Nowoczesne łazienki: co powinno się w nich znaleźć?

Nowoczesne łazienki kojarzą się przede wszystkim z ciekawymi rozwiązaniami i ascetyczną stylistyką. Ich urządzanie może okazać się dla wielu nie lada wyzwaniem. Warto wiedzieć bez jakich elementów nie mogą obejść się nowoczesne łazienki. Oto, co powinno charakteryzować tego typu wnętrza.

Łazienka nowoczesna, czyli jaka?

Nowoczesne łazienki urządzane są w ten sposób, aby mogły nie tylko jak najlepiej spełniać swoje funkcje, ale też odpowiadać swoją stylistyką charakterowi i upodobaniom domownikom. Nie da się ukryć, że nowoczesna łazienka powinna od razu kojarzyć się z praktycznymi rozwiązaniami i estetyką nawiązującą do aktualnie panujących trendów. Z drugiej strony, nowoczesna łazienka powinna dość elastycznie i z pewną ostrożnością podchodzić do mody w aranżacji wnętrz – jak w większości przypadków, najlepiej sprawdzają się w niej uniwersalne elementy, które nigdy nie stracą na aktualności.

Co ciekawe, zgodnie z najnowszymi trendami, nowoczesne łazienki powinny być podzielone na kilka stref. Pomóc w tym może odpowiednie ustawienie mebli i akcesoriów, dobranych nie tylko ze względu na ich wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Nowoczesna łazienka jest więc pomieszczeniem zaaranżowanym w sposób neutralny, a tym samym ponadczasowy, pełnym praktycznych rozwiązań.

Ponadto, nowoczesne łazienki cechują się porządkiem zakrawającym o sterylność. W takim pomieszczeniu nie ma więc miejsca na poustawiane na widoku kosmetyki lub rozwieszone na wieszakach kolorowe ręczniki. Nowoczesna łazienka powinna więc być wyposażona w odpowiednią ilość miejsc do przechowywania, do których każdy domownik będzie miał łatwy dostęp.

Klasyczna łazienka w stylu nowoczesnymKlasyczna łazienka w stylu nowoczesnym fot. KOLO

Łazienki nowoczesne: kolorystyka

Nowoczesne łazienki charakteryzuje dążenie do minimalizmu. W ich aranżacji ceni się więc oszczędność zarówno w dodatkach, jak i we wzorach oraz kolorach. Oczywiście, nie oznacza to, że nowoczesna łazienka powinna być w całości biała lub czarna. W kwestii kolorystyki w nowoczesnych łazienkach najlepiej po prostu zachować zdrowy umiar.

Nowoczesne łazienki najczęściej są pomieszczeniami monochromatycznymi. Często spotyka się więc nowoczesne łazienki utrzymane w odcieniach szarości i bieli, niejednokrotnie połączone z materiałami o naturalnej fakturze (drewno) lub tej bardziej surowej, industrialnej (metal).

Nowoczesne płytki do łazienki: jakie wybrać?

Nowoczesne łazienki wymagają też wyboru płytek utrzymanych w określonym stylu. Świetnie wyglądają w nich płytki imitujące beton, które doskonale kontrastują z bielą posadzki lub z naturalnymi odcieniami brązu i beżu obecnymi w drewnianych detalach. Te z kolei idealnie ocieplają wystrój surowej z natury łazienki w stylu nowoczesnym.

Choć nowoczesna łazienka kojarzy się raczej z elementami w odcieniach szarości, to jednak płytki w tym wnętrzu mogą być w zupełnie innym kolorze, chociażby lawendowym. Nie należy jednak wprowadzać do tego pomieszczenia egzotycznych mozaik czy ozdobnych gzymsów. Nowoczesne łazienki raczej nie lubią się też z płytkami w szalonych kolorach. W tym stylu najlepiej odnajdą się zatem ci, którzy od swojej łazienki oczekują wyciszenia, i którzy od artystycznego nieładu wolą ascetyczny porządek.

Jasna łazienka w stylu nowoczesnymJasna łazienka w stylu nowoczesnym fot. EUROŁAZIENKI

Aranżacje łazienek: nowoczesne łazienki

Nowoczesne łazienki, aby można było je takimi nazwać, muszą być zaaranżowane w konkretny sposób. Przede wszystkim, trzeba wyposażyć je w odpowiednią ilość szafek i innych zamkniętych schowków, które ukryją kosmetyki i inne niezbędne w łazience przedmioty. Wszystko po to, aby utrzymać minimalistyczny i uporządkowany klimat we wnętrzu.

Nowoczesna łazienka to przede wszystkim takie wnętrze, w którym nie może zabraknąć funkcjonalnej i stylowej armatury. Wybierając poszczególne elementy wyposażenia tego pomieszczenia warto zdecydować się na ceramikę utrzymaną w neutralnej, prostej, a nawet geometrycznej stylistyce. Najlepiej postawić na produkty z jednej linii – dzięki temu można uzyskać harmonijną aranżację wnętrza.

Nowoczesne łazienki na poddaszu: pomysły na aranżację

Poddasze jest przestrzenią trudną w aranżacji, jednak nie oznacza to, że ma pozostać całkowicie niewykorzystane  - w tym pomieszczeniu powstać może chociażby nowoczesna łazienka. Liczne skosy, jakie zazwyczaj cechują tą przestrzeń, to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie, jednak można mu z łatwością sprostać.

Nowoczesne łazienki na poddaszu wymagają stworzenia przemyślanego projektu, a niejednokrotnie także zamawiania elementów wyposażenia na wymiar. Oczywiście, urządzenie takiej łazienki nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak efekt jaki można osiągnąć wykorzystując poddasze do jej stworzenia może przejść wasze najśmielsze oczekiwania.

Więcej o: