Nowoczesna jadalnia. Stylowe aranżacje

Jadalnie powracają do naszych domów. Już nie zadowala nas spożywanie posiłków na kanapie przed telewizorem. Zobacz, jak urządzić nowoczesną jadalnię.

W obliczu małego metrażu naszych mieszkań często zrezygnowaliśmy z osobnej jadalni. Teraz to się zmienia. Doceniamy życie rodzinne i chcemy je razem celebrować przy wspólnym stole. Aranżacja wygodnej jadalni staje się zatem coraz ważniejsza.

Jak wygląda współczesna jadalnia?

Nowoczesna jadalnia często jest otwarta na pozostałe pomieszczenie - kuchnię bądź salon. Czasem bywa wydzielona regałem bądź elementami architektury, jak kolumny, łuki wykusze itp.

W jadalnie niezmiennie najważniejszy pozostaje stół. Wokół niego koncentruje się cała aranżacja pokoju. Stół jednak już nie musi stać na środku jadalni. Można go ustawić wzdłuż ściany i z jednej strony zamiast krzeseł umieścić ławę. jest to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie w aranżacji jadalni. Jeśli nie mamy miejsca na duży stół dla 12 osób, wybierzmy stół rozkładany. Niech to jednak będzie mebel solidny i okazały. Krzesła nie muszą pochodzić z tego samego kompletu co stół. Wówczas aranżacja wydaje się lżejsza i bardziej nowoczesna. Jeśli ustawiamy różne krzesła przy stole, dobierajmy je parami.

Dodatki do jadalni

Ważną rolę w aranżacji jadalni odgrywa oświetlenie. Na ważniejsze źródło światła powinno znajdować się centralnie nad stołem. Nie zapominajmy jednak o oświetleniu bocznym, które równomiernie oświetli pomieszczenie i twarze osób zasiadających do posiłku.

We współczesnej jadalni często też można spotkać okazałe dywany pod stołem. Jest to często spotykane rozwiązanie w otwartych przestrzeniach, gdzie dywan wyznacza strefę jadalną.

Dodatków w nowoczesnej jadalni nie powinno być wiele. Warto wybrać takie, które podkreślą ciepłą, rodzinną atmosferę. Możemy tez wybrać rozwiązania niestandardowe - dekoracyjny grzejnik zamiast obrazu czy barwna kompozycja z płytek ceramicznych na ścianie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA