Pokój dla niemowlaka - porady i inspiracje
Pokój dla niemowlaka - meble
Najważniejszym meblem w każdym pokoju jest łóżko - w sypialni malucha służy ono nie tylko do spania - kiedy dziecko zaczyna siadać, łóżeczko staje się również placem zabaw. Często też z braku miejsca na dodatkowe meble kładziemy na nim przewijak - więc łóżeczko jest w gruncie rzeczy meblem wielofunkcyjnym. Dlatego warto zainwestować w droższy model, który będzie bardziej wytrzymały. Przy okazji możemy postarać się o dodatkowe miejsce do przechowywania - wybierając model z szufladami pod spodem, w którym schowamy najczęściej używane ubranka. Z boku łóżeczka dobrze jest zamocować torbę z pieluchami, by były pod ręką w trakcie czynności pielęgnacyjnych.
Miejsce dla niemowlaka w sypialni rodziców Fot. Black Red White
Przechowywanie ubrań dziecka - tutaj najlepiej sprawdzi się komoda. Maleńkich ubranek i tak nie będziemy wieszać na wieszakach, więc nie musimy od razu inwestować w szafę. Ciuszki umieszczone w komodzie będą łatwo dostępne, możemy dodatkowo poukładać je w poszczególnych szufladach z podziałem na typy - oddzielnie body, śpioszki, koszulki, itd. Ta opcja będzie jeszcze bardziej wygodna, jeśli zainstalujemy na komodzie przewijak - wtedy ubranka potrzebne na zmianę po zakończonej pielęgnacji będą tuż obok.
Blisko łóżeczka dobrze byłoby postawić fotel - przyda się w trakcie karmienia, które powinno odbywać się w warunkach komfortowych zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Musi zatem posiadać wygodne oparcie dla pleców i łokci, może być w komplecie z podnóżkiem. Warto też zadbać o odpowiednią, odporną na plamy, tapicerkę.
Co do pozostałych mebli - zaczekajmy z ich wyborem aż dziecko podrośnie. Nawet, jeśli samo nie będzie jeszcze w stanie wskazać, które mu się podobają, spróbujemy dopasować aranżację pokoju do jego potrzeb i rozwijających się zainteresowań. Może będzie trzeba umieścić na ścianie duże lustro dla początkującej baleriny lub zrobić miejsce na instrument muzyczny?
Meble do pokoju niemowlaka Fot. Pinio, Absynth/Timoore
Pokój dla niemowlaka - kolory
Wybierając kolory do pokoju niemowlęcia bardziej myślimy o tym, co podoba się nam samym niż co mogłoby odpowiadać dziecku. I trudno z tym polemizować - maluch jeszcze przez jakiś czas nie będzie nawet zauważał tapety w zielone groszki czy zasłon w misie. Postawmy jednak na delikatne kolory - intensywne mogą wzbudzać niepokój lub przeszkadzać w zasypianiu. Nie trzymajmy się też schematu "chłopiec - kolor niebieski, dziewczynka - różowy", korzystajmy z nieco mniej banalnych inspiracji.
Aby aranżacja nie była monotonna, dobrze jest też wybrane kolory połączyć z wzorami - ale nie jednym, a kilkoma. Paski, kratkę i kropki można łączyć bez obaw, że będą się ze sobą "gryzły". Dywan w gwiazdki, zasłony w kropki, tapeta w paski utrzymane w pastelowej kolorystyce stworzą ciekawą kompozycję. Można też połączyć pastele z szarościami, tak modnymi od paru lat - pod warunkiem, że zastosujemy delikatne, ciepłe odcienie szarego koloru. Na takim tle najładniej będą wyglądały meble białe lub w kolorze jasnego drewna.
Pokoje niemowlaków w modnej kolorystyce Fot.: fot. Agnieszka Kudela, autorka bloga www.spodkocyka.pl/Anna Tyczynska/Jola Skóra
Pokój dla niemowlaka - dodatki
Jakie dodatki zastosować w pokoju dziecka, które ich nawet nie zauważy? Takie, które sprawią nam samym przyjemność. W oczekiwaniu na powiększenie rodziny już samo kupowanie ubranek i akcesoriów daje radość - podobnie jest w przypadku aranżowania pokoju. Pozwólmy sobie więc na odrobinę szaleństwa i wyposażenie go w te wszystkie drobiazgi, które zawsze utożsamialiśmy z obecnością dziecka w domu. Kolorowa girlanda na ścianie, lampki w kształcie gwiazdek na suficie, pluszowe litery składające się na imię malucha nad łóżeczkiem, czy wreszcie gipsowy odcisk stóp i rączek w ramce.
Pomysły na aranżację pokoju niemowlaka Fot. Fot. Bernard Białorucki/Absynth/Timoore
Pokój dla niemowlaka - zabezpieczenia
Taki mały człowiek, który dopiero uczy się raczkować - a chwilę potem chodzić, jest niestety narażony na szereg zagrożeń, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Schowanie poza jego zasięgiem niebezpiecznych przedmiotów nie wystarczy - musimy chronić go przed tym, czego nie da się ukryć ani przesunąć. Podstawą są osłonki do gniazdek, które zapobiegną porażeniu prądem. Wkłada się je jednym ruchem ręki, ale wyjąć można je tylko przy pomocy specjalnego kluczyka, więc dziecku się to nie uda.
Na ostre kanty mebli przyklejamy plastikowe zabezpieczenia, a na szuflady specjalne blokady - dzięki nim dziecko nie tylko nie dostanie się do tego, co jest w środku - nie będzie też miało możliwości wykorzystania szuflad jako schodków do wspinaczki. Z tego samego powodu warto unieruchomić komody i stojące szafki, które mogłyby się przewrócić - w marketach budowlanych są dostępne mocowania do mebli przykręcane do ściany. Z czasem warto pomyśleć o blokadzie okna, która nie pozwoli dziecku go otworzyć.
Zabezpieczenia do pokoju malucha Fot: IKEA, Canpol
Jeśli meble w pokoju niemowlaka mają mocno wystające uchwyty (lub ostro zakończone), wymieńmy je (uchwyty) na obłe - lub na własnoręcznie wykonane pętelki ze sznurka, które możemy ozdobić drewnianymi koralikami.
Wszelkie oprawy oświetleniowe powinny być poza zasięgiem dziecka - zrezygnujmy z lamp stojących na szafce na rzecz kinkietów, które wieczorem zapewnią delikatne światło do zasypiania.
Pokój dla niemowlaka - w sypialni rodziców
Kiedy nie mamy możliwości zapewnienia maluchowi oddzielnego pokoju, musimy wygospodarować dla niego miejsce w swojej sypialni. Zwykle przeznaczamy na to kąt, w którym ustawiamy komodę na ubranka, kosz z zabawkami, przewijak (najczęściej w formie nakładki na komodę) oraz to, co najważniejsze - łóżeczko. Wiklinowe kosze na wysokiej podstawie z materacem są, co prawda, bardzo ładne - ale szybko będziemy musieli się ich pozbyć i kupić tradycyjne łóżeczko, w którym dziecko będzie miało więcej miejsca - więc warto zrobić to od razu.
Jedna z teorii głosi, aby malucha od początku przyzwyczajać do samodzielnego spania. Czasem jednak wolimy, by w nocy był tuż obok - i każdy rodzic ma prawo do takiej decyzji. Jak w takiej sytuacji zaaranżować miejsce do spania przy rodzicach? Na rynku są już dostępne specjalne dostawki, ale można w podobny sposób wykorzystać tradycyjne łóżeczko. Wystarczy usunąć jedną ze ścianek i przystawić mebel "otwartym bokiem" do naszego łóżka (pamiętając o zablokowaniu łóżeczka, by się nie przesuwało) - jak na zdjęciu poniżej.
Pomysły na zaaranżowanie miejsca dla niemowlaka w sypialni rodziców Fot. Homebook, Meble VOX
-
Jak wyczyścić ruszt żeliwny kuchenki gazowej? Wypróbuj ten prosty trik - zero skrobania!
-
Jaka pościel sprawdzi się najlepiej wiosną i latem?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Męczy cię katar i często chorujesz? Oto prosty sposób na poprawę odpornościMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Jak usunąć mech z trawnika? Wypróbuj ten sposób, a trawnika będą zazdrościć ci wszyscy!
- Sekretna broń w walce o nastrojowe, piękne wnętrze. Dekoracyjne świeczniki i ozdoby
- Apartament Barbary Kurdej-Szatan. Tu jest naprawdę luksusowo!
- Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Skuteczne i humanitarne metody
- Rośliny pnące na balkon, dzięki którym zyskasz prywatność
- For the love of art. Artystyczna kolekcja ozdób do wnętrz w HM HOME