Drewno w łazience. Jakie gatunki wybrać?

Łazienka urządzona w drewnie - brzmi wspaniale, ale aby była nie tylko stylowa, ale także praktyczna trzeba spełnić kilka warunków. O ile drewno świetnie komponuje się z innymi materiałami, nie każdy gatunek nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej i o czym należy pamiętać decydując się na drewno w łazience?

Drewno w łazience - dobry wybór?

Łazienka urządzona w drewnie nikogo już dzisiaj nie dziwi. Nie dość, że drewno znakomicie komponuje się z innymi materiałami to jeszcze jest miłe w dotyku i ponadczasowe. Zanim wybierzemy drewno do łazienki, warto sprawdzić, które gatunki sprawdzą się najlepiej, oraz unikać tych, które niekoniecznie są przeznaczone do aranżacji łazienek. Trzeba pamiętać, że nie każde drewno dobrze znosi kontrakt z wodą. Aby ustrzec się niepotrzebnych problemów najlepiej wybrać tłuste i twarde gatunki, które świetnie radzą poradzą sobie nawet w trudnych warunkach i co najważniejsze – nie chłoną wilgoci. Źle dobrane drewno po pewnym czasie zacznie puchnąć i gnić, dlatego tak ważne jest, by zdecydować się na gatunek odporny na wodę.

Które gatunki drewna można zastosować w łazience?

Jeśli marzy nam się łazienka w drewnie, najlepiej wybrać takie gatunki jak tek i iroko. Właśnie z takiego drewna robione są łodzie, jachty oraz statki. Świetnie sprawdzi się także merbau oraz inne drewno, które pochodzi z lasów deszczowych. Dla tych, którzy chcą zdecydować się na rodzimy gatunek także znajdzie się coś odpowiedniego. Do łazienki świetnie sprawdzi się dąb i modrzew. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest drzewo litowe, które jest wyjątkowe trwałe, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w łazience.

O czym trzeba wiedzieć wybierając drewno do łazienki?

Wybierając drewno do łazienki, warto kierować się przede wszystkim jego trwałością. Nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z dodatkowego zabezpieczenia. Niezależnie od gatunku drewna należy zadbać o zabezpieczenie, świetnie sprawdzi się zwłaszcza olej, który wnika w strukturę drewna, dzięki czemu nie dopuszcza do wchłaniania przez nie wody. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy jednorazowe olejowanie, aby osiągnąć zamierzony efekt, zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Na rynku dostępny jest także specjalny wodoodporny lakier, który dla lepszego efektu należy nałożyć kilka warstw.

Więcej o: