Aranżacja pokoju ze skosami, o czym należy pamiętać? Poddasze i nie tylko
Aranżacja pomieszczenia ze skosami najczęściej na poddaszu) w dużej mierze zależy od wysokości ścianki kolankowej, stopnia nachylenia dachu i jego rodzaju. Najłatwiej jest zagospodarować wnętrze, w którym ścianka kolankowa ma minimum 110 cm, a dach jest stromy, mansardowy lub dwuspadowy. Najtrudniejsze do aranżacji są przestrzenie pod dachami czterospadowymi (kopertowymi) i namiotowymi. Bywa i tak, że nie ma w ogóle ścian kolankowych (dach schodzi do podłogi), ale i na to jest rada – trzeba wówczas stworzyć sztuczną ścianę wypełnioną schowkami.
Przestrzeń, kolor, światło
Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia, we wnętrzu ze skosami trzeba szczególnie zadbać o jak najwięcej wolnej przestrzeni. Wrażenie przestronności uzyskamy, pozostawiając otwarty środek pokoju, tam, gdzie sufit jest najwyższy. Meble więc należy ustawiać przy ścianach, a nie na środku, aby nie zagracać wnętrza.Meble powinny być lekkie i jasne, aby nie przytłaczały.
Pamiętajmy, że jednolite kolory powiększą przestrzeń. We wnętrzach ze skosami dobrze sprawdzą się beże, pastele, jasne szarości i biel. Ciemne mogą być tylko dodatki. Dobrze by było, aby taki sam kolor miały i ściany, i zabudowa. Ujednolicenie barw złagodzi skosy i pomieszczenie wyda się wyższe. Jeżeli jednak wnętrze jest długie i wąskie, jaśniejszym kolorem należy pomalować ściany dłuższe, a ciemniejszym krótsze. Warto wykorzystać naturalne elementy konstrukcyjne – drewniane słupy, belki, krokwie, komin.
Bardzo ważne jest oświetlenie. Przy wysokich wnętrzach można oczywiście powiesić żyrandole, przy niższych lepsze będzie oświetlenie punktowe. Czasami przestrzeń bezpośrednio pod skosem trzeba doświetlić, np. lampami podłogowymi. Cała reszta, czyli rozplanowanie ustawienia mebli, zależy od przeznaczenia pokoju ze skosami.
Sypialnia pod skosem
Najważniejsze niewątpliwie jest łóżko. Powinno stanąć w miejscu, w którym wysokość jest standardowa, czyli do boku łóżka można podejść w pozycji wyprostowanej. Jeśli nie ma takiego miejsca, zamiast się co noc skradać skulonym, zdecydujcie się na łóżko tzw. japońskie. Ma ono tylko 20-centymetrową wysokość legowiska. Jeśli nie lubicie spać tak nisko, pomieszczenie ze skosami lepiej przeznaczyć na inne cele.
Niskie meble do salonu
Wnętrze ze skosami to idealne miejsce na elegancki salon. Nowoczesne meble wypoczynkowe są zwykle niskie i rozłożyste, a więc idealne pod skosy. Gdy ścianka kolankowa jest wysoka, pod skosami można ustawić kanapę, fotele i niski stolik. Dobrym pomysłem jest zabudowa skosów półkami. Pamiętajmy, aby jak najwięcej zostawić wolnej podłogi.
Pokój dziecka pod skosami
Standardów pokój dziecka powinien mieć przynajmniej 11 m², we wnętrzu ze skosami powierzchnia jest często większa. Dlatego pomieszczenie to świetnie nadaje się dla dzieci. Po pierwsze, ze względu na wzrost dziecka, a po drugie ze względu na możliwość stworzenia wielu schowków, za czym dzieci przepadają. Pamiętajmy, że pokój dziecka jest z reguły jednocześnie sypialnią, bawialnią oraz miejscem do nauki. Absolutnie nie może być jednak zagracony! U dzieci nie sprawdza się też wysoka zabudowa, bo wcześniej czy później posłuży za drabinki.
Gabinet na poddaszu
Biurko warto ustawić bezpośrednio pod oknem, by światło dzienne ułatwiało pracę. Gdy jest to niemożliwe, trzeba zamontować dodatkowe źródło światła, a w skosach ukryć zamykane szafki na dokumenty.
-
Jak zaaranżować wiosenny stół?
-
Opalizujący blask kolorowych szkiełek - czyli kultowe lampy w technice Tiffany'egoMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Najczęstsze przyczyny kolki niemowlęcej. Niektóre mogą zaskakiwaćMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Bestsellerowe serie LEGO dla starszych dzieci i dorosłych
-
Pufy - komfortowe siedziska do wnętrza i ogrodu!MATERIAŁ PROMOCYJNY