Pokój dziecięcy: mały człowiek, wielkie zmiany

Kiedy w domu pojawia się mały człowiek, wszystko się zmienia - nie tylko codzienne życie powiększonej rodziny, ale też warunki mieszkaniowe. Wiedzą już o tym Ewa, bohaterka naszego cyklu Akademia Domowego Wnętrza, i jej mąż Michał. Teraz swoje dotychczasowe przyzwyczajenia muszą dostosować do potrzeb malucha, by zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju i zaspokoić jego wszystkie potrzeby. Muszą też urządzić dla niego przytulne, estetyczne i bezpieczne miejsce do życia - na razie we własnej sypialni, tak by mogli czuwać nad dzieckiem przez całą dobę, potem w osobnym pokoju. Oto kilka rad dla nich i dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców. W następnym odcinku Ewa i Michał zastanowią się, co zrobić, by ich cztery kąty były jeszcze wygodniejsze.

Ewa urodziła dziecko! To prawdziwa rewolucja w domu. Wraz z mężem muszą teraz nie tylko zmienić styl życia , ale również dostosować mieszkanie do nowej sytuacji.

Miejsce dla noworodka

Dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego malucha konieczna jest nieustanna opieka i bliskość rodziców. Dlatego najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się urządzenie maleńkiemu dziecku minipokoiku w sypialni dorosłych, gdzie mogłoby bezpiecznie spędzić pierwsze tygodnie, a nawet miesiące swego życia. Taki kącik nie wymaga kosztownych inwestycji - potrzebne jest tylko łóżeczko i tzw. przewijak, który można zamocować np. na komodzie. Przydałoby się również nieco miejsca na półkach na dziecięce ubranka i kosmetyki, aby zawsze były pod ręką. Inne poważne zmiany w wystroju wnętrza nie są konieczne. Mobil i kilka zabawek w zupełności wystarczą.

Rzeczy pod kontrolą

Wraz z kolejnymi miesiącami i latami w pokoju naszej pociechy przybywa przedmiotów. Najczęściej jest ich tyle, że nie sposób pomieścić wszystkich w szafkach i szufladach. Aby dziecko nie utonęło w stosach zabawek, gier czy książeczek i przy okazji nie nabrało bałaganiarskich nawyków, wśród nagromadzonych rzeczy należy bezwzględnie zaprowadzić porządek. Pomogą w tym wszelkiego rodzaju przenośne schowki: kolorowe estetyczne pudła, skrzynie i inne pojemniki. Można je umieścić na niższych półkach regału, pod łóżkiem lub - z braku miejsca - zawiesić na ścianie.

Pokojowy plac zabaw

W pokoju przedszkolaka nie powinno zabraknąć także stolika i krzesełek, aby jego mieszkaniec mógł wygodnie porysować czy zjeść posiłek. Ponieważ meble nieraz się z pewnością pobrudzą i szybko zniszczą, kupmy sprzęty nadające się do mycia i oczywiście niezbyt drogie. Nie zapomnijmy również o pozostawieniu w pomieszczeniu wolnego miejsca na bardziej żywiołowe zabawy ruchowe.

 

Urządzasz pokój? Potrzebujesz nowych rzeczy? Sprawdź co polecają inni rodzice.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Zdjęcia wnętrz: IKEA, Rafał Lipski, Mariusz Pietroń

Więcej o: