Bramka na schody - zapewnij bezpieczeństwo swojemu maluchowi

Dobrze wykonana bramka na schody powinna zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa naszym dzieciom. Ciekawe świata maluchy potrafią w ciągu kilku sekund zniknąć nam z oczu i zdobywać nowe tereny. Bramka na schody gwarantuje większy spokój rodzica. To obowiązkowy element każdego piętrowego domu. Podpowiadamy, którą bramkę na schody warto wybrać.

Jaka bramka na schody będzie bezpieczna?

Bramki na schody mogą być wykonane z różnych materiałów. Drewniane, metalowe albo zwijane - w postaci roll - upu. Bramki na schody uznanych producentów posiadają zazwyczaj bardzo przemyślane konstrukcje, które możemy przymocować za pomocą wkrętów (wówczas konieczne jest wywiercenie dziur w ścianie albo w ościeżnicy) lub dopasować je do ściany za pomocą kołków rozporowych. Drugie rozwiązanie może się okazać bardziej praktyczne - nie pozostawi żadnego śladu na ścianie i gdy nasz maluch przestanie wymagać stałej kontroli, nie będziemy musieli łatać ściany po zdjęciu bramki. Warto również zwrócić uwagę na sposób otwierania bramki na schody. Ciekawym rozwiązaniem jest system Auto - Close, który sprawia, że bramka powoli się domyka, blokując przejście, gdy zapomnimy jej zamknąć lub gdy w danym momencie mamy zajęte ręce.

Roll up czy metalowa bramka na schody?

Najpopularniejszym wyborem rodziców, dokonujących zakupu bramek na schody są bramki metalowe. Nic dziwnego - solidny materiał zapewnia stabilność i dobrze się prezentuje w domowym wnętrzu. Metalowe szczebelki nie pozwolą przedostać się maluchowi na drugą stronę, nie sposób ich również wyłamać. Alternatywą jest wybór bramki na schody w postaci roll upu. Jest ona zazwyczaj prosta w montażu, wykonana z elastycznej, wytrzymałej siatki. Ruchliwe maluchy, które lubią testować wytrzymałość bramki na schody na pewno nie zdołają otworzyć furtki ani nie zrobią sobie krzywdy przy ewentualnym uderzeniu. Metal może być nieco mniej przyjazny pod tym względem, ale z pewnością najbardziej wytrzymały.

Bramka na schody - roll upBramka na schody - roll up Fot. marko-baby.pl

Bramka na schody kręcone

Niezależnie od tego, jaki rodzaj przejścia pomiędzy jedną kondygnacją, a drugą znajduje się w naszym domu, warto zastosować bramki na schody w trosce o bezpieczeństwo małego dziecka. Możemy zabezpieczyć zarówno klasyczne schody, jak i kręcone, umieszczając bramki na schody przed wejściem i zejściem na schody lub w drzwiach pokoiku dziecka - wówczas będzie ono przebywać z dala od stromego zejścia. Kołki rozporowe umieścimy z powodzeniem nie tylko w przejściu, możemy np. połączyć je z poręczą czy słupkiem schodów.

Więcej o: