Poduszka na dobry sen. Wybierz idealną poduszką dla siebie

Poduszka - niby banalna rzecz, ale o wielkim znaczeniu. Podobnie jak materac, ma wpływ na jakość snu. Źle dobrana poduszka może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości: od bólu kręgosłupa po wrażenie zmęczenia na twarzy i złe samopoczucie. Jaką poduszkę wybrać?

Zazwyczaj tak bardzo skupiamy się na wyborze idealnego materaca do sypialni, że na wybór poduszki poświęcamy już niewiele czasu i namysłu. Tymczasem wybór jest ogromny: twarda czy miękka? Duża czy mała? Z pierza czy lateksu? Podobnie jak materac, powinna być dopasowana specjalnie do naszych osobistych potrzeb.

Poduszka a sen

Wybór poduszki w dużej mierze powinien być uzależniony od tego, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Właściwy wypoczynek dla osób śpiących głównie na plecach zapewni średniej wielkości poduszka. Nie musi mieć ergonomicznych kształtów, ważne, by nie była zbyt miękka.

W tym przypadku poduszki wypełnione pierzem nie są najlepszym rozwiązaniem, świetnie za to sprawdzi się poduszka lateksowa o średnim stopniu twardości. Pomoże ona równomiernie rozłożyć ciężar ciała i uchroni przed uczuciem spiętych mięśni po przebudzeniu

– mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy Fabryki Materacy Janpol.

Jeśli przesypiasz noc na brzuchu, potrzebujesz maksymalnie płaskiej i miękkiej poduszki, najlepiej typowego "jaśka". Zbyt wysoka i twarda poduszka może wywołać ból kręgosłupa. Jeśli natomiast śpisz na plecach, wybierz twardą i wysoką, najlepiej profilowaną poduszkę, która będzie podporą dla głowy i karku i pomoże utrzymać plecy w linii prostej.

Poduszki ergonomiczne zapewniają zdrowy sen i komfortowy wypoczynek. Na początku mogą sprawiać wrażenie niewygodnych, ale gdy raz się do nich przyzwyczaimy, nie będziemy umieli z nich zrezygnować

– zapewnia Tomasz Goc.

Z czego poduszka: lateks, żel, pianka?

Ze względu na materiał, z którego wykonane są poduszki, można podzielić je w uproszczeniu na klasyczne i syntetyczne. Panuje powszechne przekonanie, że miękka poduszka z pierzem jest najlepsza. Tak jednak nie jest. – Poduszki lateksowe, z pianki termoelastycznej lub żelowe są bardziej higieniczne, sprężyste i mają lepszą wentylację. Utrzymują one swój kształt i nie gromadzą się w nich roztocza. Warto zaufać nowym technologiom i wybrać komfortowy sen – zachęca Tomasz Goc. Warto pamiętać, że poduszki z pierza łatwo się odkształcają i nie są przyjazne alergikom.

Wysokość łóżka ma bardzo duże znaczenie dla snu

Więcej o: