Jak urządzić salon w bloku? Pomysły na aranżację małego salonu

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić salon, aby mógł spełniać kilka funkcji jednocześnie. W większości przypadków ten jeden pokój musi pomieścić kilka stref. W związku z tym, pytanie o to, jak urządzić salon w bloku spędza sen z powiek wielu właścicieli mieszkań. Radzimy, jak zaaranżować salon w bloku, aby był jednocześnie przytulny i komfortowy.

Salon w bloku – jak urządzić to wnętrze?

Aranżacja małego salonu w bloku to twardy orzech do zgryzienia, z którym próbuje sobie poradzić wielu właścicieli mieszkań na całym świecie. Takie wnętrze musi najczęściej łączyć sobie kilka funkcji, z których każdą spokojnie może pełnić odrębne pomieszczenie. Kiedy zadajecie sobie pytanie, jak urządzić salon w bloku, powinniście przede wszystkim skorzystać z kilku rad, które znacznie ułatwią wam to zadanie. Konieczne jest też podjęcie kilku decyzji, od których zależy jak będzie wyglądał wasz mały salon w bloku.

Jasny salon z miejscem do pracyJasny salon z miejscem do pracy fot. IKEA

Jak urządzić salon z jadalnią?

Salon to pomieszczenie, które przede wszystkim kojarzy się z wypoczynkiem, a jego głównymi elementami powinny być kanapa i telewizor. Jednak, jeśli mamy do czynienia z małym salonem w bloku, to trzeba w tym pomieszczeniu wyznaczyć także inne strefy. Najczęściej, gdy architekci wnętrz radzą, jak urządzić salon to zalecają, by wydzielić w nim także strefę jadalną.

Jak urządzić salon z jadalnią? Na szczęście to, w gruncie rzeczy, nic skomplikowanego. Kluczem do sukcesu jest tu podzielenie swojego małego salonu w bloku na strefy – jadalną i wypoczynkową. W strefie jadalni konieczny jest stół z krzesłami, a wypoczynkowej komfortowa kanapa, stolik kawowy i inne typowo salonowe elementy.

Strefy w salonie z jadalnią można wyodrębnić na różne sposoby. Przede wszystkim można tego dokonać oddzielając je regałem z książkami i dekoracyjnymi bibelotami. Dobrym pomysłem na to, jak urządzić salon z jadalnią, jest także podział pomieszczenia za pomocą oświetlenia oraz drzwi i ścianek przesuwnych, które nie przytłoczą optycznie wnętrza małego salonu.

Mały salon w blokuMały salon w bloku fot. IKEA

Mały salon – jakie meble wybrać?

W każdym salonie, także w małym salonie w bloku, najważniejsze jest jego odpowiednie wyposażenie. W końcu salon to pomieszczenie, w którym domownicy odpoczywają, oglądają telewizję i przyjmują gości, dlatego musi być on przytulny, elegancki i komfortowy. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba nie tylko wiedzieć, jak urządzić salon w bloku, ale też jakie meble do niego wybrać.

W małym salonie najważniejsza jest kanapa. Ich wybór w sklepach jest ogromny, jednak urządzając mały salon w bloku trzeba iść na pewne kompromisy i zdecydować się na taki mebel, który nie zagraci i nie przytłoczy optycznie wnętrza. Najważniejszy jest w tej kwestii rozmiar kanapy – zbyt duża sprawi, że w pomieszczeniu trudno się będzie swobodnie poruszać.

Kiedy zastanawiasz się, jak urządzić mały salon w bloku, możesz mieć wątpliwości w kwestii jego umeblowania. Naszym zdaniem, do niewielkiego salonu świetnie sprawdzą się różnego rodzaju komody, które są tak projektowane, by wyglądały lekko i umożliwiały ustawianie ich na wiele sposobów. Na komodzie można śmiało postawić telewizor, sprzęt grający i dekoracyjne dodatki, które stworzą klimat wnętrza. Całości w aranżacji małego salonu dopełnią stolik kawowy i fotel.

Salon to również dobre miejsce do wygospodarowania niewielkiej przestrzeni do pracy. To dobry pomysł szczególnie dla osób, które swoje obowiązki wykonują zdalnie. Bez problemu znaleźć można niewielkie biurko, idealne do pracy przy laptopie. Jeśli jednak nie wiecie, jak urządzić salon, aby pomieścić w nim aż tyle stref, to zdecydujcie się na taki stół do strefy jadalnej, by mógł on też służyć jako miejsce do pracy.

Więcej o: