Łóżko na antresoli - jak je zaplanować, ile kosztuje?

Łóżko na antresoli, przy wysokich wnętrzach, jest praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Dobrze zaprojektowane może zwiększyć funkcjonalność każdej sypialni i nadać jej oryginalnego charakteru. Radzimy, jak poprawnie zaplanować antresolę, ile kosztuje i jakie są możliwości jej wykorzystania.

ANTRESOLA może być uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i w przestronnych DOMACH jednorodzinnych. Możemy ją zbudować w sypialni, salonie czy w pokoju dziecięcym. Możliwości są niemal nieograniczone i zależą wyłącznie od naszego budżetu oraz wyobraźni.

Łóżko na antresoli - do jakich pomieszczeń?

Antresola pełniąca jedynie funkcję sypialną powinna mieć wysokość 1,2 metra. Jest to minimum, które zagwarantuje nam w miarę wygodne użytkowanie. Jednak najwygodniejsze są takie o wysokości 2 metrów. Możemy po nich swobodnie chodzić i wygodnie użytkować. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o wysokości powyżej 4 metrów, to antresola może posłużyć za półpiętro. Zarówno powierzchnia, jak i przestrzeń pod nią mogą pełnić funkcję użytkową. Pod nią możemy stworzyć wygodne miejsce wypoczynku, bądź kącik do pracy.

Ile kosztują łóżka na antresoli?

Najtańsze będą drewniane ŁÓŻKA dziecięce o rozmiarach 90 x 180 cm, o wysokości nieprzekraczającej 1,3 m. Za sosnowe łóżko antresoli zapłacimy przynajmniej 600 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup materaca. Za najtańszy produkt bonnelowy zapłacimy przynajmniej 300 zł.

Nieco większym wydatkiem będą łóżka o rozmiarach 90 x 200 cm i wysokości powyżej 1,6 m. Tego typu konstrukcje mogą być wygodnie użytkowane zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Przeważnie wyposaża się je w drabinkę bądź schodki młynarskie. Za świerkową, dobrą jakościowo antresolę bez materaca zapłacimy przynajmniej 900 zł. Materac będzie dodatkowym wydatkiem rzędu 400-800 zł.

Jeszcze droższe będą łóżka z pełnym zabudowaniem. W ofertach handlowych znajdujemy bardzo duży wybór tych produktów. Pod antresolą mogą znajdować się wielofunkcyjne biurka, szafki i regały. Za tego typu łóżko o rozmiarach 90 x 200 i wysokości 1,8 m zapłacimy od 1 500 do 3 000 zł (w zależności od rodzaju wyposażenia).

Jeszcze większym wydatkiem może się okazać antresola z łóżkiem dwuosobowym (minimalna szerokość to 140 cm). Za zabudowane, dwuosobowe łóżko trzeba zapłacić od 2 500 do 4 000 zł. Większość tego typu produktów jest dostępnych wyłącznie na zamówienie, według przygotowanego projektu. Powierzchnia pod antresolą może być zabudowana meblami, bądź wykorzystana jako praktyczny kącik wypoczynku. Wszystko zależy od naszych potrzeb użytkowych oraz wielkości i charakterystyki pomieszczenia.

__________________________________________________________________________ Więcej informacji o kosztach związanych z wykończeniem i wyposażeniem sypialni można też znaleźć na specjalnym kalkulatorze remontu sypialni dostępnym TUTAJ . __________________________________________________________________________

Budowa antresoli

Konstrukcje nośne są przeważnie wykonane ze stalowych profili bądź drewnianych kantówek. Jednoosobowe, niewielkie łóżko na antresoli może być dodatkowo przymocowane do ściany. Tradycyjne łóżka na antresoli posiadają zwykłą drabinkę do wspinania (taką samą jak w łóżkach piętrowych).

Nieco większe łóżka mogą być wyposażone w wąskie SCHODY młynarskie bądź kręcone. Schodki młynarskie z poręczą są szczególnie polecane do łóżek użytkowanych przez dzieci (z uwagi na większe bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia). Antresola może być też wyposażona w schody jednobiegowe. Jednak jest to rzadko stosowane rozwiązanie, które wymaga wygospodarowania dużej przestrzeni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Łóżka na antresolach są bardzo dobrym uzupełnieniem wielu mieszkań. Pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni, a także na nietypowe udekorowanie pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach dotyczących OŚWIETLENIA . Jeśli w pokoju znajduje się antresola, to z pewnością nie warto montować intensywnego oświetlenia sufitowego. Znacznie lepiej sprawdzą się lampy kierunkowe, które nie będą oślepiały osoby leżącej na łóżku. Pomyślmy też o delikatnym oświetleniu antresoli (zarówno na górze jak i na dole). Przy łóżku możemy zamontować niewielką lampkę nocną, bądź taśmę LED. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom oświetlenia znacznie uatrakcyjni wygląd łóżka i zwiększy jego funkcjonalność.

Źródło: Kalkulatory Budowlane

Zobacz wideo
Więcej o: