Oświetlenie łazienki ma znaczenie! Radzimy, jak je dobrać
Oświetlenie do łazienki – czym kierować się przy wyborze?
Planowanie oświetlenia łazienek, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele osób wykańczających to pomieszczenie traktuje kwestię oświetlenia po macoszemu, co jest dużym błędem – odpowiednie oświetlenie łazienki może nie tylko ułatwić nam korzystanie z tego pomieszczenia, ale także zbudować w nim sprzyjający relaksowi klimat.
Oświetlenie łazienki musi być nie tylko ładne, ale i praktyczne, dlatego przed zakupem designerskiej lampy warto sprawdzić, czy korzystanie z niej i sposób w jaki daje ona światło będzie nam odpowiadać. Ponadto, w łazience lepiej zrezygnować z lamp stojących, podłączanych do kontaktu (istnieje duże ryzyko zachlapania jej, a w efekcie poważnej awarii, która może nawet zagrozić zdrowiu domowników).
Poza podstawowym oświetleniem łazienki, warto też wprowadzić takie elementy, które światłem mogą zbudować intymny nastrój we wnętrzu, idealny np. podczas długich, relaksujących kąpieli. W tej kategorii niezastąpione są przytłumione światła punktowe, umieszczone tak, by delikatnie podświetlały szafki i ich wnętrze oraz krawędzie umywalki.
Delikatne oświetlenie łazienkowe fot. TCHIBO
Oświetlenie w łazienkach: czego nie może zabraknąć?
Podstawowe oświetlenie łazienek to bez wątpienia lampa sufitowa. Znaleźć można ją w większości łazienek, ponieważ jest ona niezwykle funkcjonalna i daje odpowiednią ilość światła, by móc wygodnie korzystać z tego pomieszczenia. Jednak tzw. górne światło to nie wszystko – warto zainwestować również w dodatkowe oświetlenie łazienki.
W łazienkach, poza lampami wiszącymi, dobrze sprawdzają się kinkiety mocowane po bokach lustra. Takie oświetlenie łazienek musi znajdować się na wysokości wzroku, a jeśli światła zamontowane są symetrycznie, to każde z nich powinno mieć przynajmniej 60V. Jeśli już o samym świetle mowa, to znaczenie ma także jego temperatura barwowa – w łazience najlepiej sprawdzi się światło, którego barwa jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego. O takie oświetlenie łazienki zadbać powinny szczególnie te panie, które wykonują w tym pomieszczeniu makijaż.
Ilość lamp w łazience powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia. Oświetlenie łazienki o niewielkim metrażu różni się od tego, jakie zastosować trzeba w wielkim pomieszczeniu kąpielowym. W tym pierwszym wystarczy zamontowanie jednego górnego światła, podczas gdy w bardziej przestronnym wnętrzu lepiej jest zdecydować się na kilka lamp, aby światło z nich docierało do każdej części łazienki.
Podczas planowania oświetlenia łazienki warto pamiętać, że odpowiednio oświetlone pomieszczenie pozwala na wygodne wykonywanie poszczególnych czynności, w tym dbanie o urodę, pranie oraz sprzątanie.
Oświetlenie łazienki nad lustro – na jakie się zdecydować?
Bardzo istotnym elementem oświetlenia łazienki są lampy montowane nad lustrem. Ich zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła, która pozwala na komfortową pielęgnację i wygodne nakładanie makijażu. Ze względu na ich funkcję, nie można więc zdecydować się na pierwszą lepszą lampę lub tym bardziej całkowicie pominąć ten element oświetlenia łazienki.
Oświetlenie łazienki nad lustro powinno spełniać pewne kryteria, aby było w pełni funkcjonalne, toteż musi dawać jasne, wyraźne światło, a więc takie, które nie zmienia koloru twarzy. Najlepiej sprawdzą się dwa odrębne źródła światła, montowane po obu stronach lustra, w tym popularne od lat kinkiety z zamkniętymi kloszami. Innym dobrym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia łazienki nad lustrem są oprawy oświetleniowe, podłużne lampy z matowym kloszem oraz świetlówki liniowe.
-
Misy i patery dekoracyjneMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Luksusowa pościel idealna do eleganckiej sypialniMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Męczy cię katar i często chorujesz? Oto prosty sposób na poprawę odpornościMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Piękna ceramika i porcelana z Answear. Wprowadź wiosnę do swojej jadalni!MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Kuchenne trendy 2023. Jak urządzić modną kuchnię?
- Wystawa Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych japońskich projektantów, w Muzeum Narodowym w Poznaniu
- Anturium - jak uprawiać i pielęgnować kwiat w domowych warunkach. Dlaczego anturium traci kolor?
- Sekretna broń w walce o nastrojowe, piękne wnętrze. Dekoracyjne świeczniki i ozdoby
- Apartament Barbary Kurdej-Szatan. Tu jest naprawdę luksusowo!