Sypialnia na poddaszu - pomysły na aranżację wnętrza ze skosami

Sypialnia na poddaszu to świetny pomysł na aranżację trudnego, pełnego skosów wnętrza. Wystarczy odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, aby pozornie mało funkcjonalne pomieszczenie było nie tylko przytulne, ale też pełne praktycznych rozwiązań. Przedstawiamy nasze pomysły na to, jak może wyglądać sypialnia na poddaszu.

Aranżacja sypialni na poddaszu: o czym pamiętać?

Sypialnia na poddaszu to częste rozwiązanie stosowane zarówno w piętrowych domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach dwupoziomowych. Zaaranżowanie tam przytulnego miejsca do spania to jeden z lepszych sposobów na wykorzystanie tej przestrzeni. Choć może ono wydawać się trudne w urządzaniu (głównie ze względu na liczną ilość skosów), to jednak dzięki przemyślanemu projektowi praca z tym pomieszczeniem wcale nie musi być trudna. Jej efekty natomiast będą na pewno warte zachodu.

Każdy, kto zdecyduje się na sypialnię na poddaszu powinien pamiętać przede wszystkim o tym,  by maksymalnie wykorzystać każdy jej centymetr. Nie wolno zapominać o powierzchni pod skosami, idealnej do stworzenia w niej dodatkowych miejsc do przechowywania. Najlepiej do tego sprawdzą się meble na wymiar, zrobione przez zdolnego i doświadczonego stolarza. Zlecenie wykonania mebli na wymiar to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym trudnym w aranżacji wnętrzu, jednak w sypialni na poddaszu będzie wręcz ono niezastąpione.

Sypialnia na poddaszu, aby mogła stać się miejscem przytulnym i przyjaznym domownikom, musi być też odpowiednio oświetlona. W tym celu warto zadbać zarówno o duże  okna dachowe, które wpuszczać będą jak najwięcej naturalnego światła dziennego, jak i o lampy, które doświetlą pomieszczenie wieczorem. Warto jednak pamiętać, aby wyposażyć okna dachowe w odpowiednią osłonę, która ochraniać będzie wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się w cieplejszych okresach roku. Jest to bardzo istotne, ponieważ pokoje na poddaszu są najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych i nagrzewają się najbardziej. Ponadto, rolety pozwolą na spokojne zasypianie tym osobom, które do komfortowego snu potrzebują kompletnej ciemności.

Jasna sypialnia na poddaszu dla rodziców i dzieckaJasna sypialnia na poddaszu dla rodziców i dziecka fot. IKEA

Mała sypialnia na poddaszu  - idealne miejsce dla dziecka

Poddasze użytkowe nie zawsze jest na tyle duże, aby stworzyć w nim wygodny pokój dla dwójki dorosłych osób. Pomieszczenia o mniejszym metrażu świetnie sprawdzą się jednak, jako pokój dla dziecka lub nastolatka. Mała sypialnia na poddaszu, jeśli zostanie dobrze urządzona, stanie się przytulnym pokojem, idealnym zarówno do relaksu, jak i nauki oraz zabawy.

Mała sypialnia na poddaszu powinna być zaprojektowana ze szczególną starannością. W niewielkich wnętrzach ze skosami każdy centymetr, który można zagospodarować, jest na wagę złota. Tu także najlepiej sprawdzi się zestaw mebli zrobionych na zamówienie.

Jeśli mała sypialnia na poddaszu ma należeć do młodszego domownika, przy jej aranżacji nie można zapominać nie tylko o wygodnym łóżku, ale też biurku, szafie oraz różnego rodzaju miejscach do przechowywania.

Nowoczesne sypialnie na poddaszu: jak je urządzać?

Wygodna sypialnia na poddaszu musi charakteryzować się pewnymi cechami. Przede wszystkim, jej aranżacja powinna być pełna nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań. Nowoczesne sypialnie na poddaszu charakteryzują się jasnymi kolorami zastosowanymi we wnętrzach, zarówno jeśli chodzi o kolory ścian, jak i mebli oraz wszelkich elementów wyposażenia. Ponadto, do takiego pomieszczenia warto wybrać meble o prostych formach, dzięki którym wnętrze wydawać się będzie bardziej schludne i spójne.

Bez względu na jej rozmiar, w nowoczesnej sypialni na poddaszu nie powinny pojawiać się zbyt masywne, ciemne meble. Takie elementy wyposażenia optycznie przytłaczają i zmniejszają wnętrze, a przytulna sypialnia na poddaszu powinna być jasna i przestronna. W taki sposób stworzycie miłe miejsce, wprost idealne do relaksu po ciężkim dniu.

Nowoczesna sypialnia na poddaszuNowoczesna sypialnia na poddaszu fot. Leroy Merlin

Więcej o: