Mała, biała sypialnia

W urządzaniu niewielkiej sypialni nie można sobie pozwolić na rozmach. W najlepszym wypadku zmieści się w niej tylko łóżko, lampki i jakiś mebel na odłożenie szlafroka czy zapasowego koca. O żadnych dodatkowych wygodach - jak choćby toaletka lub tak potrzebne w każdym mieszkaniu szafy - nawet nie ma co marzyć.

W tej sypialni obszerne dwuosobowe łoże zajęło niemal całą jej powierzchnię. W jego nogach zmieścił się jeszcze fotel i krzesło, ale na szafki nocne miejsca było już trochę za mało. Nie mogąc sprostać wymogom funkcjonalności, gospodarze postawili na dekoracyjność. Ustawili po bokach łóżka postumenty w formie kolumn, na których eksponują ozdobne przedmioty. Te detale nie tylko zapełniły wolną przestrzeń, ale też - co jest dużo istotniejsze - nadały całości określony styl.

Ten bardzo mały pokój został urządzony z dużą prostotą. Niepodzielnie panuje w nim biel. Taką barwę mają ściany i meble, a także wszystkie tkaniny - pościel i zasłony. Równie spokojne jak kolorystyka są formy mebli - ponadczasowe, bo niezbyt ozdobne, ale i nie ascetyczne. Dzięki temu z jednakową łatwością mogłyby się znaleźć w nowoczesnym i stylowym wnętrzu. Wszystko zależy od tego, jakie dodatki dobierzemy. W tym wypadku są to kolumienki, ceramiczny wazon w kształcie greckiej wazy, kamienno-metalowy świecznik, które nieodparcie kojarzą się z antykiem i nawiązującymi do niego znacznie późniejszymi stylami. I właśnie one udowadniają, że to przede wszystkim detale tworzą styl.

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Więcej o: