. Poza estetyką frontów, przy ich wybieraniu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także ich parametry, w tym materiał z jakich zostały wykonane. Najlepiej zdecydować się na fronty kuchenne zrobione z dobrej jakości materiału, bo tylko takie będą wam służyć przez lata.

W sklepach znaleźć można różne rodzaje frontów kuchennych. Wśród nich wymienić należy:

  • fronty kuchenne akrylowe – tworzy się je poprzez połączenie meblowej płyty z grubą warstwą twardego akrylu, są bardzo sztywne, trwałe oraz odporne na zarysowania i wysokie temperatury, są też łatwe w czyszczeniu i bardzo efektowne (szczególnie fronty w wersji z połyskiem),
  • fronty kuchenne lakierowane – wykonane z płyt MDP poddanym procesowi lakierowania, niezwykle popularne, charakteryzują się trwałością i odpornością na wilgoć i wysokie temperatury,
  • fronty kuchenne laminowane – z płyty wiórowej lub płyty MDF, na któreh zaprasowuje się papier, odporne na wysokie temperatury, często wykorzystywane jako boczny korpus mebli; takie fronty odporne są również na zadrapania i ścieranie oraz wyróżniają się niskimi cenami,
  • fronty kuchenne okleinowe – oklejone folią PCV, odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia, łatwe w czyszczeniu, można łatwo zmieniać ich kształt,
  • fronty kuchenne drewniane – najdroższe ze wszystkich, ich kolor uzależniony jest od materiału, najczęściej produkuje się je z dębu, sosny i brzozy, dobrze prezentują się w kuchniach skandynawskich i rustykalnych, wymagają specjalnej pielęgnacji.

Ciemne i drewniane fronty kuchenneCiemne i drewniane fronty kuchenne fot. Leroy Merlin

Fronty kuchenne aluminiowe – zalety tego rozwiązania

Szczególnym rodzajem frontów kuchennych są fronty aluminiowe (ich ramy wykonane są w całości z aluminium), które są trwalsze od tradycyjnych. Aluminiowe fronty kuchenne pozwalają też na szybką i tanią metamorfozę kuchni – ich metaliczny połysk i prosta forma sprawiają, że meble nabierają nowoczesnego, minimalistycznego charakteru.

Fronty kuchenne bezuchwytowe: kiedy się przydają?

Od jakiegoś czasu modne są fronty kuchenne bezuchwytowe. Są one proste i eleganckie, a jednocześnie cechują się nowoczesnym wykończeniem. Ponadto, bezuchwytowe fronty wprowadzają do wnętrza ciekawe rozwiązania i sprawiają, że meble kuchenne wyglądają schludniej i bardziej minimalistycznie.

Fronty kuchenne białe: do jakich wnętrz pasują?

Choć we wnętrzarskich trendach powoli odchodzi się od, modnej od wielu lat, bieli, to jednak białe fronty kuchenne wciąż znajdują swoich zwolenników. Trudno się dziwić – kolor ten jest uniwersalny i pasuje do wnętrza w każdym stylu. Białe fronty kuchenne jednak najbardziej kojarzą się z kuchniami w stylu skandynawskim i nowoczesnym.

Fronty kuchenne na wymiar: dla kogo?

Fronty kuchenne można także zamówić na wymiar. Taka opcja sprawdzi się zarówno w kuchniach, w których potrzebne są bardziej indywidualne rozwiązania, jak i w domach osób, które chcą urządzić kuchnię w sposób niepowtarzalny i idealnie dopasowany do ich upodobań.

Fronty kuchenne w stylu prowansalskimFronty kuchenne w stylu prowansalskim fot. Leroy Merlin

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.