Wybieramy lampy do sypialni

Lampy do sypialni budują nastrój wnętrza, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu. Oświetlenie powinno tworzyć odpowiedni klimat miejsca, w którym możemy zapomnieć na chwilę o wszystkim. Lampy do sypialni muszą więc być nie tylko estetyczne, dopasowane stylem do wnętrza. Wybierzmy takie, które będą wypełniać sypialnianą przestrzeń przyjemnym światłem. Podpowiadamy, które lampy do sypialni wybrać.

Lampy wiszące do sypialni - jaki model wybrać?

Efektowne lampy wiszące do sypialni stanowią oryginalną i praktyczną dekorację. Często jednak górne światło zaburza nieco nastrój naszej przestrzeni relaksu. Zdarza się, że z czasem zupełnie przestajemy z niego korzystać. Duże, klasyczne lampy, dające jasne światło nie zawsze są dobrym rozwiązaniem - oprócz tego, że intensywne oświetlenie będzie nas zwyczajnie razić, taki kształt zabiera sporo przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, lepiej wybrać miniaturowe lampy wiszące do salonu, nisko zawieszone, które dobrze jest umieścić po dwóch stronach łóżkach. Dzięki temu pokój wyda się bardziej przestronny, a my otrzymamy odpowiednią dawkę światła, która przyda się na przykład podczas czytania ulubionej książki w łóżku. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej przestrzeni sypialnianej, możemy zamiast dużej lampy do sypialni wybrać efektowny żyrandol. Będzie się świetnie prezentował w wysokich wnętrzach. Nawet, jeśli nie będziemy często korzystać z górnego oświetlenia, taki element może pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Pasuje zarówno do klasycznie urządzonych wnętrz, jak również do minimalistycznych aranżacji. Kontrastowe zestawienie tak ozdobnego elementu z zachowawczym wnętrzem może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Lampa do sypialni, która daje subtelne, rozproszone światłoLampa do sypialni, która daje subtelne, rozproszone światło Fot. Ikea

Inteligentne lampy sufitowe do sypialni

Szukając odpowiedniej lampy sufitowej do sypialni, warto zwrócić szczególną uwagę na modele, które wyposażone są w regulację natężenia światła. Zazwyczaj możemy dopasować poziom jasności za pomocą przycisku na ścianie lub używając dołączonego pilota - nie musimy nawet wstawać z łóżka. Lampy sufitowe do sypialni z regulacją natężenia światła pozwalają dopasować nie tylko intensywność świecenia, ale również odcień światła - ciepły lub chłodny. Bardzo praktyczną funkcją jest również tryb nocny, który sprawia, że lampa zaczyna się stopniowo przyciemniać aż do momentu, gdy światło staje się ledwo widoczne - takie natężenie na pewno nie zaburzy naszego spokojnego snu.

Lampy stojące do sypialni - najmodniejsze modele

Wybierając lampę stojącą do sypialni, warto zwrócić nieco większą uwagę na stronę estetyczną. Taka dekoracja będzie stylowym elementem i stworzy przytulny nastrój. Wybierzmy model, który najlepiej odda charakter wnętrza i podkreśli jego styl.

Możemy na przykład zdecydować się na lampę stojącą do sypialni w stylu retro - z ozdobnym abażurem i frędzlami. Moda lat 50., 60. i 70. wróciła do łask, więc taki element będzie nie tylko stylowy, ale również na czasie. Nie musi ona przypominać do złudzenia babcinych modeli wyjętych z przeszłości. Obecne w sklepach aktualne propozycje projektantów to uproszczone formy i nowa wersja kolorystyczna, która pozwala połączyć przeszłość z nowymi trendami.

Nowoczesne lampy do sypialni - stylowe plafony

Prostota i zgeometryzowane kształty to cechy charakterystyczne nowoczesnych lamp do sypialni. Uniwersalnym wyborem będą na przykład modele w formie koła, czyli sufitowe plafony. Umieszczone tuż pod sklepieniem, nie zabierają niepotrzebnie przestrzeni i świetnie zgrywają się z minimalistycznymi wnętrzami. Białe - będą niemal niezauważalne, czarne - sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach o surowym charakterze. Warto wybrać model lampy do sypialni ze wspomnianą wcześniej regulacją natężenia światła, która pozwoli dopasować intensywność świecenia za pomocą pilota z najwygodniejszego miejsca pokoju.

Więcej o: