Biurko: najważniejszy mebel dla ucznia

Szkoła blisko, pora pomyśleć o wyposażeniu uczniowskiego pokoju. Szczególnie starannie wybierzmy biurko. To przy nim nasze dziecko będzie spędzać sporo czasu każdego dnia.

Na zakupy wybierzmy się oczywiście z dzieckiem - z jego upodobaniami i preferencjami trzeba się liczyć. To ono powinno być naszym najpoważniejszy konsultantem w sprawie kolorów i kształtów. Ale rzeczą rodziców jest zadbanie o to, by mebel był wygodny, czyli miał odpowiednią, dobraną do wzrostu dziecka wysokość i wielkość, tak by bez problemu można było rozłożyć na blacie wszystkie przedmioty potrzebne podczas odrabiania lekcji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są meble z regulowaną wysokością blatu - będą "rosły" razem z uczniem, co zaoszczędzi nam kłopotu z częstą wymianą mebelka, o oszczędnoćiach finansowych nie wspominając.

Zastanówmy się też, gdzie ustawić biurko. Najlepsze są obie ściany prostopadłe do ściany z oknem, przy czym lepsza jest prawa, ze względu na stronę, z której będzie padać światło dzienne. Nie ma to oczywiście znaczenia w przypadku światła sztucznego - emitującą je lampę trzeba tylko zainstalować we właściwym miejscu. A pamiętajmy, że przez większość roku szkolnego uczniowie i tak odrabiają lekcje już po zmroku.

Jak radzi ekspert firmy Pinio, wybierając biurko (i krzesło), pamiętajmy o następujących zasadach:

- dziecko o wzroście 98-112 cm: powinno mieć blat na wys. 46 cm od podłogi, siedzisko na wys. 26 cm

- dziecko o wzroście 121-127 cm: blat na wys. 52 cm od podłogi, siedzisko na wys. 30 cm

- dziecko o wzroście 127-142 cm: blat na wys. 58 cm od podłogi, siedzisko na wys. 34 cm

- dziecko o wzroście 142-157 cm: blat na wys. 64 cm od podłogi, siedzisko na wys. 38 cm

- dziecko o wzroście 157-172 cm: blat na wys. 70 cm od podłogi, siedzisko na wys. 42 cm.

Zadbajmy też o okolicę biurka - pomyślmy o dodatkowych sprzętach ułatwiające uczniowi życie. Należy do nich: kosz na papiery, tablica korkowa do przypinania zdjęć, notatek, planu lekcji, zajęć pozaszkolnych (a nawet terminów randek...), skrzynka na najróżniejsze skarby, dzięki której można łatwo i szybko zrobić porządek, oraz pojemnik na przybory do pisania.

Więcej o: