Nowoczesne okapy kuchenne

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez odpowiednio dobranego okapu. Powinien on być nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny, pasujący do wnętrza kuchni. Możemy zdecydować się na okap wyspowy, ścienny lub wbudowany do szafki. Podpowiadamy, jak dobrać go do naszej kuchni, aby najlepiej spełniał swoją rolę.

Okap podszafkowy - do jakiej kuchni pasuje najlepiej?

Na okap podszafkowy mogą zdecydować się właściciele niemal każdej kuchni. Możemy zamontować go w małym albo przestronnym wnętrzu, a jego wygląd pasuje zarówno do klasycznego, jak i nowocześnie zaaranżowanego pomieszczenia. Najczęściej jednak na ten rodzaj okapu decydują się właściciele niewielkich kuchni. Nic dziwnego, taki wybór pomaga oszczędzić sporo miejsca - nie musimy rezerwować dla niego osobnego miejsca - staje się on częścią istniejącego wyposażenia. Warto dopasować go do rozmiaru płyty grzewczej - powinien on mieć zbliżoną szerokość.

Okap wyspowy - funkcjonalność i dekoracja

Poszukując okapu wyspowego, zwracamy szczególną uwagę na stronę estetyczną. Podwieszony do sufitu, stanowi dobrze widoczny element wnętrza. Dobrze dobrany - stanie się efektowną ozdobą, źle dopasowany - może zniszczyć styl aranżacji. Okapy wyspowe spotykamy najczęściej w nowoczesnych mieszkaniach. Świetnie sprawdzają się tam na przykład okapy ze stali nierdzewnej w srebrnym odcieniu, które nadają wnętrzom futurystyczny wygląd. Białe modele sprawdzą się z kolei we wnętrzach skandynawskich - doskonale korespondują z jasną kolorystyką i drewnianymi dodatkami. Coraz częściej spotykamy także okapy wyspowe w czarnym kolorze o prostej, geometrycznej formie, które idealnie nadają się do wnętrz o charakterze industrialnym.

Okap wyspowy Electrolux
Okap wyspowy Electrolux Fot. Electrolux

Domowa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Każdy dom wymaga odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Dzięki niej wnętrza są prawidłowo przewietrzone, a domownicy cieszą się znacznie lepszym samopoczuciem. Wentylacja mechaniczna sprawia, że mamy stały dostęp do świeżego powietrza, a powietrze zużyte zostaje wypchnięte na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna może być pomocna dla alergików - oczyszcza bowiem powietrze także z alergenów, niweluje zawilgocenie pomieszczeń, sprzyjające rozwojowi pleśni oraz grzybów. Dodatkową zaletą tego rodzaju wentylacji jest energooszczędność. W sezonie grzewczym wentylacja mechaniczna powoduje zatrzymanie ciepła z usuwanego powietrza. Inwestycja nie jest być może najtańsza, ale zwróci się nam, gdy nasze rachunki znacznie się obniżą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.