Miska - niezbędny element zastawy stołowej

Miska to element zastawy stołowej, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Co więcej, warto mieć w swoich zbiorach miski różnej wielkości, z których każdą można wykorzystywać w innym celu. W sklepach znaleźć można wiele misek o różnych wzorach i kolorach. Te najbardziej ozdobne mogą być wspaniałą ozdobą stołu.

Miska a talerz: dlaczego miski są potrzebne?

Nie da się ukryć, że miska to naczynie, bez którego trudno obyć się w każdym gospodarstwie domowym. Te najmniejsze świetnie sprawdzą się do podawania dipów, sosów i drobnych przekąsek, a te nieco większe są idealne do podawania płynnych potraw. Większa miska ze szkła to z kolei idealne naczynie do podawania sałatek, a ta metalowa do miksowania składników w czasie przygotowywania posiłków.

Jak widać, miska to naczynie uniwersalne, które (w zależności od wielkości, kształtu i materiału z jakiego została wykonana) można używać na wiele sposobów. W żaden sposób nie da się zastąpić jej talerzem, przede wszystkim ze względu na jej kształt umożliwiający podawanie płynnych potraw, takich jak zupy i gulasze.

Duża miska idealna na popcornDuża miska idealna na popcorn fot. IKEA

Miska na sałatkę: miska ceramiczna czy miska z plastiku?

Miska to też najlepsze naczynie do serwowania sałatek. Przede wszystkim, podawanie sałatek w miskach jest bardzo wygodne, ponieważ bez problemu mieszczą one wszystkie ich składniki. Ponadto, sałatki podawane w miskach wyglądają bardzo efektownie, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy naszą sałatkę chcemy podać gościom. Warto zainwestować w piękną, ozdobną miskę na sałatkę, która nie tylko umożliwi wygodne podanie sałatki, ale też będzie wspaniałą ozdobą stołu.

W sklepach znaleźć można różne rodzaje misek na sałatki, jednak najczęściej wybierana jest miska ceramiczna. Taka miska jest ciężka i solidna, a jednocześnie niezwykle efektowna. W sklepach znaleźć można ceramiczne miski w każdym rozmiarze, mniej lub bardziej ozdobne. Im bardziej zdobiona jest dana miska, tym większe wrażenie robić będzie na osobach zasiadających do stołu.

Zupełnym przeciwieństwem miski ceramicznej jest miska z plastiku. Takie miski również można dostać w różnych rozmiarach i kolorach, jednak nie są ani zbyt ozdobne, ani eleganckie. Świetnie sprawdzają się jednak podczas przygotowywania posiłków lub podawania potraw w plenerze (np. podczas przyjęcia z grillem). Takie miski są lekkie i niezniszczalne, dlatego można też brać je ze sobą na wakacyjne wyjazdy.

Miska do zupy – jaka wielkość jest najlepsza?

Miska to naczynie, które kojarzy się przede wszystkim z zupami. Jednak nie każda miska nadaje się do podawania takich potraw. Szukając miski na zupę warto rozglądać się z taką o pojemności 500 ml, która ma dość prosty kształt. Oczywiście, można też zdecydować się na naczynie o nieregularnych kształtach, jednak lepiej przeznaczyć je na specjalne okazje – na co dzień najlepiej sprawdzają się rozwiązania klasyczne i niezbyt wymyślne. Nie znaczy to jednak, że miska na zupę nie może być ładna. Wręcz przeciwnie: w sklepach znajdziecie mnóstwo klasycznych misek ozdobionych pięknymi wzorami.

Ceramiczne miskiCeramiczne miski fot. Pakamera/Studio Mini Form

Więcej o: