Pokój dziecięcy.Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy - jak powinien wyglądać idealny? Piękny, funkcjonalny i bezpieczny, ale inny na każdym etapie życia dziecka, tak by zawsze dobrze się w nim czuło i mogło w pełni rozwijać swoją osobowość.

Jak urządzić pokój dziecięcy

Nie powinniśmy traktować pokoi dziecięcych po macoszemu. Wstawienie niezbędnych mebli to za mało. Trzeba też zadbać o estetykę wnętrza. Przecież to miejsce, w którym przedszkolak czy uczeń spędza dużo czasu, kształtując swoją osobowość, wrażliwość i gust – uważa projektantka. Chyba że chodzi o pokój dla niemowlaka. On, oprócz bliskości rodziców, potrzebuje tylko łóżeczka z wiszącym nad nim mobilem i komody z przewijakiem. Jednak gdy podrośnie, jego wymagania z pewnością się zmienią - mówi projektantka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. 

Pokój dziecięcy dla przedszkolaka

Kilkulatek najwięcej czasu spędza na zabawie – rysowaniu czy malowaniu, układaniu klocków, szykowaniu obiadu dla lalek, a także na bardziej żywiołowych zajęciach ruchowych. Na to wszystko potrzeba odpowiedniego miejsca, jak choćby stolika z krzesełkami dla dziecka i bawiących się z nim kolegów oraz wolnego kawałka podłogi, najlepiej przykrytego dywanem, tak by nie było maluchowi zimno.

Jak urządzić kącik dla dziecka w sypialni rodziców?

Meble powinny być zrobione z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, np. lakierowanych płyt drewnopochodnych lub tworzyw sztucznych, które nie zniszczą się po rozlaniu farb czy napojów. W pokoju niezbędne są też schowki i pojemniki, w których dziecko mogłoby chować swoje skarby, ucząc się jednocześnie porządku. Oczywiście, konieczne jest również wygodne łóżko. Może w kształcie domku? Powstanie dodatkowe miejsce do wspaniałej zabawy.

Urządzając pokój przedszkolaka, nie możemy zapomnieć o stosownych do wieku dodatkach dekoracyjnych, jak np. lampy w formie samolotów czy balonów, radosne tapety na ścianach, kolorowe tkaniny czy wesołe grafiki. To one będą działać na jego wyobraźnię i kształtować gust.

Pokój dziecięcy dla ucznia

Po pójściu do szkoły tryb życia dziecka zasadniczo się zmienia. W związku z tym powinien też zmienić się jego pokój, tak by odpowiadał nowym potrzebom mieszkańca. Przede wszystkim musi się w nim pojawić kącik do nauki z meblami do pracy i przechowywania książek czy przyborów szkolnych. Ponieważ dziecko szybko rośnie, najlepiej wybrać biurko i krzesło o regulowanej wysokości blatu i siedziska.

Pamiętajmy jednak, że w okresie szkolnym uczeń nie tylko zdobywa wiedzę, ale uczy się także umiejętności życia w grupie. Warto więc stworzyć mu w pomieszczeniu warunki do spotkań z rówieśnikami. Kupmy zatem jeden czy dwa foteliki albo pufy. Jeśli nie starcza na nie miejsca, pomyślmy o niskiej półce-regaliku na podłodze z blatem wyłożonym poduchami – powstanie nie tylko pojemny schowek, ale i wygodne siedziska dla kilku dzieciaków. Nie zapomnijmy też o dekoracjach, odpowiadającym zainteresowaniom dziecka. Ich widok będzie go zachęcał do rozwijania pasji.

Pomysłowy pokój dla chłopca w bloku

Pokój dziecięcy dla nastolatka

Czas między dzieciństwem a dorosłością to okres największego buntu. Nastolatek na każdym kroku pragnie podkreślać niezależność, także w kwestii urządzenia swojego pokoju. Dajmy mu trochę swobody! Niech wybierze meble i ozdobi wnętrze w sposób, jaki mu najbardziej odpowiada. Nie przekonujmy go na siłę, że nasza koncepcja wystroju jest znacznie lepsza. Czuwajmy jednak, by pomieszczenie było funkcjonalne. Dobrze, jeśli znajdą się w nim wyraźnie wydzielone strefy: nocna z łóżkiem i szafą ubraniową, do nauki z biurkiem i półkami na książki oraz dzienna z miejscami do siedzenia, gdzie młody człowiek mógłby odpoczywać i przyjmować znajomych.

Pokój dziecięcy inspiracje

Pokój dziecięcy w groszkiPokój dziecięcy w groszki Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Otulająca wnętrza tapeta w kolorowe groszki, dywan w rozkoszne zwierzaki i dużo miejsca do zabawy – pokój jest tak radosny, że trzylatce nie chce się z niego wychodzić.

Pokój dziecięcy szary

Pokój dziecięcy szaryPokój dziecięcy szary Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Wnętrze, zaaranżowane w nowoczesnym stylu z elementami loftu, odzwierciedla gust znającej się na trendach licealistki. Przy jednej ze ścian urządzono strefę nocną z łóżkiem oraz szafą i zintegrowanymi z nią szafkami. Gdy do dziewczyny przyjdą koleżanki, mają gdzie usiąść. Do tego służy półka, wyłożona miękkimi poduchami.

Pokój dziecięcy dla dziewczynki

Pokój dziecięcy dla dziewczynkiPokój dziecięcy dla dziewczynki Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Pierwszoklasista ma tu wszystko, co potrzebne do nauki i odpoczynku. Łóżko z wysuwaną szufladą na pościel zajmuje całą szerokość pokoju. Zbudowany nad nim „baldachim” to świetne miejsce na wiszące ozdoby.

Nad biurkiem wiszą półki, których barwy powtarzają kolory pojawiające się w wystroju wnętrza.  Przykuwającą wzrok dekoracją pomieszczenia jest fototapeta na ścianie, przedstawiająca stojącą tyłem dziewczynkę.

Tapeta pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy z mapąPokój dziecięcy z mapą Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Wystrój tego pokoju z nadrukowaną na tapecie mapą działa pobudzająco na wyobraźnię jego mieszkańca, zachęcając go do poznawania świata. Może odkryje jakiś nieznany ląd?

Skrzynia pomieści wszystkie zabawki i gry. Bywa też rekwizytem w inspirującej zabawie w poszukiwanie skarbu piratów.  Zawieszony do sufitu hamak to wygodne siedzisko i jednocześnie huśtawka. Dzieciaki go uwielbiają! Dziecko, patrząc na tak świetnie zaprojektowane zabawki i dzieła sztuki, jak plakat turystyczny „Wisła”, autorstwa Ryszarda Kai, od małego wyrabia w sobie poczucie estetyki.

Pokój dziecięcy aranżacje

Pokój dziecięcy z balonikamiPokój dziecięcy z balonikami Fot. MGN Pracownia Architektoniczna

Baloniki-lampy sprawiają wrażenie, jakby fruwały pod sufitem. To urocza ozdoba pokoju malucha.

Więcej o: