Termostat: czy warto go mieć? Baterie z termostatem

Termostat nadal wydaje się wam tajemniczym urządzeniem? Już niedługo! Wyjaśniamy, czym jest termostat, jak działa i czy warto go mieć. Najważniejsze informacje dotyczące termostatów.

Termostat - co to takiego?

Termostat to serce baterii termostatycznej - umożliwia on utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie bez względu na to, co dzieje się w obrębie instalacji. To rozwiązanie idealne do łazienek w domach wolno stojących (gdzie możliwe są wahania temperatury wody) lub w starym budownictwie, gdzie często występuje problem niestabilnego ciśnienia wody. Baterie z termostatem świetnie sprawdzą się też tam, gdzie są małe dzieci. Mogą być montowane zarówno w łazienkach w nowym budownictwie, jak i w remontowanych w nieco starszych budynkach. 

Termostat w łazience 

Termostat w łazience ma za zadanie w taki sposób sterować mechanizmem mieszającym ciepłą i zimną wodę, aby wydostawała się ona z baterii w odpowiednich proporcjach. Wystarczy na pokrętle baterii ustawić odpowiednią temperaturę, aby cieszyć się tak samo ciepłą wodą zarówno na początku prysznica, jak i pod jego koniec. Zakres regulacji temperatury w baterii z termostatem wynosi zwykle od 20 do 60 stopni C z dokładnością do 1 stopnia C. Najbardziej odpowiednia temperatura do kąpieli to 38 stopni, czyli odrobinę więcej niż wynosi ciepłota ludzkiego ciała - większość baterii z termostatem dla naszej wygody ma na pokrętle zaznaczone 38 stopni. Bateria z termostatem jest wyposażona w dwa pokrętła - jednym ustawiamy temperaturę wody, drugim jej ciśnienie.

Termostat - oszczędność czasu i pieniędzy

Bateria z termostatem pomoże nam zaoszczędzić czas i pieniądze. W jaki sposób? W przypadku zwykłych baterii po ich odkręceniu musimy czekać nawet do kilkunastu sekund, zanim zacznie z kranu lecieć woda o odpowiedniej temperaturze. Bateria z termostatem skraca czas oczekiwania do zaledwie 3 sekund. Krótsze oczekiwanie na ciepłą wodę to również mniejsze zużycie wody, a co za tym idzie - oszczędność na rachunkach. Termostat to również dobra propozycja dla osób żyjących zgodnie z duchem eko.

Bateria z termostatem - idealna dla rodzin z dziećmi

Bateria z termostatem to inwestycja w bezpieczną kąpiel naszych dzieci. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę (i nauczyć dzieci, by nie dotykały pokręteł), aby zmniejszyć ryzyko, że samodzielna kąpiel skończy się poparzeniem gorącą wodą. Dodatkowo, co bardzo istotne, bateria nie nagrzewa się - nawet przy dłużej trwającym poborze wody pozostaje chłodna w dotyku. Termostat sprawdza się też świetnie w sytuacjach, kiedy w domowej instalacji woda raz na jakiś czas zostanie podgrzana do temperatury 70 stopni C (ze względu na ryzyko namnażania się bakterii w zasobniku pojemnościowym) - bateria termostatyczna zablokuje wypływ tak gorącej wody. 

Bateria z termostatem - kiedy nie należy jej stosować?

Bateria z termostatem to dobry wybór, o ile ciepłą wodę dostarcza nam do mieszkania lub domu sieć miejska albo zasobnik pojemnościowy. Jeśli jednak wodę podgrzewa gazowy lub elektryczny podgrzewacz przepływowy, ewentualnie kocioł dwufunkcyjny - eksperci nie zalecają stosowania baterii termostatycznych.

Bateria termostatyczna Termico marki Laveo.Bateria termostatyczna Termico marki Laveo. Fot. Laveo