Wykładzina dywanowa: modne wzory pod stopami

Wykładzina dywanowa to jeden z tych elementów wyposażenia wnętrz, które podlegają zmieniającej się modzie. W tym roku producenci proponują nam feerię kolorów oraz dwa rodzaje wzorów - geometryczne i zaczerpnięte z natury. Wykładzina dywanowa tego typu nadaje się zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i komercyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej inspirującym aranżacjom.

Planując aranżację wnętrza koncentrujemy uwagę na wyborze mebli, dekoracji, kolorów na ściany, oświetlenia. To, co znajdzie się na podłodze, zwykle bywa traktowane w kategorii dodatku, którego zakup odkładamy na koniec - i dopasowujemy do już urządzonego pomieszczenia. A może by tak podejść do procesu projektowego w inny sposób i zacząć od wyboru kolorów i wzorów na... podłogę? Owszem, wykładzina dywanowa nie jest propozycją dla wszystkich - nie warto w nią inwestować, kiedy mamy w mieszkaniu piękne, drewniane podłogi - tym bardziej, jeśli zamieszkujemy kamienicę, a podłogi zostały odrestaurowane. Jeśli jednak dopiero stoimy przed wyborem materiału wykończeniowego, może warto rozważyć zakup wykładziny dywanowej?

Kupując meble rzadko decydujemy się na modele w mocnych kolorach lub z wzorzystymi frontami - umeblowanie mieszkania to spory wydatek, dlatego inwestujemy w rozwiązania bardziej neutralne, które będą z nami przez wiele lat - a w międzyczasie uda się je dopasować do aranżacji, którą będziemy co parę lat odświeżać za pomocą dodatków. Wykładzina dywanowa to nieporównanie mniejszy wydatek, dlatego możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa jeśli chodzi o wzory i kolory - a kiedy nam się znudzi, wymienimy ją na nową. Na jakie wykładziny dywanowe warto zwrócić uwagę?

Wykładzina dywanowa: odświeżony styl skandynawski

Biało-szare aranżacje utrzymane w stylu skandynawskim zadomowiły się u nas na ładnych parę lat, ale powoli zaczynamy od nich odchodzić. Nasyciliśmy się już tą estetyczną ascezą i pragniemy w mieszkaniach nieco więcej koloru. Stąd rosnąca popularność tapet i dywanów ozdobionych wzorem kwiatowym lub geometryczną kompozycją, nie mówiąc już o elementach wyposażenia wnętrz mniejszego formatu. Było zatem kwestią czasu, kiedy modne printy znajdą się również na wykładzinach dywanowych. Akcentujemy we wnętrzu miejsca, do których chcemy przyciągnąć uwagę patrzącego - proponujemy zatem przenieść estetyczny punkt ciężkości ze ścian i mebli na podłogę. Sprawmy, by to wykładzina dywanowa skupiała wzrok naszych gości - a kolor na ścianach możemy zmieniać choćby co pół roku. Wnętrze urządzone na wzór skandynawski ciekawie uzupełni wykładzina dywanowa z kwiatowym motywem, warto też wprowadzić do pomieszczenia kilka żywych roślin w plecionych osłonkach.

Skandynawski maksymalizm - Nature EGESkandynawski maksymalizm - Nature EGE fot. Carpet Studio

Wykładzina dywanowa: biomimetyka, czyli naśladowanie natury

Wzory dekoracyjne zaczerpnięte z natury zawsze będą przyjemne dla oka - i może je nosić również wykładzina dywanowa. Drugim trendem, a tym samym sposobem wykorzystania roślinnych printów we wnętrzu jest zdecydowana kolorystyka i bardziej wyraziste (czyli również większe) wzory. Z pomocą takiego wykończenia podłogi stworzymy we własnym mieszkaniu kawałek letniego ogrodu - lub wręcz dżungli. Botaniczne elementy wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, nie tylko gdy występują w zielonej gamie kolorystycznej. Pomagają się wyciszyć i zrelaksować, a więc są idealne nie tylko do mieszkania - taka wykładzina dywanowa świetnie sprawdzi się również w biurze, gdzie przy okazji zmieni charakter pomieszczenia na bardziej przyjazny - wręcz domowy. Pamiętajmy, że natura to nie tylko rośliny, ale również surowce - jak kamień czy drewno. Wykładzina dywanowa z "kamiennym" wzorem będzie się świetnie komponowała z drewnianym meblami.

Trend Biomimetyka Nature EGETrend Biomimetyka Nature EGE fot. Carpet Studio

Wykładzina dywanowa: wzory geometryczne

Połączenie kolorów z geometrycznymi wzorami to powiew energii we wnętrzu. Wykładzina dywanowa w takim stylu podkreśli nowoczesną aranżację. Będzie pasowała do mebli o minimalistycznej formie wykończonych zarówno drewnem, jaki i szkłem czy lakierem na wysoki połysk. Wykładzina dywanowa z geometrycznym wzorem może być utrzymana w intensywnej kolorystyce lub bardziej subtelnej - więc znajdą dla siebie odpowiednią również miłośnicy pasteli.

Trend Geometria, Graphic EGETrend Geometria, Graphic EGE fot. Carpet Studio

Wykładzina dywanowa: eko design

Moda na ekologię dociera do wszystkich gałęzi projektowania - objęła swoim zasięgiem również wykładziny dywanowe. W zasadzie nie należy jednak mówić o modzie, ponieważ ta przemija - a trend eko powinien się zadomowić w naszych mieszkaniach - i naszej świadomości - na stałe. Ekologia w tworzeniu elementów wyposażenia wnętrz przejawia się przede wszystkim w podejściu do materiałów używanych w produkcji. Projektanci przykładają coraz większą wagę do jakości i pochodzenia wykorzystywanych półproduktów. Do dobrze znanego wszystkim recyklingu dołączył nurt zero waste polegający na maksymalnym ograniczeniu odpadów. Przykładem produktów stworzonych w oparciu o takie założenia są wykładziny dywanowe duńskiej marki EGE - do wyrobu podkładów do wykładzin Ecotrust stosowane są butelki PET poddane recyklingowi, zaś przędzę wytwarza się ze zużytych sieci rybackich i innych materiałów odpadowych.

Trend Ekologia: Reform Ecotrust EGE i Reform Terra Ecotrust EGETrend Ekologia: Reform Ecotrust EGE i Reform Terra Ecotrust EGE fot. Carpet Studio

Wykładzina dywanowa: kolorowo

Kolorowa wykładzina dywanowa sprawi, że aranżacja wnętrza stanie się bardziej dynamiczna, a przy okazji również przytulna. Wykładzina świetnie wygłusza pomieszczenie - jest zatem dobrym wyborem na przykład do sypialni czy pokoju dziecka.

Trend Kolor: barwy natury - EGE i pastele - EGETrend Kolor: barwy natury - EGE i pastele - EGE fot. Carpet Studio

Układanie wykładziny podłogowej krok po kroku

Więcej o: