Jaki materac wybrać? Sposób na dobry sen

Wybór materaca do spania jest ważnym aspektem, gdyż od niego zależy jakość naszego snu i wypoczynku. Podpowiadamy, jak dobrać materac do naszego ciała, aby codziennie budzić się wypoczętym, z uśmiechem na twarzy.

Źle dobrany materac może powodować bóle związane z nienaturalnym wygięciem kręgosłupa. Jego wybór jest kwestią indywidualną, w związku z czym powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników takich, jak ciężar ciała, czy pozycja w której śpimy

Materac twardy, czy miękki

Stopień twardości materaca jest zależny, przede wszystkim, od naszej wagi. Żeby przekonać się, który model jest optymalny dla organizmu, wystarczy przeprowadzić prosty test. Leżąc na plecach, w pozycji na wznak, należy wsunąć dłoń pod plecy. Kiedy nie możemy swobodnie umieścić ręki w tym miejscu, oznacza to, że materac jest dla nas za miękki. Kiedy dłoń napotyka lekki opór, możemy stwierdzić, że produkt jest idealny dla nas.

Materac a pozycja, w której  śpimy

Pozycja, w której zasypiamy, a także jej zmiany w ciągu nocy, wymagają dobrego podłoża do snu. Większość ludzi zasypia przeważnie na boku. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na materac. Surowce, z którego jest on wykonany, powinny być najwyższej jakości, aby produkt nie ulegał deformacjom i odkształceniom. Pojawienie się na wierzchu materaca fałd i nierówności, spowoduje nienaturalne wyginanie się ciała podczas snu.

"Warto zadbać przede wszystkim o komfort i wygodę w nocy.  Najważniejsze aby kręgosłup faktycznie wypoczął. Dlatego do snu należy układać się na średnio twardych materacach. Powinny one dostosowywać się do kształtu ciała i uginać się pod jego ciężarem. Materac musi być równy. Gdy ma nierówności - to znak, że trzeba go wymienić na inny" - radzi Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.

Materac a wiek

Jak wiadomo z wiekiem, zmieniają się nasze potrzeby, również te dotyczące snu. Osoby starsze częściej mają problemy z krążenie. Zwiększają się również wymagania związane z komfortem. Najważniejsze jest zapewnienie stabilizacji dla kręgosłupa. Idealnie sprawdzą się specjalne materace rehabilitacyjne.

Skład materaca a nasz sen

Surowiec jest bardzo ważnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze materaca. Różne wypełnienia to także różne ich właściwości. Materace piankowe cechuje różnorodność parametrów (np. gęstość), niektóre z nich np. termoelastyczne reagują na nacisk i temperaturę użytkownika, dzięki czemu  doskonale dopasowują się do kształtu naszej sylwetki. Produkty lateksowe charakteryzuje elastyczność oraz niezawodny system cyrkulacji powietrza. Surowiec ten nie odkształca się trwale i zachowuje swoją formę. Materace kieszeniowe w swoim wnętrzu posiadają sprężyny. Każda z nich znajduje się w oddzielnej "kieszeni".  Sprężyny, podczas nacisku, pracują niezależnie od siebie. Daje to wysoki komfort snu i ułożenia ciała.

Zakup materaca

Koszt materace zależny jest od materiałów i surowców, które zostały użyte w trakcie jego produkcji. Przy podejmowaniu decyzji, nie sugerujmy się do końca opinią innych. Przede wszystkim musimy kierować się własnymi, indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami. Materac, który świetnie sprawdzi się w sypialni znajomych, niekoniecznie będzie trafnym wyborem dla nas samych. Odpowiedni produkt wesprze bowiem regenerację organizmu i nasze zdrowie. Jeżeli będziemy potrzebować specjalistycznej porady, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do sprzedawcy w sklepie.

Więcej o: