Oświetlenie w sypialni - na dobranoc

Najważniejszym zadaniem oświetlenia w sypialni jest stworzenie atmosfery do odpoczynku i wyciszenia się przed snem. Planując źródła światła, nie zapominajmy jednak o oświetleniu funkcjonalnym, niezbędnym na przykład do ubierania się lub czytania.

Nie tylko z sufitu

Lampa sufitowa w sypialni jest niezbędna, gdyż w każdym pomieszczeniu potrzebujemy dość mocnego światła ogólnego, chociażby do sprzątania. Dobrze widoczna, wymaga ciekawej oprawy - najlepiej, gdy będzie dopasowana stylem do lampek nocnych. Lepiej jednak nie instalować jej bezpośrednio nad łóżkiem - może nas oślepiać, gdy leżymy, ponadto będziemy się czuć mało komfortowo z dużą konstrukcją tuż nad sobą. Funkcję oświetlenia ogólnego coraz częściej pełnią jednak źródła instalowane w podwieszonym suficie z płyty gipsowo-kartonowej: halogeny lub taśmy ledowe (te drugie w przestrzeni pomiędzy sufitem właściwym a płytą). Taśmy można również zainstalować w dekoracyjnych wnękach lub przy podłodze. Ich łagodne światło stworzy we wnętrzu przytulną atmosferę. W nocy LED-y mogą służyć jako światło komunikacyjne ułatwiające poruszanie się po wnętrzu.

Lektura przed snem

Do czytania na ogół służą lampki stojące na nocnych stolikach lub kinkiety zainstalowane na ścianie nad wezgłowiem. Coraz popularniejsze stają się też lekkie reflektorki na klipsie, mocowane np. do ramy łóżka. Mają regulowane ramię, ich światło można więc skierować w dowolne miejsce. Do lektury można też wykorzystać światło lamp stojących, które - ze względu na formę - mogą też być dekoracją wnętrza.

WAŻNE! Światło do czytania powinno padać na książkę. Najkorzystniejsze dla oczu jest to o barwie zbliżonej do naturalnego (tzw. barwa dzienna), o mocy 40-60 W. Pamiętajmy też o włącznikach - warto, żeby były w zasięgu ręki, co ułatwi korzystanie z nich w ciemności.

Światło we wnęce

Projektanci zachęcają do stosowania źródeł światła ukrytych np. w dekoracyjnych wnękach lub za ciekawie wykończonymi płytami gipsowo-kartonowymi zamocowanymi na ścianie za łóżkiem. Smugi światła, wydobywające się zza takich płyt, stworzą nie tylko ciekawy nastrój, ale mogą też zastąpić światło lampek nocnych.

Toaletka

Mebelek często spotykany w kobiecej sypialni, wykorzystywany czasem jako miejsce do pracy, wymaga oddzielnego oświetlenia. Przy toaletce sprawdzą się kinkiety, lampki z oświetleniem halogenowym albo lampki typu DOT-it.

Przyklej gdzie chcesz, czyli DOT-it

Zasilane z baterii przenośne lampki, które mocuje się za pomocą taśmy samoprzylepnej, rzepów lub magnesu. Przydadzą się w mieszkaniu, na strychu, w piwnicy, bywają też stosowane jako odblask przyklejony do plecaka lub ubrania.

Jasno w garderobie

Nad niewielką szafą wystarczy zamontować halogen na suficie - wystarczająco ułatwi wyszukiwanie potrzebnych rzeczy. Duże, głębokie zabudowy warto wyposażyć w osobne oświetlenie, choćby halogeny lub listwę LED, zainstalowane wewnątrz mebla. Jeśli szafa ma drzwi z mlecznego szkła, wydobywająca się przez nie poświata doda wnętrzu przytulności.

Więcej o: