Szafa w sypialni - wolno stojąca czy w zabudowie? Jaką szafę wybrać?

Najlepsza w sypialni byłaby garderoba. Na nią jednak potrzeba ok. 3-4 m kw. powierzchni. Gdy w sypialni miejsca brakuje, pozostaje szafa. Ale jaka? Szafa wnękowa czy wolnostojąca? Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, aby wybór był trafny.

Szafa w sypialni jest bardzo wygodna. Chowamy w niej nie tylko codzienne ubrania, ale także  pościel czy koce, a także nieużywaną o tej porze roku odzież. Czasami mieści się też odkurzacz czy deska do prasowania.

Dobra szafa to duża szafa

Szafa w sypialni powinna być pojemna i przestronna, taka, w której każda rzecz ma swoje miejsce. Pamiętajmy jednak, że im pomieszczenie mniejsze, tym szafa powinna być „lżejsza”. Wrażenie lekkości dają modele na kółkach lub nóżkach, wysokie i wąskie. Dobrze, by drzwi były rozsuwane lub harmonijkowe. Meble niskie i szerokie, z ozdobnymi frontami i kilkoma otwieranymi drzwiami nadają się do pomieszczeń wyjątkowo dużych. Przy wyborze nowej szafy, warto wziąć po uwagę nie tylko aktualne potrzeby, czyli ilość posiadanych obecnie rzeczy, ale pomyśleć o przyszłości. Architekcie radzą dodać w planowanej szafie ok. 30 proc. więcej miejsca na jednego użytkownika.

Zalety i wady szafy wnękowej

Bardziej pojemna jest szafa wnękowa. Jej wnętrze można ponadto dostosować do każdego domownika. Zajmuje jednak sporo miejsca. Niezależnie czy montujemy szafę we wnęce, czy przeznaczamy na nią całą ścianę, jej głębokość to 63-65 cm (samo wnętrze powinno mieć 50 cm głębokości). Dodatkowo potrzebne jest 60-70 cm przed szafą, by mieć wygodny dostęp do jej zawartości. Zwróćmy też uwagę, że szafa wnękowa jest nieruchoma. To zaś oznacza, że warto dobrze wybrać dla niej miejsce, bo będzie stać w sypialni do następnego remontu...

Plusy i minusy szafy wolno stojącej

Z kolei szafa wolno stojąca jest mobilna – można ją dowolnie przesuwać i co pewien czas na nowo aranżować sypialnię. Jeżeli lubicie częste zmiany, wybierzcie model na kółkach. Atutem takiej szafy są też z reguły niewielkie rozmiary: typowe szafy wolnostojące mają nie więcej niż 200 cm szerokości i 60 cm głębokości. Jej wadą natomiast jest ograniczony zakres modyfikacji wnętrza – podział jest z reguły narzucony, a możliwość zamian półek ograniczony.

Ważny front szafy

Szafy to najczęściej prostopadłościany. Można je ustawić przy dowolnej ścianie, ale też za łóżkiem czy przy drzwiach. Ciekawym rozwiązaniem są dwie wąskie szafy – dla każdego domownika osobna. Do małego pomieszczenia warto wybrać szafę narożną - jest bardzo pojemna, a jeśli do drewnianego korpusu zamontujecie jasne fronty lub lustra, masywny mebel zupełnie zniknie. Zresztą lutra w drzwiach sprawdzą się w każdej szafie. Nie tylko pozwolą błyskawicznie ocenić wybór zakładanej garderoby, ale rozjaśnią pomieszczenie. Oryginalnym rozwiązaniem są fronty przeszklone, wymagają jednak utrzymania w szafie nieskazitelnego porządku. A może zrezygnować całkowicie z drzwi szafy i powiesić materiał? Taka szafa stanie się garderobą. Pamiętajmy też, że sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego najlepiej sprawdzą się meble w naturalnych odcieniach drewna lub  jasne.

Więcej o: